Všichni poslanci TOP 09 hlasovali pro zvýšení svých platů. Nikdo z nich nezvedl ruku pro vyšší penze
31.03.2015
Foto: TOP 09
Popisek: Ilustrační foto
Zajímavé porovnání hodnot, tak by se dal charakterizovat e-mail, který v posledních týdnech zaplňuje schránky uživatelů internetu. Je krátký a výstižný. Srovnává dvoje hlasování očima poslanců Kalouskovy TOP 09 a nepotřebuje příliš komentářů.
Zvyšování důchodů pohledem poslanců TOP 09: Proti návrhu se vyslovili Zdeněk Bezecný, Jan Farský, Petr Gazdík, Leoš Heger, Václav Horáček, Jiří Koubek, Marek Ženíšek, Věra Kovářová, Michal Kučera, Helena Langšádlová, František Laudát, Jaroslav Lobkowicz a Karel Tureček. Nepřihlášeni byli Nina Nováková, Stanislav Polčák, Karel Schwarzenberg a František Vácha. Zdrželi se Jiří Skalický, Anna Putnová a Gabriela Pecková. A jistě jen shodou nepříjemných okolností byli omluveni tito zástupci TOP 09: Markéta Adamová, Jitka Chalánková, Daniel Korte, Miroslav Kalousek, Rom Kostřica a konečně Herbert Pavera.
Nyní hlasování číslo dvě, kterým poslanci podpořili návrh ČSSD, aby se základní plat poslance zvýšil v roce 2015 o tři procenta, tedy o 1 700 korun měsíčně, na 57 600 korun měsíčně. Pro návrh se bez výjimky vyslovilo všech 26 volených zastupitelů TOPky v dolní komoře Parlamentu.
Jednoznačný názor k celé problematice vyjádřil poslanec ČSSD Vítězslav Jandák. „Když se bavíte s ředitelem ČEZ, který bere půl milionu měsíčně a pár milionů ročně na odměnách, a vy jste s 55 tisíci svým způsobem jeho nadřízený, tak je to nenormální. Myslí si to všichni poslanci, které znám. Ale nedovolí si to říct,“ uvedl pro MF Dnes s tím, že hádky o pár stovek jsou nedůstojné.
Dodejme i opačný postoj. Navíc do platu poslance totiž nejsou započítány náhrady výdajů a naturální plnění, které jsou kupříkladu ve srovnání se soudci poměrně hojné. Každému poslanci jsou vypláceny měsíční paušály na reprezentaci ve výši 16 procent platové základny, paušály na dopravu ve výši 40–60 procent platové základny (podle vzdálenosti místa bydliště od Prahy) a prokázané výdaje na asistenta až do výše 25 procent platové základny. Kromě toho jsou jim hrazeny výdaje na ubytování a stravování při zahraničních i tuzemských cestách. Co se týče naturálních plnění, pak každému poslanci náleží zdarma ubytování v Praze, pokud zde nemá trvalé bydliště, a přiměřeně vybavená kancelář v jeho volebním kraji. Předsedům výborů, poslaneckých klubů a delegací navíc náleží služební auto bez řidiče, předsedkyni i místopředsedům Poslanecké sněmovny služební auto s řidičem a také služební byt.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Zdeněk Svoboda