Investigativní českou novinářku chtěli zavraždit. Utekla z Babišova deníku: Nelze dělat nezávislé noviny, když je vlastní politik, stěžuje si
04.03.2015
Autor: ČT24
Popisek: Sabina Slonková
Sabina Slonková patřila a patří k nejznámějším českým novinářkám, které se věnují investigativní žurnalistice, týkající se především korupce a klientelismu. Kvůli tomu, že zásadně odmítá publikovat „ohnuté“ informace, musela již dvakrát opustit práci v renomovaném deníku, čelila také trestnímu stíhání. Za svoji odvahu měla před časem dokonce zaplatit životem.
„Je spousta věcí, které napsat nedokážu.“ Na otázku proč, vysvětluje: „Nebudu mít důkazy, jsou to kauzy spojené s politikou, s prorůstáním zločinu do státní správy.“ Odhaduje, že v Česku působí přibližně padesát lidí, kolem nichž se vše točí. Podle ní již skončila privatizace a prodej velkého majetku, nyní jde především o to, jak vysát ze státu nějakou korunu, která tam zbývá.
Půl roku práce pro Babiše
Slonková také prozradila, proč se na čas rozhodla pracovat pro Andreje Babiše, který koupil vydavatelství Mafra. Přála si tam znovu zkusit pracovat, ale vyloučila, že by jí Babiš oslovil s nabídkou: „Ozvala jsem se mu sama v době, kdy MF Dnes koupil.“ Napřed do deníku chtěla pouze psát, ale když prý viděla, jak se vyvíjí výběr nového šéfredaktora, rozhodla se o funkci ucházet sama. „Šla jsem tam za jasných podmínek, řekla jsem, za jakých tam budu a za jakých nebudu.“ A takové podmínky časem nastaly a rozhodla se proto odejít, její představy o tom, co je to nezávislost, se rozešly s představami jejich šéfů: „Nastala situace, kdy já jsem nebyla dále schopna garantovat to, co jsem tam půl roku dělala, že ty zprávy nebudou ohnuté, nebudou zmanipulované, nebudou tam procházet věci, se kterým já nesouhlasím,“ vysvětlila, proč po půl roce redakci opustila. „Ten pokus mi za to ale stál,“ uvedla v nedávném rozhovoru pro Radiožurnál. Bezprostředně po svém odchodu vloni v červenci se nechala slyšet, že nelze dělat nezávislé noviny, když je vlastní politik.
Ohnutá informace? Zpráva, která se neobjeví!
Posluchačům se snažila vysvětlit, co vlastně ohnutá informace je. Podle ní jde také o zprávu, která se v médiích zkrátka neobjeví. „Ve chvíli, kdy ji zamlčíte, když se tváříte, že ten problém neexistuje.“ A právě, když taková situace nastala, odešla poprvé z Mladé fronty Dnes. Jednalo se o připravovaný článek, informující, že se na MFF v Karlových Varech nechávají hostit politici na úkor firem Telecom a ČEZ. Tento příspěvek ale nechtěl zveřejnit tehdejší šéfredaktor MF Dnes Pavel Šafr se zdůvodněním, že deník byl mediálním partnerem filmového festivalu.
Nežije život Karla Srby
Kvůli své práci má někdy strach, ale ten se dostavuje spíše zpětně: „Asi by to nebylo úplně normální, kdybych ten strach neměla.“ V této souvislosti také zavzpomínala na okamžik, kdy měla být zavražděna. Připomeňme, že někdejší vlivný úředník ministerstva zahraničí Karel Srba se ji v roce 2002 pokusil nechat zabít, kvůli článkům, které o něm napsala. Byl za to odsouzen na dvanáct let vězení, ale na svobodu se dostal dříve. O osud Karla Srby se již nezajímá. „Mně se docela úspěšně podařilo ten případ odsunout. Nežiju příběh Karla Srby,“ říká dnes.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová