Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nečekaná, tragická smrt producenta Kovarčíka. Co bude dál s českými muzikály? Máme informace... Tajnosti slavných

26.03.2015
Nečekaná, tragická smrt producenta Kovarčíka. Co bude dál s českými muzikály? Máme informace... Tajnosti slavných

Autor: sidovsky.cz

Popisek: Podnikatel a producent Peter Kovarčík byl nalezen mrtvý v koupelně svého bytu na pražských Vinohradech. Bylo mu jednašedesát let.

Policie vyšetřuje náhlou, a především záhadnou smrt ‘šedé eminence‘ české kultury i politiky. Peter Kovarčík byl nalezen bez známek života a s rozbitou hlavou v pondělí 23. března ve svém pražském bytě. Šlo o tragickou náhodu, nebo mu snad někdo ‘pomohl‘?

Podle neoficiálních zpráv byl Peter Kovarčík nalezen v koupelně bytu v pražské Mánesově ulici s rozbitou hlavou. Přivolaný lékař nezjistil při prvotním ohledání známky cizího zavinění, příčinu úmrtí však nedokázal na místě jednoznačně určit. Podnikatel slovenského původu nejspíš uklouzl a jeho smrt způsobil nešťastný pád v malém prostoru, při němž se udeřil o umyvadlo. Na smrtelné nehodě mohly mít podíl jeho údajné zdravotní problémy, o nichž se již delší dobu spekulovalo. Přesto byla nařízena soudní pitva.

Muzikálová scéna truchlí

„Soubor a tvůrci muzikálu Mamma Mia! dnes s lítostí přijali zprávu o náhlém úmrtí producenta Petra Kovarčíka. Jeho odchodem ztrácíme přítele i člověka, jemuž vděčíme za velkorysou podporu. Petr Kovarčík stál u zrodu české verze muzikálu Mamma Mia! a opustil nás uprostřed plánů na nové umělecké projekty,“ uvedl v úterý v tiskové zprávě za společnost NoGup, soubor a tvůrce muzikálu Mamma Mia! Manažer Janis Sidovský.

Na premiéře muzikálu Mamma Mia!

Na premiéře muzikálu Mamma Mia!

Kdo vlastně byl Peter Kovarčík? Původně slovenský zaměstnanec zahraničního obchodu měl nyní české a rakouské občanství. Masivní zlaté řetězy na krku i zápěstí, boty z hadí kůže, potřebné dokumenty v luxusním kufříku od Louise Vuittona, kancelář na Václaváku... již na první pohled bylo každému jasné, že má tu čest s bohatým mužem. Při rozhovoru mu podobně jako Andreji Babišovi tu a tam uklouzlo nějaké to slovenské slůvko, nenosil u sebe téměř žádnou hotovost a s oblibou vyprávěl, jak musel v mládí podbíjet koleje s krumpáčem v ruce.

Kariéru odstartoval stejně jako Babiš

Slovák Peter Kovarčík patřil k nejvýznamnějším ‘mužům v pozadí‘ počátků polistopadové politiky. Narodil se v Nitře a byl bratrancem Jána Kovarčíka, bývalého místopředsedy Merčiarova HZDS (Hnutí za demokratické Slovensko), které loni v lednu zaniklo po dvaadvacetiletém působení na slovenské politické scéně. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou, poté působil v bance a později v zahraničním obchodu. Do té doby se také datuje vznik jeho velmi dobrých vztahů s ministrem financí Andrejem Babišem.

exministr Karel Březina

Exministr Karel Březina

Kromě Prahy a Vídně si udržoval stálé zázemí i ve švýcarském Curychu, ve Španělsku a v USA, vlastnil několik luxusních vozů a jachtu, přesto se ale držel přísloví ‘všeho s mírou‘, a tak neměl vlastní letadlo ani zlaté kohoutky v koupelně. Pocházel z chudých poměrů, otec zemřel, když mu bylo šestnáct, a tak si na střední škole opravdu přivydělával jako traťový dělník na železnici. Do vínku dostal nadání na jazyky, takže se domluvil německy, anglicky, francouzsky, rusky, španělsky i srbochorvatsky.

Dovážel politiky a podporoval Klause

Jakmile to zákony dovolily, začal soukromě podnikat, tedy již v únoru 1989. Po revoluci začínal jako organizátor zahraničních veletrhů, pak založil firmu Teleaxis a vrhl se na sportovní marketing. Firma dovážela do Česka sportovní hvězdy a pořádala tenisové turnaje. Podobně jako sportovce k nám však ‘dovážel‘ i významné světové politiky, například Madeleine Albright, Johna Majora či José Mariu Aznara, prý za milionové honoráře.Světoví politici chtějí vydělat tehdy, když z politiky odejdou. Ale musí být kontrakt a serióznost, všechno musí stoprocentně fungovat,“ prohlásil v jednom rozhovoru.

S Václavem Klausem a Viktorem Koženým na tenisu

S Václavem Klausem a Viktorem Koženým na tenisu

Právě tenis dal základ jeho dlouholetého přátelství s tehdejším ministrem financí Václavem Klausem a jeho firma patřila k nejvýznamnějším sponzorům ODS, což Kovarčíkovi otvíralo dveře do státních a polostátních firem. Klause otevřeně podporoval, dokonce zaplatil 2,5 milionu korun za vydání jeho knihy Obhajoba zapomenutých myšlenek. Jejich přátelství však dostalo trhlinu v roce 2002, když Kovarčík Klausovi veřejně vyčetl tehdejší prohru ODS ve volbách, a na pár let se ocitlo na bodu mrazu.

Prapodivný spolek kamarádů

Do okruhu Kovarčíkových přátel však nepatřil jen exprezident Klaus, zakotvila v něm i řada dalších politiků a podnikatelů, někteří z nich s nepříliš čistým štítem. Do oka mu padl například mladý ambiciózní politik Karel Březina, exmanžel spisovatelky Báry Nesvadbové. I díky Kovarčíkově podpopře se stal v roce 2000 v pouhých sedmadvaceti letech historicky nejmladším ministrem. Pozdější pražský zastupitel byl v říjnu 2014 byl pravomocně odsouzen za neoprávněné pobírání odměn za práci v dozorčí radě Dopravního podniku hl. m. Prahy v letech 2007 až 2011 a soud mu 'nadělil' roční trest s patnáctiměsíčním podmíněným odkladem.

S herečkou Kateřinou Brožovou žil několik let

S herečkou Kateřinou Brožovou žil několik let

K jeho blízkým přátelům patřil i nechvalně proslulý miliardář Viktor Kožený, který zbohatl na kupónové privatizaci, a poskytoval právní služby jeho Harvardským fondům. Podle závěrů vyšetřování připravil Kožený fondy o 8,29 miliardy korun. Ne nadarmo mu prestižní magazín Fortune dal přezdívku Pirát z Prahy, protože připravil o spoustu peněz i americké investory. V současnosti má Kožený irské občanství a žije si poklidně v luxusu na Bahamách, přestože byl v České republice odsouzen na deset let do vězení a o jeho vydání zatím stále neúspěšně žádají i Spojené státy.

Potichu povstal z popela

Podobně jako bájný Fénix dokázal Kovarčík vždy znovu najít cestičku, vedoucí zpátky na vrchol. I když po problémech s hokejovým svazem skončila v roce 2004 jeho firma Teleaxis Praha v konkurzu, rychle se oklepal. Založil Czech Teleaxis, přeorientoval se na golf a kulturu, začal produkovat muzikály či se na nich alespoň podílet, jeho firma je i marketingovým partnerem Pražské komorní filharmonie a Herecké asociace. Díky svým kontaktům ale dál mistrně dokázal získávat peníze i od státních firem, například předloni mu na Dny USA a Evropské unie přispěl dvěma miliony ČEPS, spravující energetickou přenosovou soustavu.

Se zpěvačkou Míšou Noskovou

Se zpěvačkou Míšou Noskovou

Polehoučku se začal vracet i do zákulisí české politiky. Podle serveru Neovlivní.cz tentokrát zaměřil pozornost na ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, kterému mimo jiné organizoval plánovanou květnovou cestu do Spojených států. Ministr tam má zahájit konferenci Czech Aerospace a promluví rovněž na zasedání think-tanku Atlantic Council, v jehož správní radě Kovarčík seděl.

Pozornosti neunikl díky partnerkám

Nebýt jeho několikaletého vztahu s herečkou a zpěvačkou Kateřinou Brožovou, možná by Kovarčíkovo působení pozornosti veřejnosti téměř uniklo. Byl rozvedený, jeho dcera vystudovala práva v Curychu, syn pro změnu aeronautiku ve Spojených státech. S Brožovou se několikrát rozešli a jejich vztah se stal tučným soustem pro bulvár. Přetřásala se cena jejího domu, za nějž Kovarčík údajně zaplatil dvanáct milionů, celý národ se bavil jeho údajným prohlášením, že byla „nejdražším erkortem jeho života“. Před pár měsíci se s ním objevovala ve společnosti muzikálová zpěvačka Míša Nosková, oba ale popírali, že by spolu něco měli. Rozhodně jí však pomáhal v kariéře. I když se mu v lásce moc nedařilo, po jeho boku vyrazila do spoleřnosti řada krásných žen, mimo jiné modelka Kateřina Klausová či herečka Zuzana Benešová, a chlapi mu měli opravdu co závidět.

S modelkou Kateřinou Klausovou

S modelkou Kateřinou Klausovou

U velkolepých projektů stával Kovarčík v pozadí, o svých zahraničních aktivitách mluvil málokdy, rád ale naznačoval jejich širokou působnost. A pokud se dostal do problémů, dokázal hrát hodně tvrdě. Své o tom ví například kdysi nesmírně mocná tisková mluvčí společnosti EuroTel Iva Taťounová, se kterou se střetl kvůli rozpočtu na sponzorské aktivity této firmy. Nejenže přišla o místo, ale navíc ještě ‘vyfasovala‘ podmínku za jeho vydírání.

Co bude s jeho kulturními projekty

Kovarčík byl také producentem kontroverzního projektu režiséra Filipa Renče o nejslavnější české prvorepublikové filmové hvězdě s pracovním názvem Hodina pokušení - Lída Baarová, který má namířeno i do zahraničí pod názvem Ďáblova milenka. Zájem už projevili distributoři ze Spojených států i Velké Británie. Loni v listopadu tento projekt rozdělil Radu Státního fondu kinematografie, od níž získal podporu 15 milionů korun. Pět jejích členů včetně předsedy Petra Vítka se od tohoto rozhodnutí distancovalo a za viníka označili anonymní volbu, poskytující prostor pro politický nátlak. „Přípravu filmu to neohrozí, ale je to ohromná rána,“ konstatoval po Kovarčíkově smrti producent Jiří Jurtin.

S herečkou Zuzanou Benešovou

S herečkou Zuzanou Benešovou

Na muzikálové scéně Kovarčík investoval do projektů Galileo, Bídníci či aktuálně Mamma Mia!, především se zasloužil o získání ne právě laciné licence, která počítá s více než 70 reprízami. Celkový rozpočet muzikálu se pohybuje mezi 20 až 30 miliony korun. „Petr Kovarčík byl jediným mecenášem českých divadel, koncertních turné a uměleckých projektů, který svou pozornost kultuře osobně věnoval dlouhodobě a s výraznými úspěchy. V jeho odkazu budeme pokračovat a všechny projekty, které s námi začal nebo plánoval, dokončíme,“ prohlásil v souvislosti s jeho náhlým úmrtím Janis Sidovský.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace