Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Unikátní připomínka dob minulých. Atomový kryt, na který narazili i Japonci

12.04.2013
Unikátní připomínka dob minulých. Atomový kryt, na který narazili i Japonci

Foto: Hotel Jalta

Popisek: Protiatomový kryt pod hotelem Jalta, vybudovaný pro generální štáb Varšavské smlouvy, dnes slouží jako turistická atrakce. V případě potřeby je ale plně funkční.

Pro generální štáb Varšavské smlouvy byl určen protiatomový kryt, vybudovaný v podzemí hotelu Jalta na Václavském náměstí. O kvalitě prací jeho budovatelů svědčí skutečnost, že s ním v současnosti nelze cokoli udělat.

Tři patra pro pohlaváry, ve čtvrtém nemocnice. Nechybějí ani nádrž na pitnou vodu a mohutné agregáty pro zásobování energií. Ochranu proti biologickým a radioaktivním látkám mělo zajišťovat na svou dobu neobyčejně výkonné filtrační a ventilační zařízení. Případné radioaktivní záření by udržely „za dveřmi“ silné betonové stěny.

Podzemní špitál i pohodlí

 

Čtyřpodlažní kryt se rozkládá pod celou plochou luxusního hotelu Jalta na pražském Václavském náměstí. Nemocniční část měla zvláštní tajný vchod a byla určena pouze pro generální štáb. Na operačním sále by současně mohlo pracovat až 30 lékařů a sester, lůžková část má kapacitu zhruba 250 pacientů.

Druhý suterén však byl úplně o něčem jiném – připomínal svým vybavením luxus horních hotelových pater. Tyto prostory však zatím nejsou přístupné veřejnosti, protože jsou v nich prováděny technické úpravy. Až do roku 1997, kdy byl vyřazen ze sítě protiatomových krytů, spadal kryt pod správu civilní obrany. O rok později byl předán hotelu Jalta jako jeho nedílná součást.


Turistická atrakce


V současnosti slouží kryt jako unikátní připomínka dob minulých a rarita. „Nabízíme našim klientům možnost prohlídky, pakliže o to mají zájem. Kryt propagujeme i na našich webových stránkách, takže samozřejmě není problém jej navštívit,“ říká obchodní ředitelka Hotelu Jalta Zita Jušková. O prohlídku je podle ní obrovský zájem. „Jeden pár, který měl před svatbou, chtěl mít v krytu dokonce obřad. To jsme jim ale nedoporučili,“ dodává.

Hotel Jalta, který je národní kulturní památkou registrovanou na seznamu UNESCO, byl postaven podle projektu významného českého architekta Antonína Tenzera v proluce po zbořeném domě, který na Václavském náměstí zničil v roce 1945 sovětský tank. Díky modernímu pojetí patří k nejlépe architektonicky řešeným pražským hotelům. Jde o unikátní stavbu ve stylu socialistického realismu, nazývaného rovněž Stalinovo baroko. Budova je poznamenána i funkcionalismem, a to zejména ve vzhledu vstupních dveří a unikátním spirálním schodištěm v hale.

I Japonci narazili


Během své historie Jalta vystřídala mnoho majitelů a sloužila rozmanitým účelům. V 70. letech 20. století tu dokonce provizorně sídlila ambasáda SRN. Býval tu i noční klub a v podzemních prostorách diskotéka. V 90. letech vlastnili hotel japonští investoři, kteří dostali nápad přebudovat interiér. Tvrdě ale narazili.

Hotel nikdy neztratil postavení uznávaného a významného centra společenských a kulturních akcí. Může se pochlubit tak významnými hosty, jako je Dalajláma, hollywoodská hvězda Bruce Willis, legenda naší populární hudby Waldemar Matuška, světoznámý operní pěvec Peter Dvorský či politické elity všech ér a režimů. Není divu, že byl od počátku své existence centrem pozornosti státní bezpečnosti. Za minulého režimu se říkávalo, že tam odposlouchávají snad i sochy v průčelí.

Tajné kryty a úkryty

 

Nepočítáme-li systém pražského metra, který by měl pojmout v případě potřeby až 300 000 lidí, je v současné době v naší metropoli evidováno zhruba 830 úkrytů s kapacitou 160 000 lidí. Polovina patří městu, zbytek firmám. Dělí se do pěti tříd tlakové odolnosti a doba jejich použitelnosti bez výměny filtrů a doplnění zásob je 72 hodin.

Pozoruhodný je i třípodlažní kryt pod Thomayerovou nemocnicí v Krči. Ukrývá dva chirurgické sály, 70 ustlaných lůžek a mže být v pohotovosti za pouhých 30 minut. Mohl by poskytnout nutnou izolaci pacientů v případě závažné nákazy a jeho konstrukce a vybavení přilákala i zájem Pentagonu, Bruselu a velení Texaské národní gardy. Podobné prostory jsou i v Nemocnici Na Bulovce či pod Ústřední vojenskou nemocnicí ve Střešovicích.

Od utajení k legendám

 

Čím víc byly obdobné prostory utajovány, tím větší pozornost samozřejmě budily a vytvářela se tak živná půda pro vznik mnoha legend. Pozornost například přitahoval tzv. vládní bunkr na Klárově, který však ve skutečnosti nikdy nebyl ničím jiným než technologickým centrem pro zásobování trasy metra A. Mnoho mýtů se zrodilo i kolem nedokončené nacistické továrny Junkers v Prokopském údolí, o tzv. Areálu smrti u Divoké Šárky, o prostorech pod bývalým Stalinovým pomníkem na Letné či o chodbách pod Vltavou, údajně propojujících Strakovu akademii s bývalým sídlem ÚV KSČ.

Adina Janovská