Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zbraň a deprese, to je smrtelná kombinace. I pro řadu známých osobností. Tak zemřeli Brodský, Štěpánek i Svoboda… Tajnosti slavných

06.03.2015
Zbraň a deprese, to je smrtelná kombinace. I pro řadu známých osobností. Tak zemřeli Brodský, Štěpánek i Svoboda… Tajnosti slavných

Foto: Hřbitovy.cz

Popisek: Ilustrační foto

Každá tragédie vyvolá vlnu vášnivých emocí a diskusí. Nyní například na téma, zda u nás není příliš mnoho držitelů zbraní a zda mají mít psychiatři přístup do registru držitelů zbrojního průkazu. Kdyby tomu tak bylo již dříve, mohla být s velkou mírou pravděpodobnosti zachráněna řada lidských životů. Až nápadně často totiž skončí pomocí zbraně svůj život, či dokonce životy jiných, lidé, trpící depresemi. Přitom odborníci vědí, že mohou být kvůli vážnému stavu a bez důsledné léčby nebezpeční nejen svému okolí, ale především sobě.

Přesně tímto způsobem skoncoval se životem národem milovaný herec Vlastimil Brodský. Před třinácti lety se zastřelil na své chalupě. Jeho rozhodnutí rázně odejít z tohoto světa navíc delší dobu anoncoval. Svým „kremačním“ humorem byl proslavený, například rád sedával u kamen, aby si prý zvykl na žár kremačních pecí. Nikdo z blízkých však nevěřil, že by byl schopen spáchat sebevraždu. Ještě den před svou smrtí se do pozdních večerních hodin bavil s přáteli. Ale když zůstal na své chalupě ráno chvíli sám, zastřelil se na zahradě.

Elegantní odchod

Jeho děti jsou přesvědčeny, že se rozhodl odejít ze světa elegantně, nechtěl se dožít hrozného konce, jak jej vídal u jiných. Jeho zdravotní stav byl delší dobu špatný, skončil  dokonce na psychiatrii, na uzavřeném oddělení jako vězeň. Bylo to pro něj velmi ponižující. „Bál se možná umírání, nikoliv smrti. Tudíž, když důstojný život, tak důstojná smrt,“ prozradil jeho syn Marek v rozhovoru  pro iDnes.cz.  Bohužel i on po otci zdědil vážnou nemoc, ale snaží se s ní bojovat a léčí se.

Zbraň je konečné řešení

Kvůli podobné situaci se před pěti lety zastřelil legálně drženou pistolí i vynikající herec Petr Štěpánek, který dokonce načas působil  jako ministr kultury v Topolánkově vládě. Do těžkých depresí jej přivedla závislost na alkoholu, se kterou se snažil dlouhá léta bojovat a údajně také rakovina krku v posledním stádiu.  Zastřelil se doma, ve své pracovně, kde jej našla manželka, rovněž herečka, Jaroslava Tvrzníková.   Také on vysílal vůči svému okolí znepokojivé signály. Říkal například, že zbraň je konečné řešení. Podobně jako Vlastimil Brodský nechtěl být nikomu na obtíž.

Smrt hitmakera

Vůbec největší šok vyvolala nečekaná smrt vynikajícího hudebního skladatele Karla Svobody. Pro svůj odchod z tohoto světa zvolil naprosto stejný scénář.  Před osmi lety se zastřelil u své vily v Jevanech legálně drženou zbraní, v době, kdy byla manželka ve škole. Nezabránil mu v tom ani fakt, že byl úspěšný, slavný, bohatý, měl krásnou ženu a malého, teprve dvouletého syna. Na vině byly i v tomto případě delší dobu trvající těžké deprese, snažil se je léčit, ale před smrtí podle manželky léky vysadil.   Nedávno odvysílaný pořad České televize  Příběhy slavných naznačil, že měl v poslední době tvůrčí krizi a že se mu nedařilo skládat s takovou geniální lehkostí jako dříve. Stěžoval si, že ho tlačí termíny a že ho již skládání unavuje.  „Já to teď rodím jako ježky,“ svěřoval se kamarádům. Měl pocit, že ho  nemá nikdo rád a že patří do starého života.  Jeho smrt je dodnes předmětem spekulací, někteří jeho přátelé, například Yvonne  Přenosilová, dokonce sebevraždu vylučují. Policie však na ní trvá.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová