Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tragický konec největší dětské herecké hvězdy. Spekulace o jeho smrti dodnes trvají a rodiče se z toho nikdy nevzpamatovali... Tajnosti slavných

22.03.2015
Tragický konec největší dětské herecké hvězdy. Spekulace o jeho smrti dodnes trvají a rodiče se z toho nikdy nevzpamatovali... Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Tomáš Holý, jak si ho všichni pamatujeme a pamatovat nepřestaneme

Česká televize velkoryse uctila památku 25. výročí tragické smrti Tomáše Holého, největší české herecké hvězdy, která zazářila také v zahraničí. Málokdo dnes ví, že na Mezinárodním filmovém festivalu v Monte Carlu jej členové odborné poroty označili za nejlepšího dětského herce od dob Shirley Temple. Bohužel, jeho život a kariéra skončily, podobně jako v případě mnoha jiných celebrit, příliš brzy.

Česká televize v březnu odvysílala všechny nejpopulárnější filmy, v nichž Tomáš Holý zazářil, i   jeho medailon z cyklu Příběhy slavných, bilancující jeho život i krátkou kariéru. Ta trvala pouze šest let, během nichž natočil třináct filmů a jeden televizní seriál.

Superstar své doby

Z mnoha svědectví je evidentní, že Tomáš  se stal  již v pouhých devíti letech opravdovou hvězdou a zastínil i všechny ostatní herce, s nimiž hrál, například své slavné rodiče z komedií Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny Františka Němce a Janu Preissovou. Dostával tisíce dopisů, před jeho domem postávali fanoušci, na besedách s ním se tlačily stovky lidí. Na  jedno natáčení z druhého ho vozili  autem a novináři  mu nadbíhali jako skutečné superstar. Je až neuvěřitelné, že tomuto miláčkovi davů sláva vůbec nestoupla do hlavy a ve svých  čtrnácti letech svoji kariéru bez váhání ukončil. Velmi dobře si totiž uvědomoval, jak zásadně by mu omezila normální život, ostatně ukradla mu podstatnou část dětství a většinu školních prázdnin. Režisérka Marie Poledňáková přiznala, že Tomáše později už hrát nebavilo a k další roli ho musela přemlouvat. Po vzoru svého otce se rozhodl pro profesi právníka a začal studovat nejprve gymnázium a později právnickou fakultu. Změnil se k nepoznání a žil pak konečně normální život, nebýt toho, že začal chodit s Lucií Bílou. Jejich  láska ale trvala jenom několik měsíců.

Spekulace kolem smrti

Kolem tragické smrti Tomáš Holého, který se stal obětí autonehody v pouhých dvaadvaceti letech, koluje několik verzí. Ty se liší v několika zásadních indiciích, například jakým autem vlastně jel, odkud a kam cestoval a zda před jízdou pil alkohol. Kamarád Mirek ale věrohodně popsal poslední okamžiky jeho života. Společně s Tomášem si půjčili od dalšího kamaráda auto, aby ho vyzkoušeli.  Když se vraceli zpět, po pár metrech havarovali ve tmě, na namrzlé silnici. Zraněný Tomáš ještě žil,  spolujezdec vyvázl bez zranění a zavolal mu sanitku. Bohužel, v nemocnici mu již lékaři  nedokázali zachránit život. 

Marginální večer...

Kromě smutného faktu, že Tomáš předčasně  tragicky zahynul, přinesl dokument České televize i svědectví o tom, jak  fatální dopad  měla jeho předčasná smrt na jeho rodiče. Zdrcený tatínek v něm s rozechvělým hlasem přiznal, že maminka se z ní nikdy nevzpamatovala. „Ten večer je pro mne marginální kromě toho, že se zabil můj syn. Ten pocit je srovnatelný s tím, když se dostanete do nemocnice s nějakou chorobou a vezmou vám životně důležitý orgán. Žijete dál, ale čas od času to není ono,“  vyprávěl  s pláčem Václav Holý. Zdůvodnil také, proč  před kamerou nepromluvila paní Holá: „Nevyrovnala se zatím s odchodem syna a je velice těžce nemocná.“  Marie Holá, oblíbená u  Tomášových kamarádů i po jeho smrti,  zemřela loni. Kvůli smrti syna se trápila čtyřiadvacet let.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová