Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Amerika miluje Miloše Zemana. Od dob Havla jsme v USA potlesk na otevřené scéně pro českého prezidenta nezažili

04.03.2015
Amerika miluje Miloše Zemana. Od dob Havla jsme v USA potlesk na otevřené scéně pro českého prezidenta nezažili

Autor: Radim Panenka

Popisek: Miloš Zeman s premiérem NetanjahuemOd dob Havla jsme v USA potlesk na otevřené scéně pro českého prezidenta nezažili

FOTO, VIDEO Velký úspěch na mezinárodní scéně slavil prezident Miloš Zeman vyjádřením své solidarity s židovskou komunitou z celého světa. Český prezident zabodoval zejména ve Washington Post, ale i v mnoha dalších vlivných západních médiích. Poslechněte si část jeho projevu a podívejte se na unikátní fotky ze zákulisního setkání Zemana s izraelským premiérem, které se nám podařilo získat.

Americká konzervativní komentátorka Jennifer Rubin ve své pravidelné rubrice „Z pravého pohledu“ v americkém deníku Washington Post informuje o Americko-izraelské konferenci pro veřejné záležitosti, kde vystoupila celá řada významných světových politiků. Mezi nimi také český prezident Miloš Zeman, kterého Rubin chválí za srozumitelný projev mířící přímo k jádru věci. „Zeman mluvil o hrozbě Íránu vůči Izraeli a poté parafrázoval známý výrok amerického prezidenta Johna Kennedyho, když prohlásil ´Jsem Žid‘. Nejprve to řekl anglicky a poté i hebrejsky,“ popisuje Rubinová.

Rubin si rovněž povšimla v prezidentově projevu dle jejího názoru další klíčové věty. „Zeman řekl, že i dnes by si Židé měli stejně jako po druhé světové válce opakovat, že již nikdy nebudou pochodovat jako ovce na porážku. Když zmiňoval téma terorismu, poznamenal, že vždy mluví o islámském terorismu,“ píše Rubin. Vedle Zemana ji upoutaly i projevy bývalého španělského premiéra José Maria Aznara a bývalého kanadského ministra zahraničí Johna Bairda. „Člověk musí přemýšlet nad tím, jak by to vypadalo ve Spojených státech, kdyby v jejich čele stál někdo z těchto tří politických vůdců,“ vyjádřila se obdivně Rubin.

A co dělá Obama?

„Až jsem měla po vyslechnutí jejich projevů pocit, že vlastně neexistuje žádný americký prezident. Izrael bude jednat samostatně, pokud to bude nutné, ale spoléhá se vedle toho i na americký Kongres. A co dělá Obama? Nikdo se na něj v tomto bodě nemůže spoléhat. On má největší strach z toho, že bychom mohli zjistit, že svými špatnými rozhodnutími fakticky pomohl Íránu stát se světovou jadernou velmocí,“ kritizuje Rubinová.

Obsáhle o vystoupení Miloše Zemana na konferenci informuje také prestižní židovský list Algemeiner, který je ve Spojených státech vydávaný již od roku 1972. „Za své solidární prohlášení v angličtině i hebrejštině, že je Žid, sklidil český prezident bouřlivý potlesk,“ uvádí Algemeiner a cituje další důležitou pasáž Zemanova projevu. „Mělo by být samozřejmostí, že vaši diskriminaci bychom měli považovat i za naši vlastní diskriminaci. Vaše oběti jsou také našimi oběťmi.“ Zeman také vyzval ke koordinaci postupu proti Islámskému státu pod hlavičkou OSN. „Zapomeňme však na tanky a další těžké zbraně. Využít v boji proti ISIL musíme drony a tajné služby.“

Zeman také dle židovského listu Algemeiner vyzdvihl přátelské vztahy mezi Českou republikou a Izraelem. „Moje země byla i v dávné historii jediným ostrovem demokracie uprostřed Evropy. Stejně tak Izrael byl a je fakticky jediným ostrovem demokracie na Blízkém východě. Je proto logické, že mezi oběma ostrovy existuje solidarita, jež nás spojuje v boji proti diktátorským režimům a ideologiím,“ prohlásil Zeman, který si získal sympatie i u čtenářů v diskuzi pod článkem. „Židé budou vždy vděční České republice za její podporu. Bůh opatruj Vás i všechny lidi ve Vaší vlasti. Amen,“ napsala čtenářka Mireille Mechoullam.

Co přesně řekl Miloš Zeman?

Český prezident Miloš Zeman v USA podpořil Izraelce a vyslovil se pro koordinovanou akci mezinárodního společenství proti islámskému terorismu. Zeman to prohlásil na konferenci Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC).

Ve svém projevu Zeman připomněl slova, která americký prezident John Kennedy v červnu 1963 pronesl u Berlínské zdi jako výraz solidarity s obyvateli města rozděleného na východní a západní část. „Znáte ten známý slogan: Ich bin ein Berliner (Jsem Berlíňan). Nyní musíme všichni říci: Jsem Žid," pronesl český prezident v angličtině a poslední větu zopakoval i v hebrejštině. Posluchači reagovali potleskem vestoje. 

„Vaše diskriminace je naše diskriminace, vaše oběti jsou naše oběti," dodal Zeman a prohlásil, že svět čelí hrozbě islámského terorismu. Zároveň řekl, že jako reakci navrhuje systematický a koordinovaný boj proti základnám islámského terorismu, společnou mezinárodní akci pokud možno pod záštitou Rady bezpečnosti OSN. 

„Byl jsem informován, že zastřešující organizací (islámských teroristů) je Muslimské bratrstvo. Šéf Al-Káidy (teroristická organizace založená Usámou bin Ládinem) je členem Muslimského bratrstva, šéf Talibanu (radikální hnutí působící v Afghánistánu a Pákistánu) je členem Muslimského bratrstva. Stejné je to s Hamasem (radikální palestinské hnutí), Hizballáhem (libanonské radikální hnutí), s frontou An-Nusra (ozbrojenci napojení na Al-Káidu bojující v Sýrii) a tak dále," prohlásil Zeman. 

Potřebujeme novou strategii v boji proti islámskému terorismu    

„Potřebujeme novou strategii v boji proti islámskému terorismu. Ne tanky, ne pěchotu, ne dělostřelectvo, ale bezpilotní letouny, zvláštní jednotky a tajné služby," upřesnil český prezident. V této souvislosti vyzdvihl činnost izraelské tajné služby Mossad, která je podle něj jedinou efektivní tajnou službou světa. Proč je podle něj potřeba bojovat proti islamistům? „Už nikdy více nesmíme pochodovat dobrovolně jako ovce na porážku," prohlásil Zeman.    

Český prezident ve své řeči připomněl i historické spojitosti mezi oběma zeměmi, například dodávky československých zbraní do Izraele na konci čtyřicátých let minulého století, či výcviky izraelských pilotů jejich českými kolegy. 

Netanjahuova česká puška    

Chvíli po Zemanovi vystoupil na konferenci i izraelský premiér Benjamin Netanjahu. „Izrael nikdy nezapomíná na své přátele. A Češi byli vždy opravdovými přáteli Izraele a židovského lidu," uvedl. „Víte, pane prezidente, když jsem vstoupil v roce 1967 do izraelské armády, dostal jsem českou pušku. Byla to jedna z pušek, kterou jste nám dali vy, když jsme to v roce 1948 potřebovali. Takže děkuji Vám, že jste dnes tady," dodal Netanjahu směrem k Zemanovi.    

Moderátor se Zemana rovněž zeptal, proč Česká republika tak podporuje Izrael. „Velmi jednoduchá otázka a velmi jednoduchá odpověď. Protože máme stejnou historii. Byli jsme obklopeni nepřáteli, diktaturami. Bývalé Československo bylo jediným ostrovem demokracie v srdci Evropy," uvedl Zeman s tím, že Izrael je na tom podobně na Blízkém východě. „A mezi těmito dvěma ostrovy tak musí existovat solidarita," dodal. 

   

Na konferenci se podle očekávání Zeman setkal s premiérem Netanjahuem. Bavili se spolu o Íránu, situaci na Golanských výšinách a o česko-izraelských vtazích. „Jednání proběhlo ve velmi neformální a uvolněné atmosféře," sdělil ČTK Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Redaktor KL

Tagy
Zeman,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace