Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zbraň a deprese, to je smrtelná kombinace. I pro řadu známých osobností. Tak zemřeli Brodský, Štěpánek i Svoboda… Tajnosti slavných

06.03.2015
Zbraň a deprese, to je smrtelná kombinace. I pro řadu známých osobností. Tak zemřeli Brodský, Štěpánek i Svoboda… Tajnosti slavných

Autor: Hřbitovy.cz

Popisek: Ilustrační foto

Každá tragédie vyvolá vlnu vášnivých emocí a diskusí. Nyní například na téma, zda u nás není příliš mnoho držitelů zbraní a zda mají mít psychiatři přístup do registru držitelů zbrojního průkazu. Kdyby tomu tak bylo již dříve, mohla být s velkou mírou pravděpodobnosti zachráněna řada lidských životů. Až nápadně často totiž skončí pomocí zbraně svůj život, či dokonce životy jiných, lidé, trpící depresemi. Přitom odborníci vědí, že mohou být kvůli vážnému stavu a bez důsledné léčby nebezpeční nejen svému okolí, ale především sobě.

Přesně tímto způsobem skoncoval se životem národem milovaný herec Vlastimil Brodský. Před třinácti lety se zastřelil na své chalupě. Jeho rozhodnutí rázně odejít z tohoto světa navíc delší dobu anoncoval. Svým „kremačním“ humorem byl proslavený, například rád sedával u kamen, aby si prý zvykl na žár kremačních pecí. Nikdo z blízkých však nevěřil, že by byl schopen spáchat sebevraždu. Ještě den před svou smrtí se do pozdních večerních hodin bavil s přáteli. Ale když zůstal na své chalupě ráno chvíli sám, zastřelil se na zahradě.

Elegantní odchod

Jeho děti jsou přesvědčeny, že se rozhodl odejít ze světa elegantně, nechtěl se dožít hrozného konce, jak jej vídal u jiných. Jeho zdravotní stav byl delší dobu špatný, skončil  dokonce na psychiatrii, na uzavřeném oddělení jako vězeň. Bylo to pro něj velmi ponižující. „Bál se možná umírání, nikoliv smrti. Tudíž, když důstojný život, tak důstojná smrt,“ prozradil jeho syn Marek v rozhovoru  pro iDnes.cz.  Bohužel i on po otci zdědil vážnou nemoc, ale snaží se s ní bojovat a léčí se.

Zbraň je konečné řešení

Kvůli podobné situaci se před pěti lety zastřelil legálně drženou pistolí i vynikající herec Petr Štěpánek, který dokonce načas působil  jako ministr kultury v Topolánkově vládě. Do těžkých depresí jej přivedla závislost na alkoholu, se kterou se snažil dlouhá léta bojovat a údajně také rakovina krku v posledním stádiu.  Zastřelil se doma, ve své pracovně, kde jej našla manželka, rovněž herečka, Jaroslava Tvrzníková.   Také on vysílal vůči svému okolí znepokojivé signály. Říkal například, že zbraň je konečné řešení. Podobně jako Vlastimil Brodský nechtěl být nikomu na obtíž.

Smrt hitmakera

Vůbec největší šok vyvolala nečekaná smrt vynikajícího hudebního skladatele Karla Svobody. Pro svůj odchod z tohoto světa zvolil naprosto stejný scénář.  Před osmi lety se zastřelil u své vily v Jevanech legálně drženou zbraní, v době, kdy byla manželka ve škole. Nezabránil mu v tom ani fakt, že byl úspěšný, slavný, bohatý, měl krásnou ženu a malého, teprve dvouletého syna. Na vině byly i v tomto případě delší dobu trvající těžké deprese, snažil se je léčit, ale před smrtí podle manželky léky vysadil.   Nedávno odvysílaný pořad České televize  Příběhy slavných naznačil, že měl v poslední době tvůrčí krizi a že se mu nedařilo skládat s takovou geniální lehkostí jako dříve. Stěžoval si, že ho tlačí termíny a že ho již skládání unavuje.  „Já to teď rodím jako ježky,“ svěřoval se kamarádům. Měl pocit, že ho  nemá nikdo rád a že patří do starého života.  Jeho smrt je dodnes předmětem spekulací, někteří jeho přátelé, například Yvonne  Přenosilová, dokonce sebevraždu vylučují. Policie však na ní trvá.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace