Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiše zabásli za krácení daní, ČVUT zakládá Fakultu cyklotechnologií, europoslanec Zdechovský bude učit v norské školce. Kalousek opouští politiku, bude psát poezii

01.04.2015
Babiše zabásli za krácení daní, ČVUT zakládá Fakultu cyklotechnologií, europoslanec Zdechovský bude učit v norské školce. Kalousek opouští politiku, bude psát poezii

Foto: Pixabay.com

Popisek: Ilustrační foto

Zastupitel za Prahu 3 Simeon Popov z TOP 09 si ztropil aprílový žertík z předsedy hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše. Coby humoristé se předvedli i věhlasní akademici, kteří rozeslali zprávu, že České vysoké učení technické v Praze reaguje na současné potřeby v dopravě, zdravotnictví i v průmyslu založením světově unikátní Fakulty cyklotechnologií. Méně vtipný už je europoslanec Zdechovský, který spojil Apríla se svým tažením za záchranu dětí Evy Michalákové, což ho dovedlo ke svatému boji proti Norsku obecně… A překvapivě i Jiří Paroubek a jeho web Vaše věc.cz si zavtipkovali, nepřekvapivě na účet TOP 09. Jinak není letošní 1. duben nějak zvláště výživný, alespoň tedy zatím…

Na svém facebookovém profilu vyvěsil Simeon Popov  zprávu, že byl Andrej Babiš zatčen. A přidal k tomu pozoruhodný soupis věcí, které policie v jeho domě zabavila. Stojí zde: Krátce po půlnoci zasahoval Útvar rychlého nasazení Policie ČR v rezidenci ministra financí Andreje Babiše. Dle sdělení domažlického státního zástupce JUDr. Martina Sedlíčka, Ph.D., LLM je podezřelý ze spáchání trestného činu zpronevěry, podvodu a krácení daně,“ stojí ve zprávě, jejíž autorství Simeon připsal na vrub ČTK, která však žádnou takovou zprávu dnes nevydala.

V domě podezřelého policie údajně našla nedopečené Vodňanské kuře, deset popraskaných Kosteleckých párků, více než sedmdesát tvrdých koblih a na pozemku pak tři cisterny řepkového oleje. Současně s tím prý policisté na ministrově bankovním účtu našli bankovky označené vodoznakem České národní banky a ochranou páskou ministerstva financí v hodnotě pěti miliard korun, které prý nejspíše byly vyvedeny ze státního rozpočtu jako daňová úspora za biopaliva.

Další informace prý prozatím nejsou k dispozici. Orgány činné v trestním řízení se k případu odmítly vyjádřit a odvolávají se na probíhající vyšetřování a jeho rané stádium.

ČVUT v Praze otvírá novou Fakultu cyklotechnologií

České vysoké učení technické v Praze reaguje na současné potřeby v dopravě, zdravotnictví i v průmyslu založením světově unikátní Fakulty cyklotechnologií. Hlavní motivací je poptávka po odbornících na cyklovědy na trhu práce.  Uchazeči o studium si budou moci vybrat ze dvou studijních programů: Moderní trendy v cyklistice a Restaurátorství kol, které se otevřou již pro akademický rok 2015/16. Vědeckým posláním fakulty bude řešení otázek mobility ve městech a životního stylu obyvatel.

Fakulta cyklotechnologií ČVUT začala vznikat již před rokem, kdy byl v Archivu ČVUT objeven dokument datovaný k 21. říjnu 1913, který byl adresován na tehdejší Fakultu strojního a elektrotechnického inženýrství ČVUT. Složka obsahovala několik složitých plánů a nákresů, které byly podepsány jménem Jan Tleskač. Odborníci se domnívají, že ze strachu před svým zámečnickým mistrem, kterého ve svém deníku označuje zkratkou Em, zaslal celou dokumentaci na místo, které považoval za bezpečné a důvěryhodné. ČVUT v Praze, jakožto tradiční technická vysoká škola, považuje krok Jana Tleskače za velkou čest. „V návaznosti na současné potřeby společnosti jsme se proto rozhodli pro založení nové fakulty,“ říká rektor ČVUT prof. Petr Konvalinka.

V souvislosti s tím bude 1. 4. 2015 na slavnostním zasedání vědecké rady udělen Janu Tleskačovi čestný doktorát k příležitosti 120. výročí jeho narození. „Ve svých 18 letech měl Jan Tleskač téměř hotové létající kolo, jehož vývojem se od té doby bez úspěchu zabývaly tisíce odborníků po celém světě. Udělení čestného doktorátu a založení Fakulty cyklotechnologiíí v den narození Jana Tleskače, je velmi symbolickou záležitostí, která nesnese odkladu,“ doplňuje prof. Konvalinka.

Zdechovský: Po skončení politické kariéry chci učit v norské školce

Europoslanec Tomáš Zdechovský se rozhodl, že po skončení své politické kariéry bude učit v norské mateřské škole. Podle jeho slov ho k tomu vedly velmi dobré důvody. Impulzy, které ho přiměly k tomuto rozhodnutí, byly dle něho celkem dva.

„Svoji roli samozřejmě sehrál už tolikrát propíraný případ Evy Michalákové. Za vznikem tohoto bezpráví stála právě nekvalitní učitelka v norské školce. Proto chci osobně přispět k nápravě věcí tzv. zevnitř právě svoji malou rolí učitele v tamních školkách, který napraví špatou reputaci tamních školek. Ke stejnému kroku bych chtěl inspirovat i další muže, zejména kolegy v politice a zároveň ukázat, že i muž dokáže tuto práci dělat opravdu dobře,“ vysvětluje europoslanec Zdechovský jeden z důvodů svého rozhodnutí.

Práci politika vymění za práci s dětmi

Europoslanec se domnívá, že kdyby měl v životě dělat něco jiného než krizového manažera, byla by to právě práce ve školce. „Nadchl jsem se pro ni při nedávné návštěvě mateřinky v Hořicích. Vyprávěl jsem tam dětem před spaním pohádku o klokáncích a uspal jako první europoslanec nejen všech dvacet dětí, ale i jejich učitelky.“

Kvůli svému záměru začal europoslanec Tomáš Zdechovský pravidelné chodit na lekce norštiny. Zatím plynně hovoří anglicky, německy a italsky a česky.  V poslední době se intenzivně věnoval také zlepšení svých jazykových schopností ve francouzštině a španělštině. Ovládnutí norštiny bere jako obrovskou výzvou, protože je podle něj nejtěžším jazykem, který se kdy učil. Největší problém má europoslanec s výrazy typu „spravedlnost“ a „právo“.

Vaše věc: Zakladatelé TOP 09 opustí politiku, chtějí se věnovat umělecké činnosti

Politická senzace roku je na spadnutí. Podle důvěryhodného zdroje z blízkosti opoziční pravicové strany TOP 09, chtějí aktivní politiku v dohledné době opustit dva její nejvýraznější představitelé a současně i zakladatelé.

Pro mnohé je jistě tato informace velkým překvapením. Především M.K. je na vrcholu sil a v politice by mohl ještě několik volebních období bez problémů pokračovat. Jeho starší kolega K.S. sice již před několika lety oslavil sedmdesátku, ovšem ani u něj se tak rychlý konec v politice rozhodně nečekal. Vždyť ještě v roce 2013 kandidoval v prezidentských volbách a před posledními parlamentními volbami se z TOP 09 ozývaly hlasy o tom, že je v tak dobré kondici, že by zvládl v případě volebního úspěchu i funkci premiéra. Jenže strana nakonec skončila v opozici a oba její čelní představitelé nyní chtějí vedení partaje předat mladším. M.K. se již nechal slyšet, že v tomto roce je k tomu ideální příležitost. Příští řádné parlamentní volby budou až v roce 2017 a mladí tak budou mít dost času z opozičních pozic na to, aby stranu připravili na příští, pro stranu úspěšné, volby. I K.S. prohlásil, že mladých nadějných kádrů má strana dost, nyní by měli ukázat co v nich je a že se už po boku zkušenějších kolegů mnohé dovednosti z politické praxe naučili.

Intriky a rumíky aneb poezie z parlamentní kantýny

Snad ještě větším překvapením je ale i zjištění, jakým směrem se má ubírat další působení dvou výrazných pravicových politiků. Oba se chtějí věnovat umělecké činnosti. Mají k ní prý po celý život velmi blízko. Ostatně M.K. je ve svém okolí již delší dobu znám jako nadějný básník. Svými verši ovšem dosud zatím bavil jen své nejbližší kolegy, nyní se chystá oslovit širší čtenářskou obec. V šuplíku má prý za léta v politice tolik materiálu, že by to nyní stačilo minimálně na pět sbírek. A píše průběžně stále, skoro každý den vznikají nové verše nebo krátké povídky. První sbírka má zatím pracovní název Intriky a rumíky aneb poezie z parlamentní kantýny. Podle některých literárních kritiků se má M.K. přestavit svou prvotinou již jako vyzrálý autor, který plně zúročil svůj dlouholetý zatím poněkud skrytý literární talent. Pokud se sbírka setká u čtenářů s ohlasem, nejsou vyloučena ani veřejná vystoupení spojená s autorským čtením. Zde by se měl prezentovat i K.S. jako recitátor. Jeho přednes má přinést netradiční a moderní pojetí. K.S. je dlouhodobě znám jako svérázný řečník, který svůj projev neváhá proložit novými slovními výrazy či třeba dlouhou pauzou, klimbáním nebo opakovaným mikrospánkem. Ke spolupráci by si nová umělecká dvojce prý mohla přizvat i bývalou kolegyni Vlastu, která umí dobře zpívat a pásmo poezie by tak bylo obohaceno ještě o další nevšední zážitek. Paní Vlasta, dnes již bývalá aktivní politička, se již na spolupráci těší, bere ji velmi vážně a proto si již začíná připravovat i pěvecké party. Částečně i ona se představí jako interpretka vlastní tvorby, i když má u ní převládat především převzatý repertoár.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová