Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Humplík lže, až se mu od huby práší! Naštvaní Piráti vracejí úder pražské ODS. Na její triko padají všechny korupční prasárny, dodávají

27.03.2015
Humplík lže, až se mu od huby práší! Naštvaní Piráti vracejí úder pražské ODS. Na její triko padají všechny korupční prasárny, dodávají

Autor: Hans Štembera

Popisek: Mikuláš Ferjenčík

„V Pirátské straně si často připomínáme slova Mahátmy Gándhího, který řekl: ´Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.´ A máme to tu. Zastupitelé Humplík a Udženija za skomírající ODS, stranu, na jejíž triko v Praze padají prakticky všechny korupční prasárny, se ostře pustili do Pirátů. Slušný člověk by asertivně řekl, že uvádí občany v omyl, nebo že je úmyslně dezinformují. Půjdu klidně dál, lžou, až se jim od hudby práší, anebo jsou prostě neskutečně blbí," říká pirátský zastupitel a člen republikového výboru Mikuláš Ferjenčík.

Piráti na výzvu ODS odprezentovali veškeré příjmy, které dostávají od města, slušně odpovídali na jízlivé dotazy a pomluvy zastupitelů ODS a následně navrhli, ať totéž učiní i zbytek zastupitelstva. Když ale došlo na lámání chleba, zbytek zastupitelstva včetně ODS tuto žádost odmítl. O to aktivněji se pak prezentovali na sociálních sítích a to jak na osobních profilech, tak na oficiální stránce pražské ODS. 

„Kvitujeme, že staré politické strany konečně objevily kouzlo komunikace na sociálních sítích. Škoda, že moderní technologie nevyužívají k tomu, aby občany a voliče informovali o tom, co se ve straně děje a co třeba její zastupitelé na magistrátu skutečně dělají. Osobně si myslím, že tento jejich poslední kousek může být informačně gramotným občanům maximálně tak k smíchu, a dehonestovat nás v očích veřejnosti či voličů se jim takovým jalovým způsobem nepodaří. My jsme tedy šáhli pro změnu k jejich starým praktikám, a předkládáme vysvětlení v tradiční tiskové zprávě,“ konstatoval s humorem novopečený šéf mediálního klanu Pirátů Ivan Bartoš.

 

Tisková zpráva Pirátů: Strany v pražském zastupitelstvu odmítly zveřejňovat příjmy svých politiků

Piráti odprezentovali veškeré své příjmy a majetková přiznání přímo na zasedání pražského zastupitelstva. Vyzvali ostatní členy zastupitelstva, aby učinili totéž. Pražské zastupitelstvo však z vůle ODS, ČSSD, TOP09, ANO 2011 a KSČM návrh Pirátů na větší transparenci zamítlo.

Pirátské příjmy a výdaje přehledně ZDE

„Piráti se tím vyhraňují proti všem stranám současného systému, které o transparenci pouze mluví a na sobě ji nepraktikují. Dochází tu k naprostému kulturnímu míjení, kdy staré politické strany pojem transparence vůbec nechápou,“ myslí si předseda klubu Pirátů Jakub Michálek.

Koalice v pražském zastupitelstvu ve čtvrtek 26. března výjimečně zařadila (na návrh ODS) projednání „nadstandardních odměn Pirátů“. Jde o výjimečný případ, neboť jindy vůbec návrhy opozice nejsou nezařazeny. Bod byl zařazen bezprostředně před volbu předsedy kontrolního výboru, což mohlo mít za cíl Piráty zdiskreditovat. Stranám totiž začali šťouraví Piráti vadit. 

To se ale nepovedlo. Piráti upozornili, že řeší problémy pražského IT, například v kauze Opencard, a uvedli konkrétní případy toho, co se jim podařilo. Ostatně výčet všech jejich aktivit je veřejně dostupný na webu. K této činnosti je pověřila primátorka, dále jednají na základě úkolů komise pro IT a nyní i kontrolního výboru. Rovněž reagovali na nepravdivé pomluvy člena ODS Filipa Humplíka, že zastupitel Pirátů Ondřej Profant dělal před sedmi lety web za 14milionovou dotaci, to je samozřejmě nesmysl, Ondřejovi tehdy bylo 17 let a žádné peníze za zmíněný web nedostal. 

Jakub Michálek následně prezentoval podrobně příjmy pirátských zastupitelů. Od města dostali v minulosti „nadstandardní“ odměnu ve výši 10 tisíc Kč měsíčně před zdaněním.  Na tuto odměnu podle počtu hodin má však podle platného usnesení zastupitelstva nárok každý člen zastupitelstva, který plní úkol, k němuž byl pověřen. Piráti také pracovali násobně mnoho času, téměř celý pracovní úvazek, což TOP 09 nedokázala pochopit. 

Piráti byli jediný klub, který kompletní příjmy a majetková přiznání zveřejnil. Neskrýváme naše příjmy v žádné dozorčí radě, nevlastníme mediální agentury a děláme tu dobrou práci, za kterou jsme podle zákona placeni. Piráti způsob odměňování zveřejnili sami již před několika měsíci.

Piráti dále navrhli usnesení, kterým vyzvali i všechny ostatní zastupitele, aby své majetkové poměry zveřejnili, včetně tzv. prebend zastupitelů z dozorčích rad městských společností.

Pro zveřejnění majetkových přiznání hlasovala vedle Pirátů také primátorka Adriana Krnáčová a zastupitel Martin Polách (ANO 2011), Jan Čižinský, Petra Kolínská, Matěj Stropnický (Trojkoalice), Filip Humplík (ODS), Monika Krobová Hášová. Zbytek politiků ANO 2011, ODS a Trojkoalice a dále celá ČSSD, TOP 09 a KSČM návrh zamítl. 

Z tohoto pohledu je tedy jednoznačné, že velká většina zastupitelstva napříč politickými stranami nechce transparentní politiku, protože především nechce transparentní politiky, u kterých si každý volič může porovnat majetek před začátkem funkce a několik let po jejím skončení. Hrozí tak, že se budeme setkávat s dalšími případy zázračných zbohatnutí jako u Stanislava Grosse nebo Ivana Langra. Také u nich jde o přístup napříč politickým spektrem.

za zastupitelský klub Pirátů

Mikuláš Ferjenčík, zastupitel
Ivan Bartoš, mediální odbor

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace