Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Česku pořád platí, udělej si sám! Hanka s Tončou jsou po dvou letech doma. Smutné ale je, že vláda rodinám zřejmě moc nepomohla, leda...

29.03.2015
V Česku pořád platí, udělej si sám! Hanka s Tončou jsou po dvou letech doma. Smutné ale je, že vláda rodinám zřejmě moc nepomohla, leda...

Foto: Anadolu Agency

Popisek: Naděje na záchranu unesené Antonie a Hanky s každým dalším dnem klesala. Po dvou letech dokázali turečtí humanitární pracovníci zázrak a obě dívky jsou konečně doma v České republice. Podrobnosti jednání jsou však zahaleny tajemstvím.

Více než dva roky života strávily v rukou únosců, nyní jsou konečně doma. Dvě mladé Češky, u nichž už téměř nikdo nevěřil, že jsou vůbec ještě naživu, byly propuštěny zásluhou turecké humanitární organizace. České úřady se do vyjednávání oficiálně nezapojily.

Premiér Bohuslav Sobotka ve svém sobotním prohlášení potvrdil, že se Antonie Chrástecká a Hana Humpálová konečně vrátily domů. „Jsem velmi rád, že mohu potvrdit, že se dnes ráno vrátily zpět do České republiky Hana Humpalová a Antonie Chrástecká, děvčata unesená před dvěma lety v Pákistánu. Za to, že jsou zpátky se svými rodinami, vděčí humanitární akci, realizované tureckou neziskovou organizací IHH - Insani Yardim Vakfi,“ uvedl premiér.

S teroristy nevyjednáváme

Na otázky, zda za Antonii a Hanu bylo zaplaceno výkupné, kolik a kdo za ně zaplatil, obdržely KrajskéListy.cz z Ministerstva zahraničních věcí ČR velmi stručnou, lakonickou odpověď: „ČR s teroristy nevyjednává a neobchoduje,“ napsala tisková mluvčí Michaela Lagronová. I když tento přístup působí z pohledu obětí bezcitně, je naprosto logický. Jakmile by vláda kterékoli země oficiálně zaplatila teroristické organizaci za své občany výkupné, otevřela by pomyslná stavidla. Teroristé by na zemi, ochotnou platit, zaměřili pozornost a s únosy by se vzápětí roztrhl pytel.

To ovšem neznamená, že by byl České republice osud unesených občanů lhostejný. Diplomaté však nemohou oficiálně vstoupit do jednání s teroristy, protože by tím mimo jiné povýšili násilníky a vyděrače na rovnocenné partnery, což je naprosto nepřípustné. Je tudíž třeba najít vhodného prostředníka, který se vyjednávání ujme a zaštítí ho svým jménem. A právě této úlohy se leckdy ujímají humanitární organizace, působící na daném území, pro něž je navíc mnohem jednodušší navázat s protistranou neoficiální kontakt.

Diplomaté pracovali potichu

V případě Hany a Antonie se vyjednávání chopila turecká charita, která o propuštění dívek dva měsíce intenzivně vyjednávala. „Použili jsme veškeré nástroje, co jsme měli k dispozici, abychom je dostali zpátky. Bezpečně jsme je předali rodinám,“ řekl turecké tiskové agentuře Anadolu Agency představitel charity IHH Izzet Sahin. Podrobnosti, jak se je podařilo dostat na svobodu, však neprozradil. „Pořád nemůžu uvěřit tomu, že jsem tady. Dokonce i teď se bojím, že je to jen sen,“ citovala agentura Chrásteckou, poté co dívky v pátek večer překročily turecké hranice. „Poprvé za dva roky jsme viděly slunce a kolem sebe usmívající se lidi,” dodala Humhálová.

Dívky prý stále netuší, kdo je vlastně unesl. „Chystali jsme nějaké podpůrné akce, ale policie nám radila, abychom je nedělali. Řekli nám, že lepší bude nechat to na nich, dělat to diplomatickou cestou. Tak se ukázalo, že asi ano, že měli pravdu. A já se musím v duši omluvit, že jsem byl vůči systému nedůvěřivý. Ale už jsem byl ve fázi, kdy jsem si říkal, že už to spí moc dlouho. Chtěl bych tajným službám a policii poděkovat,“ řekl serveru iDnes.cz manžel nejlepší kamarádky obou dívek Michal Najman.

Nedobrovolně prodloužená dovolená

Oběma dívkám se krutě vymstila odvaha, s níž se vypravily na vlastní pěst do Indie. Krátce po překročení íránsko-pákistánské hranice byl mikrobus, v němž cestovaly v doprovodu místního policisty, zastaven v pákistánské provincii Balúčis ozbrojeným gangem, který Hanku a Antonii unesl. Krátce nato se objevilo video, v němž mluvily o svých zdravotních potížích i o smrti, která jim hrozí, a prosily o pomoc.

Oficiálně požádaly tureckou humanitární organizaci o pomoc rodiny unesených. V konečném úspěchu vyjednávání údajně sehrál roli zdravotní stav obou sedmadvacetiletých dívek, který vyžadoval nasazení léků. Nyní jsou údajně v péči jedné z pražských nemocnic. Už ve videu z října 2013 si totiž stěžovaly na stupňující se zdravotní potíže, po celou dobu věznění trpěly nedostatkem jídla i vody. Neznamená to však, že by měly být vážně nemocné. Po tak dlouhodobém pobytu v extrémních podmínkách se špatnou hygienou je v České republice vyšetření v nemocnici naprostou samozřejmostí.

Pokud se platí, jde zpravidla o miliony

Podle oficiálních statistik tamní policie bylo jen v oblasti Pandžábu v roce 2012 uneseno na 160 a v roce 2013 dalších 132 lidí. Podle důstojníka, který tuto informaci poskytl The Wall Street Journal, však přesné údaje neexistují. Například případ jistého byznysmana, který byl unesen přímo v pákistánské metropoli Islámábádu v září 2013, vůbec neřešila policie, a hodně rodin řeší situaci soukromě, zpravidla s pomocí humanitárních organizací. Částky, vyplacené za propuštění unesených, činí v přepočtu miliony korun.

Podle Izzeta Sahina vyjednávala organizace IHH výhradně s rodinami dívek, které se na ně obrátily před dvěma měsíci dopisem, napsalo Echo 24.cz. „Byli jsme zprostředkovateli mezi rodinami a představiteli druhé skupiny. Ohledně dalších procedur nemůžeme s jistotou říci, jaká byla v tomto případě role představitelů z vašeho ministerstva zahraničí či dalších orgánů. Naším spolupracovníkem byly ale rodiny,“ uvedl Sahin pro iDnes.

Co udělal a neudělal český stát?

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se v sobotu zdráhal komentovat pozadí vyjednávání. Pro ČT uvedl, že za propuštěním dívek byla dlouhodobá práce krizového štábu a že se do něj zapojily i tajné služby. The Wall Street Journal uvádí, že s únosy v Pákistánu se to má tak, že pachatelem bývá zpravidla Tálibán, který pak oběti „prodá“ nějaké menší skupině, která je na něj napojena. A tak pak vyjednává o výkupném. Částly, které uvádí, se pohybují kolem půl milionu dolarů za jednoho člověka.

Z toho plyne, že za dívky musel někdo zaplatit. A i když zřejmě český stát příliš neuspěl v jejich nalezení a vyjednávání, částka kolem 25 milionů korun je nad síly běžné české rodiny. Čili zde pravděpodobně vláda účinně zafungovala...

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace