Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tragický konec největší dětské herecké hvězdy. Spekulace o jeho smrti dodnes trvají a rodiče se z toho nikdy nevzpamatovali... Tajnosti slavných

22.03.2015
Tragický konec největší dětské herecké hvězdy. Spekulace o jeho smrti dodnes trvají a rodiče se z toho nikdy nevzpamatovali... Tajnosti slavných

Autor: ČT

Popisek: Tomáš Holý, jak si ho všichni pamatujeme a pamatovat nepřestaneme

Česká televize velkoryse uctila památku 25. výročí tragické smrti Tomáše Holého, největší české herecké hvězdy, která zazářila také v zahraničí. Málokdo dnes ví, že na Mezinárodním filmovém festivalu v Monte Carlu jej členové odborné poroty označili za nejlepšího dětského herce od dob Shirley Temple. Bohužel, jeho život a kariéra skončily, podobně jako v případě mnoha jiných celebrit, příliš brzy.

Česká televize v březnu odvysílala všechny nejpopulárnější filmy, v nichž Tomáš Holý zazářil, i   jeho medailon z cyklu Příběhy slavných, bilancující jeho život i krátkou kariéru. Ta trvala pouze šest let, během nichž natočil třináct filmů a jeden televizní seriál.

Superstar své doby

Z mnoha svědectví je evidentní, že Tomáš  se stal  již v pouhých devíti letech opravdovou hvězdou a zastínil i všechny ostatní herce, s nimiž hrál, například své slavné rodiče z komedií Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny Františka Němce a Janu Preissovou. Dostával tisíce dopisů, před jeho domem postávali fanoušci, na besedách s ním se tlačily stovky lidí. Na  jedno natáčení z druhého ho vozili  autem a novináři  mu nadbíhali jako skutečné superstar. Je až neuvěřitelné, že tomuto miláčkovi davů sláva vůbec nestoupla do hlavy a ve svých  čtrnácti letech svoji kariéru bez váhání ukončil. Velmi dobře si totiž uvědomoval, jak zásadně by mu omezila normální život, ostatně ukradla mu podstatnou část dětství a většinu školních prázdnin. Režisérka Marie Poledňáková přiznala, že Tomáše později už hrát nebavilo a k další roli ho musela přemlouvat. Po vzoru svého otce se rozhodl pro profesi právníka a začal studovat nejprve gymnázium a později právnickou fakultu. Změnil se k nepoznání a žil pak konečně normální život, nebýt toho, že začal chodit s Lucií Bílou. Jejich  láska ale trvala jenom několik měsíců.

Spekulace kolem smrti

Kolem tragické smrti Tomáš Holého, který se stal obětí autonehody v pouhých dvaadvaceti letech, koluje několik verzí. Ty se liší v několika zásadních indiciích, například jakým autem vlastně jel, odkud a kam cestoval a zda před jízdou pil alkohol. Kamarád Mirek ale věrohodně popsal poslední okamžiky jeho života. Společně s Tomášem si půjčili od dalšího kamaráda auto, aby ho vyzkoušeli.  Když se vraceli zpět, po pár metrech havarovali ve tmě, na namrzlé silnici. Zraněný Tomáš ještě žil,  spolujezdec vyvázl bez zranění a zavolal mu sanitku. Bohužel, v nemocnici mu již lékaři  nedokázali zachránit život. 

Marginální večer...

Kromě smutného faktu, že Tomáš předčasně  tragicky zahynul, přinesl dokument České televize i svědectví o tom, jak  fatální dopad  měla jeho předčasná smrt na jeho rodiče. Zdrcený tatínek v něm s rozechvělým hlasem přiznal, že maminka se z ní nikdy nevzpamatovala. „Ten večer je pro mne marginální kromě toho, že se zabil můj syn. Ten pocit je srovnatelný s tím, když se dostanete do nemocnice s nějakou chorobou a vezmou vám životně důležitý orgán. Žijete dál, ale čas od času to není ono,“  vyprávěl  s pláčem Václav Holý. Zdůvodnil také, proč  před kamerou nepromluvila paní Holá: „Nevyrovnala se zatím s odchodem syna a je velice těžce nemocná.“  Marie Holá, oblíbená u  Tomášových kamarádů i po jeho smrti,  zemřela loni. Kvůli smrti syna se trápila čtyřiadvacet let.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace