Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nasral jsem se. Rozbíjím doma prasátko, zaplatím autobusy a svolávám demonstrace proti zabedněnosti a brutalitě. Jednomu novináři došla trpělivost

22.03.2015
Nasral jsem se. Rozbíjím doma prasátko, zaplatím autobusy a svolávám demonstrace proti zabedněnosti a brutalitě. Jednomu novináři došla trpělivost

Foto: Facebook

Popisek: Pavel Šafr

ROZHOVOR Bývalému šéfredaktorovi Reflexu a řady dalších českých médií Pavlu Šafrovi došla trpělivost s ruskou pátou kolonou, která chce blokovat cestu amerického vojenského konvoje, jenž na přelomu března a dubna projede Českou republikou. Na Facebooku proto ohlásil záměr organizovat demonstrace. „Rozbiju doma prasátko a zaplatím autobusy, abychom byli všude tam, kde bude řádit Putinova pátá kolona,“ napsal Šafr na sociální síť. A ParlamentnímListům.cz poskytl na toto téma i rozhovor…

Nejprve Šafr na Facebooku avizoval, že hodlá zatočit s ruskou pátou kolonou u nás, která prý chce zničit Českou republiku tím, že ji chce dostat do Ruska. My jsme ale dle Šafra spojenci demokratického světa a patříme do NATO. „Skutečnost, že tady žijí idioti, kteří chtějí zničit Českou republiku a chtějí nás dostat do Ruska, mě uráží a znechucuje. Půjdu se s nimi třeba i porvat. Už mám toho kremelského svinstva plné zuby. A za svoji zem a její svobodu má člověk bojovat. Chci být v NATO a chci, abychom byli pevnými spojenci demokratického světa. Musíme se jasně vypořádat s pátou kolonou. A prosadit, že patříme na Západ. Že nejsme barbaři,“ zveřejnil Šafr na svém facebookovém profilu.

O hodinu později Šafr svůj boj proti ruské páté koloně upřesnil, když uvedl, že dává dohromady demonstrace proti těm, kteří se chystají blokovat cestu amerického vojenského konvoje přes území České republiky. A za tím účelem prý nebude váhat sáhnout do vlastní kapsy. „Jestli budou nějací najatí blbci blokovat cestu konvoje NATO, tak tam musíme být my a musíme jim bránit dělat ostudu České republice. Tuhle akci budou totiž sledovat všechny světové televize a my prostě nesmíme selhat. Rozbiju doma prasátko a zaplatím autobusy, abychom byli všude tam, kde bude řádit Putinova pátá kolona. Už jsem se prostě nasral,“ konstatoval Šafr.

Máme zodpovědnost sami za sebe, abychom věděli, kam patříme a co chceme

V diskuzi, která se pod jeho příspěvkem rozpoutala, Šafr uvedl, že mu v boji proti ruské páté koloně u nás bude asistovat zpravodajský server Echo24 či organizátoři protestů s červenými kartami proti prezidentu Zemanovi, jako je Jakub Pitron. V pátek měli mít organizační poradu, na které byla prý vítána každá občanská iniciativa. Šafr nepohrdne ani finančními příspěvky, se kterými prý ale zájemci musí počkat, až bude zřízen transparentní účet.

Šafr také zdůraznil, že mu jde o to jednou provždy odstranit z českého myšlení bolševismus neboli ruskou formu komunismu, který prý zničil naši zemi, naši společnost, hospodářství, tradice, kulturu či naše rodiny. Američané nám v tom údajně nemohli tak úplně pomoci a ani to prý není jejich zodpovědnost. „My máme zodpovědnost sami za sebe, abychom věděli, kam patříme a co chceme. A podle mě patříme do západního světa, naše kultura a historie je spojená s křesťanskou Evropou a s humanismem. Nepatříme do Mongolska, do území Zlaté Hordy. Ruskou kulturu miluju, ale jejich tradici vládnutí a ovládání nesnáším. Protože představují zabedněnost a brutalitu. Už od Ivana Hrozného,“ myslí si Šafr, který prý v roce 1968 byl sice miminko, ale jeho postýlka údajně stála v předsíni, neboť Rusové stříleli v Karlíně do oken. A jeho otec organizoval vysílání rozhlasu.

Antikomunismus patří k normální výbavě slušného člověka

Tam, kde se budou konat protiamerické protesty spojené s cestou konvoje přes republiku, budou s transparenty i odpůrců protestujících. „Nepřipustíme, aby někdo takovýmto způsobem diskreditoval Českou republiku před našimi spojenci,“ uvedl v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz Pavel Šafr, někdejší šéfredaktor Reflexu nebo MF DNES, v současné době editor Svobodného fóra a předseda sdružení Free Czech Media. „Antikomunismus patří k normální výbavě slušného člověka,“ říká také Šafr.

Dáváte dohromady demonstrace proti těm, kteří se chystají blokovat cestu amerického vojenského konvoje přes území České republiky. Předpokládám, že jde o iniciativu v souvislosti s aktivitami Zastavíme americký konvoj, která se šikuje na internetu. Jak budete postupovat?

Dnes (v pátek – pozn. red.) zasedne náš organizační výbor a vytvoříme plán. Našim cílem je, aby všude tam, kde budou extrémisté dělat ostudu naší zemi před kamerami světových televizí, byli zároveň občané, kteří budou protestovat proti protestům a bojkotovat bojkoty. To je náš cíl. Nepřipustíme, aby někdo takovýmto způsobem diskreditoval Českou republiku před našimi spojenci. Opravdu mě to rozčílilo.

Na Facebooku iniciativy Zastavíme americký konvoj je psáno, že už mají operační skupiny v Praze, Ostravě a Brně. Budete je mít také?

Ano, okamžitě se mi začalo hlásit neuvěřitelné množství jednotlivců a také různé iniciativy, ale dokud se s nimi nedomluvím, neměl bych být konkrétní.

Na plánovanou demonstraci před americkou ambasádou půjdete také?

To je otázka na zvážení organizačního výboru. Na to máme ještě čas.

Psal jste na Facebooku, že jste ochoten „se poprat.“ Jak moc jste to myslel vážně?

Když jsem si přečetl některé hysterické výlevy extrémistů, musím říct, že jim opravdu chci bránit dělat ostudu. Je to na místě. Ale musím ujistit, že s tím „se poprat“ jsem to myslel v nadsázce. Nepral jsem se ani na základní škole.

Avizoval jste, že se budete i finančně podílet. Jak?

Pokud bude potřeba, uděláme sbírku a na pronájem autobusů případně přispěji.

Zaujalo mě vaše vyjádření na Facebooku: „Jde opravdu o to jednou pro vždy odstranit z českého myšlení bolševismus.“ Můžete to ještě rozvést?

Vystupuji proti bolševické mentalitě, bolševickému výkladu dějin i současnosti. Aktivně vystupuji proti ruské formě komunismu, protože jiné formy komunismu nebyly tak úspěšné jako bolševismus. Antikomunismus patří k normální výbavě slušného člověka. Člověk, který je demokrat, vystupuje aktivně proti všem formám extremismu, které demokracii ohrožují.  

Je u nás ohrožena demokracie?

Demokracie nikdy není samozřejmostí a závisí na tom, jestli ji lidé chtějí nebo nechtějí.

Máte pocit, že dostatečně chceme demokracii?

Myslím si, že současná situace není úplně dobrá, ale není ani ztracená.

Jak si představujete například boj proti ruské propagandě?

Klíčové je, aby nepřevládala. Nezabývám se ale tím, jak něco zakázat, ale tím, jak prosazovat demokratické hodnoty. Ani protestujícím proti americkému konvoji nemohu bránit. Řeči, že by je měli zavřít, mi nejsou sympatické. Oni chtějí protestovat, ať přijdou s transparenty. Jen my budeme protestovat proti nim.

Nevysíláme už v této chvíli poměrně rozporuplný signál pro Evropu, že se v Česku vůbec začínají organizovat takové akce?

Samozřejmě je to nepříjemný signál. Na druhou stranu je potřeba, aby občanská veřejnost situaci neignorovala a byla aktivní. Nepochybuji o tom, že většina naší společnosti má demokratické smýšlení a rozhodně nechce, abychom zapadli do východní oligarchie.

Tímto způsobem dáte v podstatě dohromady určitou skupinu lidí. Budete v těchto aktivitách pokračovat? Vytvoříte nějakou platformu?

To není cílem. Platforem je tu hodně. Cílem je, abychom nevyklízeli pole extrémistům.

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová