Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jan Tříska prý dostává v Česku pohádkové honoráře, zaplatí mu prostě tolik, kolik si řekne. Kdo herecké legendě závidí peníze a jak to bylo s tou bouračkou? Tajnosti slavných

24.03.2015
Jan Tříska prý dostává v Česku pohádkové honoráře, zaplatí mu prostě tolik, kolik si řekne. Kdo herecké legendě závidí peníze a jak to bylo s tou bouračkou? Tajnosti slavných

Autor: Archiv

Popisek: Před sedmnácti lety Jan Tříska emigroval a žije v Kalifornii. Kvůli roli je však kdykoli ochoten letět přes velkou louži. Není divu, české produkce si ho velmi cení... Na snímku ve filmu Bastardi 3

Legenda českého divadla a filmu Jan Tříska se stále ochotně vrací do Česka, přeletět oceán je ochoten i kvůli natáčení, které zabere pouhé dva dny. A to i přesto, že v listopadu oslaví již 79. narozeniny. Co ho k tomu vede?

Kdo chce mít v Česku ve filmu či divadelním představení Jana Třísku, musí prý pořádně odlehčit kontu. Jeho honorář za roli v jediném dílu seriálu se údajně blížil čtvrt milionu. To domácí herci dostanou pár tisíc, a ještě si na peníze počkají leckdy i několik měsíců. Znamená to snad, že poukázkou na pořádné peníze je trvalé bydliště v USA?

Magnuszek se prohnul

Naposledy se Jan Tříska objevil v seriálu režiséra Tomáše Magnuszka Stopy života na obrazovce televize Barrandov. V jedné jediné epizodě si zahrál domácího tyrana. Hrál na invalidním vozíku a v nemocniční posteli a za takovou super roli kasíroval balík. A ještě mu produkce zaplatila letenku. „Neplatí špatně, ale v životě by nikomu jinému nedali takové peníze. Jemu prostě dali tolik, kolik si řekl,“ řekla serveru VIPStory.cz jedna z jeho kolegyň.

V epizodě Bílý střelec ze seriálu Stopy života

V epizodě Bílý střelec ze seriálu Stopy života

Za pár minut před kamerou inkasoval Tříska částku, kterou řada tuzemských herců často nedostane ani za hlavní roli v celovečerním filmu. „Říká se, že jeho honorář se údajně blížil částce čtvrt milionu korun. Prostě ho chtěli, tak ho takhle královsky zaplatili. Jiní herci čekají měsíce na honoráře, on si přiletěl na pár dní a dostal takový balík. Ale zase je to legenda,“ prozradila serveru pracovnice TV Barrandov.

Hrušínský si musí počkat

Někteří Třískovi závidí, jiní nikoli, přesto jim ale přijde zvláštní, že někdo se spokojí s dvaceti tisíci a někdo má víc než desetkrát tolik. Jestli to tak opravdu je, není zcela jasné, protože ani herec ani televize se k honorářům s ohledem na obchodní tajemství nevyjadřují.

Kvůli Třískově autonehodě je plánovaná premiéra Divadla Na Jezerce odložena

Kvůli Třískově autonehodě je plánovaná premiéra Divadla Na Jezerce odložena

Dalším projektem, v němž se má Tříska objevit, je představení hry Shylock v pražském Divadle Na Jezerce u Jana Hrušínského. Plánovaná premiéra však bude odložena, protože herec před pár dny v Kalifornii havaroval a skončil v nemocnici. Jeho zranění naštěstí není vážné, utrpěl však posttraumatický šok a čekají ho různé terapie, hlavně se zády. „Naposledy jsem boural pod Barrandovským mostem v roce 1965. Bylo to chvilku před premiérou Měsíce na vsi, kde se mnou v Národním hrál i malý Jan Hrušínský. To je paradox, viďte?“ prozradil v rozhovoru Blesku.

Proč se tak rád vrací

Jan Tříska byl původně tanečníkem, ale když ho Karel Höger slyšel recitovat, přemluvil ho, ať zkusí herectví. A tak vystudoval DAMU, stal se nejmladším členem činohry Národního Divadla a brzy se zařadil k neobsazovanějším hercům ve filmu i v televizi. V roce 1977 emigroval do Kanady, odkud se přesunul do USA, hereckou příležitost však dostal až po delší době. Pracoval často s Milošem Formanem, například ve filmu Ragtime nebo v životopisném dramatu Lid versus Larry Flynt. V USA ale točil naposledy před jedenácti lety. Možná proto, že z tamních filmařů není právě nadšený a často si na ně stěžuje, čímž si jejich přízeň právě nezískává.

Před emigrací patřil k nejobsazovanějším hercům. Objevil se dokonce v kontroverzním seriálu 30 případů majora Zemana.

Před emigrací patřil k nejobsazovanějším hercům. Objevil se dokonce v kontroverzním seriálu
30 případů majora Zemana.

„Přístup při natáčení v Americe a v Česku je naprosto odlišný. Tam se nikdy nestane, aby mezi klapkami padaly vtipy, skončí klapka a začíná příprava na další, každý se soustředí na svoji práci. Neslyšeli byste spadnout špendlík. Tady je mezi klapkami samá legrace. Všechno má svoje, nemůžu říct, co mi vyhovuje lépe. Někdy bych tady užil více klidu, někdy bych tam užil více uvolnění,“ prozradil při jedné z návštěv České republiky.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace