Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

No, tak projedou. Do prdele, co se asi tak stane? Pokud nikoho na silnici neporazí… Patriot Vítek o hysterii z obou stran, dementech a neutralitě Česka

27.03.2015
No, tak projedou. Do prdele, co se asi tak stane? Pokud nikoho na silnici neporazí… Patriot Vítek o hysterii z obou stran, dementech a neutralitě Česka

Foto: Hans Štembera

Popisek: Jiří Vítek

ROZHOVOR „Hysterie z obou stran je typická česká zaprděnost,“ zhodnotil polarizaci společnosti kvůli průjezdu amerického konvoje předseda strany Patrioti Jiří Vítek a ostře dodal: „No, tak projedou. Do prdele! Co se stane? Když nikoho na silnici neporazí, tak by si toho nikdo ani nevšimnul.“ Sám totiž není zastáncem žádného z vyhraněných postojů a stydí se za obě strany: „Některé názory jsou opravdu dementní a to jak proamerické tak protiamerické,“ konstatoval Vítek, kterého rozčiluje i zkreslování dějin. V rozhovoru pro ParlamentniListy.cz se vyjádřil také ke vztahu Stalina k bývalému Československu a vysvětlil, proč by nám slušela neutralita.

Vznikly skupiny Zastavme americký konvoj a Pro konvoj, komunisté svolávají protestní demonstraci proti přítomnosti vojsk USA v České republice, v Praze bude proamerický koncert. Jaký Vy máte názor na průjezd amerického konvoje?

Je to pro mě těžká otázka. Jsou to naši spojenci, takže musíme dodržovat závazky, ale chápu, že taková spanilá jízda může u některých lidí vyvolat pocit provokování. Na situace tohoto typu jsme strašně citliví, už jen proto, že nás spojenci vždycky hodili přes palubu nebo k nám pak přijeli s tanky. Myslím si, že z regionů, kudy dragouni pojedou, jsme asi nejcitlivější národ. Možná je to tím, že si neumíme přiznat, že za většinu rozhodnutí v minulosti si můžeme vlastně sami. 

Takže se neztotožňujete s nějakou z vyhraněných skupin…

Určitě ne. Nejsem proti tomu, aby tady jel konvoj, ale také nejsem úplně pro. Zastávám neutrální smířlivý stav, že to tak prostě je. Jsme spojenci, jsme v NATO. Myslím si, že atmosféra ve společnosti je tak rozdělená, že se bude díky tomu ještě více polarizovat. Připadá mi, že začíná kolem průjezdu konvoje strašná hysterie z obou stran, úplně nesmyslná, a to mě právě posouvá do středu a říkám: „Ať projedou, ať už je klid.“ Některé názory jsou opravdu dementní a to jak proamerické tak protiamerické. Je to nedůstojné.  

Komunisté poukazují na to, že se podle nich nejedná o průjezd vojenské kolony, ale o pobyt cizí armády, i když krátkodobý. Co si o tom myslíte?

Komunisti už vůbec o tom nemají co mluvit. Komunisti sem tolikrát zvali armády… Názory komunistů mě vůbec nezajímají. Jsou to spojenci, tak co? Mimochodem politické špičky nedokáží lidem vysvětlit, proč tu vlastně konvoj jede. Propagace cesty je špatná. Nejsme Poláci, abychom je vítali koláči a zubrovkou.

A zpívali jim písně…

Jasně, ale Poláci historicky nesnášejí Rusáky. My jsme je 20 let milovali, víc než oni milovali sebe. Do té doby, než sem přijeli s tanky, jsme se z nich málem posrali. Pak jsme otočili 180 stupňů. Víte, co mi na tom vadí? Že se tato situace děje před výročím konce druhé světové války a začínají se zkreslovat dějiny. Nemyslím si, že osmnáctiletý kluk, který tady umřel včetně dalších 140 tisíc, plus 50 nebo 60 tisíc Rumunů, že by chtěl být v hrátkách českého pokrytectví, které neumí oddělit rok 1945 a 1968. To jsou dvě rozdílné historické etapy. My je pořád nějakým způsobem slučujeme a dáváme dohromady. Pomalu se dozvídám, že Rudá armáda je okupant. To je urážlivé, a to mě na tom nejvíc sere. Lidice, Ležáky, koncentráky, jestli na to chceme zapomínat? To mi vadí. 

Mluví o tom například Tomáš Klvaňa, novinář a hostující profesor na New York University, který řekl ke květnu 1945: „Nešlo podle mě o žádné osvobození. Rudá armáda Československo dobyla. Jeden totalitní režim byl v krátké době nahrazen jiným“…

V roce 1945 z Jugoslávie a Československa odešla Rudá armáda jako z prvních zemí v Evropě. V Rakousku byla ještě 10 let. V Rakousku dostali komunisti 5,4 procenta ve volbách. Tady si je zvolili naši pradědečkové 43 procenty. Národ si je zvolil, jen potřebujeme na někoho shodit, že tady bylo 1,5 milionu komunistů. Pořád vidíme nepřítele. To je nesmysl. Národ by si měl uvědomit, že za historii si trošku může sám. Zrovna volby ve 46. roce rozhodně neovlivnila Rudá armáda. Nějaký kecy, že si někdo dělil Evropu. Stalinovi šlo o Polsko, Československo bylo každému u prdele. 

Editor Svobodného fóra a předseda sdružení Free Czech Media Pavel Šafr připravuje vítání vojáků na hraničních přechodech. Nakonec chystají koncert česko-amerických kapel v úterý 31. března, na který pozvou spojence. Půjdete se podívat?

Vadí mi vyhrocené názory z obou stran. Jsem normální, průměrný, obyčejný člověk, který je vděčný, že tady žije, že nemusí mluvit německy, že děti nemusí chodit povinně do pionýra a že nikoho neodvážejí do lágru. Hysterie z obou stran je typická česká zaprděnost. Projedou kolony. No tak projedou. Do prdele! Co se stane? Když nikoho na silnici neporazí, tak by si toho nikdo ani nevšimnul. Je to úplně jedno. Když se tady dřív pořádala cvičení, tak to nikomu nevadilo. Prachy na to, abychom byli neutrální, nemáme. Lidem se do armády nechce, tak se musíme s někým spojit. Spojili jsme se s normální demokratickou Evropou. Neříkám, že v Rusku je něco nenormálního. Všichni si myslí, že Putin je komunista, ale málokdo ví, že tam je už carismus. Stydím se za obě strany.

Na svém blogu jste psal, že by nám „neutralita slušela,“ takže nepovažujete tuto možnost za ztracenou?

Neutralita? ANO. Švýcarsko, Rakousko, Česko. Vždyť patříme více k Rakousku. Tento národ už měl silnou armádu, silné hospodářství. Možná by stálo za to probouzet v lidech vlastenectví, patriotismus a pak bychom nemuseli diskutovat o tom, jestli projede nějaká kolona a jestli se máme bát. Izrael to také dokázal. Je jich míň, jsou obklíčení a zvládají to. Musíme se nějak vyrovnat s minulostí a říct si, že jsme si spoustu věcí posrali sami, ale to neumíme. Když se naučíme prohrávat, můžeme začít pěstovat vlastenectví. Podívejte se na Poláky, na Maďary, jak tam roste vlastenectví. Tady nic, tady prostě nic. Tady se hádáme o tom, že projedou transportéry.

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace