Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pro koho je ANO jen výtah k moci, kdo přestává zvládat funkci a kdy na sněmu vznikla hodně trapná situace? Máme konkrétní jména i jedno velké varování

04.03.2015
Pro koho je ANO jen výtah k moci, kdo přestává zvládat funkci a kdy na sněmu vznikla hodně trapná situace? Máme konkrétní jména i jedno velké varování

Foto: Hans Štembera

Popisek: Snímek ze sněmu ANO

„I podle mne se o funkcích místopředsedů hnutí ANO rozhodlo ještě předtím, než jejich sněm vůbec začal," souhlasí s kritikou poslance ANO Ivana Pilného politolog Josef Mlejnek. Pilný totiž jen krátce po sněmu ANO médiím řekl, že volba místopředsedů byla domluvená a navíc se do vedení dostali lidé, kteří využívají hnutí jako výtah k moci. „Kontroverze u veřejnosti bude asi oprávněně budit Radmila Kleslová, která se svou minulostí komunistické rozvědčice bude voliče od ANO spíše odrazovat," přitakal k tomu Mlejnek. Jan Bureš pak rozebral fakt, proč Andrej Babiš na sněmu vlastně zaútočil na ČSSD.

Hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše uspořádalo o víkendu volební sněm, na kterém doplnilo své vedení, tedy zvolilo předsedu a místopředsedy, a snažilo se prodiskutovat ideové směřování. Delegáti sněmu bez diskuse schválili i úpravy stanov hnutí – ty kromě jiného potvrdily silné postavení předsedy Andreje Babiše.

Celostátní sněm za předsedu hnutí zvolil Andreje Babiše a prvním místopředsedou hnutí se stal favorizovaný předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který se o funkci ucházel jako jediný. Řadovými místopředsedy byli dále zvoleni předsedkyně pražské organizace ANO Radmila Kleslová, místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová, brněnský primátor Petr Vokřál a poslanec Jan Volný.

Sám Babiš pak v sobotu zaujal média svým ostrým vymezením se vůči svému koaličnímu partnerovi ČSSD. „Je to velká strana, právě taková, proti kterým jsme chtěli bojovat. Je zatížena kontroverzní minulostí a je zvyklá na nadstandardní rozhazování veřejných prostředků, kterými si kupuje své voliče," popsal své koaliční partnery Babiš a ubezpečil, že hnutí ANO do budoucna rozhodně nehodlá ČSSD v tomto rozhazování podporovat.

Hned první den „sněmování" ale vyplul na povrch ten největší problém, které hnutí ANO má, totiž že se navenek stále snaží ukazovat svou semknutost a názorovou jednolitost, kde pro separátní názory není zrovna moc místo.

Pilný: Ve vedení jsou lidé, kteří využívají hnutí jako výtah k moci

Jediným kritikem tak zůstal poslanec za ANO Ivan Pilný. Pro média totiž Pilný řekl, že se do vedení po tomto sněmu dostali lidé, kteří využívají hnutí jako výtah k moci. Volba místopředsedů podle něj byla domluvená. Konkrétně se Pilný zmínil o nově zvolené místopředsedkyni a pražské šéfce hnutí Radmile Kleslové, která má za sebou minulost, o níž se podle něj rozhodně opírat nechce. Podle týdeníku Euro byla Kleslová, která to popírá, podporučicí komunistické rozvědky.

Na názor Pilného zareagoval pro ParlamentníListy.cz politolog Josef Mlejnek. „I podle mého názoru se o funkcích místopředsedů ANO rozhodlo ještě předtím, než jejich sněm vůbec začal, proto nějaké souboje o posty  na sněmu už ani neprobíhaly. Veřejnost ale spíše zná jiný průběh sjezdů většiny politických stran, kde regionální organizace mnohdy protlačují své zájmy, ovšem tady to bylo jiné... Myslím si, že kontroverze u veřejnosti bude budit především Radmila Kleslová, která se svou minulostí komunistické rozvědčice zrovna hezkou tvář ANO nedělá. Jsem přesvědčen o tom, že právě její jméno bude pěknou řádku pravicových voličů odrazovat od toho, aby ANO v budoucnu volilo. Pro ANO by spíše bylo dobré, kdyby Kleslová byla trošku v ústraní. Ale je to postava, kterou Andrej Babiš chce - on sám ostatně byl v KSČ a také pravděpodobně byl i agentem Státní bezpečnosti,“ řekl k tomu ParlamentnímListům.cz politolog Mlejnek.

Podivná byla rychlost jednání a hlasování

Podle něj sněm ANO zaujal především jednou věcí, a to rychlostí, s jakou tekl jeho program. „Jak už jsem zmínil, na jiných sjezdech významných politických stran většinou probíhá boj o místopředsedy poměrně dramaticky, kdy se také vášnivě diskutuje, neboť regiony chtějí prosadit své kandidáty a své požadavky. Ovšem tady to probíhalo jako podle předem dohodnutého scénáře. Na většině sjezdů také proto kvůli diskusím probíhá hlasování o postech později, nežli je původní časový plán, ovšem tady to bylo úplně obráceně - až o tři hodiny dříve. Navíc místy bylo až trapné, jak se nikdo nehlásil do obecné diskuse, což bylo možná trapné i samotnému Babišovi, a tak se tázal delegátů, zda se jeho či Faltýnka třeba nechtějí na něco otázat. Ale nikdo se na nic neptal... Bylo to prostě trapné včetně toho, jak Babiš dostal sto procent hlasů. U jiných stran je to tak, že vždy někdo využije příležitosti v debatě ke kritice. To ale svědčí o tom, že to bylo dopředu nějak nalajnované," uvedl dále v kritice Mlejnek.

„Prostě byla to spíše imitace stranického sjezdu než stranický sjezd," zdůraznil s tím, že to jen vypovídá o tom, jak o všem rozhoduje Andrej Babiš a všichni ostatní ho jen poslušně poslouchají. „Platí tady nějaký zákon o politických stranách a hnutích, podle kterého musí mít strana a hnutí demokratickou organizační strukturu, kde jsou demokraticky zvolené orgány, jinak má možnost Ústavní soud takovou stranu zrušit. Že tomu ale tak není u ANO, tak to naznačují i jeho nové stanovy, které jsou spíše formální a potvrzují silné postavení předsedy Andreje Babiše. Tady navíc byla schválená verze předsednictva a ani o tomto návrhu se na sněmu nedebatovalo," podotkl Mlejnek k faktům.

Chce jen sebrat ČSSD voliče

To, jak se Andrej Babiš strefoval do svého koaličního partnera ČSSD, podle politologa vypovídá jen o jednom: Babiš by prostě rád sociálním demokratům odebral další voliče a rád by také prosadil většinový volební systém, od něhož by si sliboval „jednobarevné vládnutí".

„I když určitě ví, že to je neprosaditelné, neboť by to vyžadovalo ústavní většinu, přesto je z jeho slov zřejmé, že patrně plánuje po příštích volbách jednobarevnou většinu ANO, či spíše pozici dominantní strany v koalici. Tedy, že by ANO bylo největším koaličním partnerem a mělo vliv na větší počet resortů," pronesl Mlejnek.

„Babiš ale podle mne bude do budoucna spíše cílit na voliče pravicové. To, co v sobotu řekl na konto ČSSD, tak to je totiž hlavně rétorika pravice. Chtěl tím prostě říci, že ČSSD rozhazuje sociální dávky, je nezodpovědná vůči státu a státnímu rozpočtu a on by na to šel jinudy. To je ale tradiční rétorika jak ODS, tak TOP 09 a to, že takto Babiš nyní hovoří, tak tím si kupuje jejich voličské skupiny. Všimněte si, jak na ČSSD útočí ještě z jiného směru, a to slovy, že to jsou jen partajníci, co neustále intrikují, pletichaří a nemakají a všechno jim proto strašně trvá a dělají různé podrazy. Přesně to je ale vábnička na ty voliče, co se jim partajničení příčí. Podle mne se bude čím dál častěji vymezovat proti ČSSD právě i kvůli tomuto," dodal Mlejnek.

Asi chtěl říci, že těmi „užitečnými idioty" už nebudou

Politolog Jan Bureš našel ještě dvě jiné věci, které jsou vysvětlením toho, proč Babiš na ČSSD útočí. První je fakt, že vlastně ANO dosud nic „svého" ve vládě neprosadilo. „Když se podíváte na dosavadní působení vlády, tak tam Babiš a jeho hnutí sice boduje, ale přitom zatím nic moc neprosadili. Babiš se sice tváří, se se mu daří šetřit peníze ve státní kase a zvyšovat výběr daní, ale na straně druhé ty ušetřené peníze utrácí sociální demokracie za kroky, které si prosadila ve vládě, jako je valorizace penzí či zrušení zdravotnických poplatků. To jsou ale klasické sociálně demokratické priority, takže se zdá, že Babiš je jen jakýmsi užitečným pomocníkem - chcete-li ‘užitečným idiotem‘ - pro ČSSD, neboť ona získává body u svých voličů přes ANO. Já si myslím, že až nyní to vše Babišovi docvaklo a proto se také ve svém projevu vymezil tak ostře proti ČSSD, jakoby chtěl říci: Tak my už teď nenecháme ze sebe dělat hlupáky a už nebudeme těmi, co budou šetřit jen proto, aby to sociální demokracie rozhazovala," poznamenal Bureš pro ParlamentníListy.cz.

Druhé vysvětlení útoku na ČSSD spočívá prý v samotné osobě Andreje Babiše: „Jde o to, jakou formu útoku zvolil. On podle mne totiž jedná velice emocionálně a ne příliš racionálně, což je v politice docela velký problém. No a v tom jeho projevu, kde hovořil i o ČSSD, bylo prostě znát, jak se dostal do ráže, když cítil, že má velkou podporu v sále. Přestal se kontrolovat a spíše spatra vymýšlel různé bonmoty na jednotlivé strany. To je ale pořád stejná rétorika, jakou používal i před lety, když hnutí začínalo. Voličům ANO taková mluva, když zesměšňoval všechny ostatní, sice ještě nedávno stačila, ovšem já se obávám, že tak, jak bude přibývat problémů s reálnou politikou, tak bude muset Babiš ve svých slovních útocích ubrat, neboť to může voličům začít vadit."

Oni to přestávají zvládat. Zvláště Krnáčová...

Je totiž už nyní vidět, že někteří lidé, co se dostali do klíčových pozic buď primátorských, anebo poslaneckých to zrovna moc politicky neumějí ´ukočírovat´, ať už jde o odvolané ministry nebo o primátorku Prahy Andreu Krnáčovou. „Právě Krnáčová má velmi mnoho problémů v Praze a vypadá to, že to moc nezvládá. Třeba tahanice o Opencard, kdy se bude snad přecházet na papírové kupóny, jsou docela amatérské. Tady se ukazuje, že hnutí produkuje řadu problémů, které mohou voličům vadit a pak se velmi lehce může stát, že tváří v tvář těmto problémům se může ANO ocitnout v koncích," vysvětlil Bureš.

I podle jeho mínění právě volby místopředsedů ukázaly, jak je hnutí velmi úzce semknuto kolem předsedy Babiše. „Za místopředsedy prostě byli zvoleni lidé, co jsou Andreji Babišovi nejblíže a mají jeho důvěru a zároveň to jsou lidé, kteří už mají nějaké pozice v poslaneckém klubu či ve vedení Poslanecké sněmovny a tak dále. To značí, že si chtěl přes ně Babiš jen upevnit pozice na důležitých místech. Sice může být určitým překvapením volba primátora Brna Petra Vokřála, ale i u něj Babiš dával najevo, že by si takového kandidáta přál. Primátor Brna je prostě výrazná postava."

Jejich image je v politice směšná!

„Podle mne hnutí ANO chce cílit na společnost image jednotnosti, tedy tváří hnutí, které se nehádá, kde nejsou žádné konflikty. To ale může být do budoucna nebezpečné, neboť přece jen demokratický systém je založený na konfrontaci různých názorů a ne na nějaké formální jednotě," připomněl ministrovi financí Jan Bureš.

Také on si totiž všiml toho, že na sněmu neproběhla žádná programová diskuse. „Andrej Babiš sice tvrdí, že program mají, ale ve skutečnosti ho nemají. Ta obecná hesla, která vždy hnutí proklamovalo před volbami, opravdu nelze považovat za volební program; jsou to spíše všeobecně sdílené hodnoty, k nimž se fakticky může hlásit jakýkoliv občan, ale i jakákoliv strana. To znamená: Chceme svobodu a nechceme, aby byla korupce. Ovšem to není program! Programová nejasnost a nečitelnost je podle mne velký problém hnutí ANO," zdůraznil Bureš.

Mohou být méně a méně čitelní

Podle jeho slov se sice ANO tváří, že nejsou politickou stranou a tak ani nepotřebuje nějaké "ideové vyprofilování", ale ve skutečnosti se politický život bez ideového vyprofilování strany nebo hnutí neobejde. „Něco podobného jsme už viděli i u jiných hnutí, které postupovaly podobně jako Babiš a dopadly špatně - ať už jde o Okamurův Úsvit nebo Věci veřejné. Pokud k tomu vyprofilování u ANO nedojde, tak to hnutí bude pro voliče stále méně čitelné. To by si mělo vedení ANO uvědomit rychle, neboť je to v budoucnu může potopit. Zatím se snaží přesvědčit voliče jen o tom, že k dobrému vládnutí také patří dobrý selský rozum, ale na tom se nedá odehrávat nějaká programová diskuse. Velký problém pro ANO se ukrývá ještě v jedné věci. Totiž, že Andrej Babiš je schopný jeden den tvrdit něco - pokud jde o program nebo cíle strany - a druhý den o stejné věci pak říká něco úplně opačného," uzavřel  pro ParlamentníListy.cz politolog Jan Bureš.

Olga Böhmová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová