Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Humplík lže, až se mu od huby práší! Naštvaní Piráti vracejí úder pražské ODS. Na její triko padají všechny korupční prasárny, dodávají

27.03.2015
Humplík lže, až se mu od huby práší! Naštvaní Piráti vracejí úder pražské ODS. Na její triko padají všechny korupční prasárny, dodávají

Foto: Hans Štembera

Popisek: Mikuláš Ferjenčík

„V Pirátské straně si často připomínáme slova Mahátmy Gándhího, který řekl: ´Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.´ A máme to tu. Zastupitelé Humplík a Udženija za skomírající ODS, stranu, na jejíž triko v Praze padají prakticky všechny korupční prasárny, se ostře pustili do Pirátů. Slušný člověk by asertivně řekl, že uvádí občany v omyl, nebo že je úmyslně dezinformují. Půjdu klidně dál, lžou, až se jim od hudby práší, anebo jsou prostě neskutečně blbí," říká pirátský zastupitel a člen republikového výboru Mikuláš Ferjenčík.

Piráti na výzvu ODS odprezentovali veškeré příjmy, které dostávají od města, slušně odpovídali na jízlivé dotazy a pomluvy zastupitelů ODS a následně navrhli, ať totéž učiní i zbytek zastupitelstva. Když ale došlo na lámání chleba, zbytek zastupitelstva včetně ODS tuto žádost odmítl. O to aktivněji se pak prezentovali na sociálních sítích a to jak na osobních profilech, tak na oficiální stránce pražské ODS. 

„Kvitujeme, že staré politické strany konečně objevily kouzlo komunikace na sociálních sítích. Škoda, že moderní technologie nevyužívají k tomu, aby občany a voliče informovali o tom, co se ve straně děje a co třeba její zastupitelé na magistrátu skutečně dělají. Osobně si myslím, že tento jejich poslední kousek může být informačně gramotným občanům maximálně tak k smíchu, a dehonestovat nás v očích veřejnosti či voličů se jim takovým jalovým způsobem nepodaří. My jsme tedy šáhli pro změnu k jejich starým praktikám, a předkládáme vysvětlení v tradiční tiskové zprávě,“ konstatoval s humorem novopečený šéf mediálního klanu Pirátů Ivan Bartoš.

 

Tisková zpráva Pirátů: Strany v pražském zastupitelstvu odmítly zveřejňovat příjmy svých politiků

Piráti odprezentovali veškeré své příjmy a majetková přiznání přímo na zasedání pražského zastupitelstva. Vyzvali ostatní členy zastupitelstva, aby učinili totéž. Pražské zastupitelstvo však z vůle ODS, ČSSD, TOP09, ANO 2011 a KSČM návrh Pirátů na větší transparenci zamítlo.

Pirátské příjmy a výdaje přehledně ZDE

„Piráti se tím vyhraňují proti všem stranám současného systému, které o transparenci pouze mluví a na sobě ji nepraktikují. Dochází tu k naprostému kulturnímu míjení, kdy staré politické strany pojem transparence vůbec nechápou,“ myslí si předseda klubu Pirátů Jakub Michálek.

Koalice v pražském zastupitelstvu ve čtvrtek 26. března výjimečně zařadila (na návrh ODS) projednání „nadstandardních odměn Pirátů“. Jde o výjimečný případ, neboť jindy vůbec návrhy opozice nejsou nezařazeny. Bod byl zařazen bezprostředně před volbu předsedy kontrolního výboru, což mohlo mít za cíl Piráty zdiskreditovat. Stranám totiž začali šťouraví Piráti vadit. 

To se ale nepovedlo. Piráti upozornili, že řeší problémy pražského IT, například v kauze Opencard, a uvedli konkrétní případy toho, co se jim podařilo. Ostatně výčet všech jejich aktivit je veřejně dostupný na webu. K této činnosti je pověřila primátorka, dále jednají na základě úkolů komise pro IT a nyní i kontrolního výboru. Rovněž reagovali na nepravdivé pomluvy člena ODS Filipa Humplíka, že zastupitel Pirátů Ondřej Profant dělal před sedmi lety web za 14milionovou dotaci, to je samozřejmě nesmysl, Ondřejovi tehdy bylo 17 let a žádné peníze za zmíněný web nedostal. 

Jakub Michálek následně prezentoval podrobně příjmy pirátských zastupitelů. Od města dostali v minulosti „nadstandardní“ odměnu ve výši 10 tisíc Kč měsíčně před zdaněním.  Na tuto odměnu podle počtu hodin má však podle platného usnesení zastupitelstva nárok každý člen zastupitelstva, který plní úkol, k němuž byl pověřen. Piráti také pracovali násobně mnoho času, téměř celý pracovní úvazek, což TOP 09 nedokázala pochopit. 

Piráti byli jediný klub, který kompletní příjmy a majetková přiznání zveřejnil. Neskrýváme naše příjmy v žádné dozorčí radě, nevlastníme mediální agentury a děláme tu dobrou práci, za kterou jsme podle zákona placeni. Piráti způsob odměňování zveřejnili sami již před několika měsíci.

Piráti dále navrhli usnesení, kterým vyzvali i všechny ostatní zastupitele, aby své majetkové poměry zveřejnili, včetně tzv. prebend zastupitelů z dozorčích rad městských společností.

Pro zveřejnění majetkových přiznání hlasovala vedle Pirátů také primátorka Adriana Krnáčová a zastupitel Martin Polách (ANO 2011), Jan Čižinský, Petra Kolínská, Matěj Stropnický (Trojkoalice), Filip Humplík (ODS), Monika Krobová Hášová. Zbytek politiků ANO 2011, ODS a Trojkoalice a dále celá ČSSD, TOP 09 a KSČM návrh zamítl. 

Z tohoto pohledu je tedy jednoznačné, že velká většina zastupitelstva napříč politickými stranami nechce transparentní politiku, protože především nechce transparentní politiky, u kterých si každý volič může porovnat majetek před začátkem funkce a několik let po jejím skončení. Hrozí tak, že se budeme setkávat s dalšími případy zázračných zbohatnutí jako u Stanislava Grosse nebo Ivana Langra. Také u nich jde o přístup napříč politickým spektrem.

za zastupitelský klub Pirátů

Mikuláš Ferjenčík, zastupitel
Ivan Bartoš, mediální odbor

Vložil: Anička Vančová