Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Gadžo, padej dozadu do fronty, Romové mají přednost!“ To je nový hit internetu. „Ohrožení, nenávist a možná i smrt,“ píše zase Samková… Co se děje?

17.03.2015
„Gadžo, padej dozadu do fronty, Romové mají přednost!“ To je nový hit internetu. „Ohrožení, nenávist a možná i smrt,“ píše zase Samková… Co se děje?

Foto: Facebook

Popisek: Jiří Dienstbier

Pokus ministra Jiřího Dienstbiera pomoci Romům v integraci, který byl vyjádřen ve vládní strategii, jež byla nedávno přijata a v posledních dnech vyvolala značný rozruch, prý ve skutečnosti Romům jen uškodí. Vystaví je nenávisti většinové společnosti a místo řešení přinese jen chudobu a možná i smrt. Tak zhodnotila strategii zaštiťovanou ministrem Dienstbierem ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz advokátka Klára Samková.

V polovině února vláda schválila Strategii romské integrace. Střednědobý dokument, který plánuje boj proti vyloučení Romů ze společnosti až do roku 2020 vznikl pod gescí ministra Jiřího Dienstbiera.

Bloger: Alibistický, nic neřešící populismus a diskriminace většinové společnosti

Vládní plán integrace Romů ale následně velmi ostře strhal například bloger Michal Malý. Jeho blogový text, nazvaný výmluvně „Gadžo, padej dozadu do fronty, Romové mají přednost“ se stal hitem internetu. Píše se, že vláda v zájmu uspokojení Bruselu, který klade přijetí Strategie romské integrace jako podmínku pro čerpání evropských fondů, sestavila plán, který má této skupině pomoci ve vzdělávání, bydlení, a především na trhu práce.

Pak rekapituluje všechny výhody, které na Romy čekají – jako právo na asistenta pro děti v mateřské školce zdarma, a zejména přednostní právo na Úřadu práce. „Takový integrační program, jaký vláda schválila, považuji za alibistický, nic neřešící populismus a diskriminaci většinové společnosti,“ uzavírá bloger.

Proti vládní koncepci se ale postavila i tradiční obhájkyně Romů a expertka na jejich problémy Klára Samková. Ta se k problematice začleňování menšiny mnohokrát obsáhle vyjádřila i pro ParlamentníListy.cz, o romské otázce sepsala knihu a pro chudé Romy pořádá sbírky potřebného zboží, které jim sama vozí na sever Čech.

Dobroděj Dienstbier nic dobrého nepřinese

Nyní upozornila, že v souvislosti se schvalováním této koncepce je česká veřejnost „obětí masivní manipulace ze strany vlády a Dr. Dienstbiera, protože to jsou původci této koncepce,“ píše Samková. Romové prý díky svým staletým historickým zkušenostem sami velmi dobře vědí, že „dobrodějové“ jako je současný ministr pro lidská práva jim nepřinesou nic dobrého. „Pouze ohrožení, nenávist a možná i smrt,“ dodává právnička pro ParlamentníListy.cz.

Řešením by podle ní bylo především zrušení Agentury pro sociální začleňování, která je pachatelem všech omylů, které ve vztahu k Romům byly státem napáchány. Dále by obnovila televizní vysílání pro Romy, snažila se vytvořit fórum pro diskusi nad jejich problémy, a ustavila je jakonárodnostní menšinu, nikoliv etnikum.

Zločinná vláda oligarchů podle Samkové

Na druhou stranu je prý nesmyslné vyčítat Romům, že jsou nezaměstnaní, když stejný problém mají očividně i statisíce Čechů. Přednostní zaměstnávání Romů podle Samkové jejich situaci nikdy nevyřeší. Jediným řešením je podle ní podpora podnikavosti u všech obyvatel, což je ovšem přesný opak toho, co dělá současná „zločinná vláda oligarchů“.

„To, že právě tato vláda předkládá koncepci, která škodí těm nejchudším – ať Čechům, ať Romům, jednoznačně ukazuje, komu slouží: chudým a nuzným určitě ne! Ty jen rozeštvává mezi sebou a zasívá umělé rasistické a pseudorasistické předsudky tak, aby se lidé soustředili na vzájemné boje místo na skutečné řešení problému,“ píše advokátka. Hlavního pachatele vidí v ministru Dienstbierovi. Dokud se prý nezmění hlavní ekonomické priority vlády, není navzdory všem koncepcím šance na jakékoliv zlepšení.

Ryšavý z Romey: Bloger leccos zatajil, nejde jen o Romy

Podle ředitele Romey Zdeňka Ryšavého jsou názory pana Malého značně populistické: „Konkrétně se jedná o opatření, ve kterém mají být zařazovány osoby ohrožené rasovou diskriminací a příslušníci etnických menšin mezi cílové skupiny v rámci aktivní politiky zaměstnanosti, ze kterých budou podporováni uchazeči o zaměstnání. Všimněte si, že opatření se netýká pouze Romů, jak tvrdí Michal Malý. Navíc z textu opatření je jasné, že již nyní existují skupiny obyvatel, které jsou optikou Michala Malého pozitivně diskriminovány. Malý nám to ovšem opět zatajuje. Takovými „pozitivně diskriminovanými" skupinami podle MPSV jsou dlouhodobě evidovaní uchazeči o zaměstnání (déle než 5 měsíců), uchazeči do 30 let věku včetně absolventů škol bez praxe, uchazeči pečující o dítě do 15 let věku, uchazeči starší 50 let věku, osoby se zdravotním postižením, ženy vracející se z mateřské nebo rodičovské dovolené, uchazeči, u kterých je důvodný předpoklad dlouhodobé evidence, uchazeči, kterým je potřeba věnovat zvýšenou péči z jiného důvodu bránícího jejich vstupu na volný trh práce, např. ohrožení sociální exkluzí z důvodu setrvávání v dlouhodobé nezaměstnanosti," píše Zdeněk Ryšavý.

A dodává ostře na adresu blogera: „Tedy jednoduše řečeno, pokud tady existuje jasný a ověřitelný fakt, že Romové jsou diskriminováni na trhu práce z důvodu jejich národnosti (etnicity), stejně jako existují jasné důkazy, že jsou na trhu práce diskriminovány například uchazeči starší 50 let, je zcela logické, že jim stát bude věnovat při hledání práce větší pozornost. Tvrzení Malého o přednosti Romů na Úřadech práce je tedy lež a manipulace, protože nejde o nic jiného než uchazeče o práci (nejen Romy) ohrožené rasovou diskriminací postavit na roveň těch, kteří jsou ohroženi jiným typem diskriminace.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                        

Vložil: Anička Vančová