Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Investigativní českou novinářku chtěli zavraždit. Utekla z Babišova deníku: Nelze dělat nezávislé noviny, když je vlastní politik, stěžuje si

04.03.2015
Investigativní českou novinářku chtěli zavraždit. Utekla z Babišova deníku: Nelze dělat nezávislé noviny, když je vlastní politik, stěžuje si

Autor: ČT24

Popisek: Sabina Slonková

Sabina Slonková patřila a patří k nejznámějším českým novinářkám, které se věnují investigativní žurnalistice, týkající se především korupce a klientelismu. Kvůli tomu, že zásadně odmítá publikovat „ohnuté“ informace, musela již dvakrát opustit práci v renomovaném deníku, čelila také trestnímu stíhání. Za svoji odvahu měla před časem dokonce zaplatit životem.

„Je spousta věcí, které napsat nedokážu.“ Na otázku proč,  vysvětluje: „Nebudu mít důkazy, jsou to kauzy spojené s politikou, s prorůstáním zločinu do státní správy.“ Odhaduje, že v Česku působí přibližně padesát lidí, kolem nichž se vše točí. Podle ní již skončila privatizace a prodej velkého majetku, nyní jde především o to, jak  vysát ze státu nějakou korunu, která tam zbývá.

Půl roku práce pro Babiše

Slonková také prozradila,  proč se na čas rozhodla pracovat pro Andreje Babiše, který koupil  vydavatelství Mafra.  Přála si tam znovu zkusit pracovat, ale vyloučila, že by jí  Babiš  oslovil s nabídkou: „Ozvala jsem se mu sama v době, kdy MF Dnes koupil.“ Napřed do deníku chtěla pouze psát, ale když prý viděla, jak se vyvíjí výběr nového šéfredaktora, rozhodla se o funkci ucházet sama. „Šla jsem tam za jasných podmínek, řekla jsem, za jakých tam budu a za jakých nebudu.“ A takové podmínky časem nastaly a rozhodla se proto odejít, její představy o tom, co je to nezávislost, se rozešly  s představami jejich šéfů: „Nastala situace,  kdy já jsem nebyla dále schopna garantovat to, co jsem tam půl roku dělala, že ty zprávy nebudou ohnuté, nebudou zmanipulované, nebudou tam procházet věci, se kterým já nesouhlasím,“ vysvětlila, proč po půl roce redakci opustila. „Ten pokus mi za to ale stál,“  uvedla v nedávném rozhovoru pro Radiožurnál. Bezprostředně po svém odchodu  vloni v červenci se nechala slyšet, že nelze dělat nezávislé noviny, když je vlastní politik.

Ohnutá informace? Zpráva, která se neobjeví!

Posluchačům se snažila vysvětlit, co vlastně ohnutá informace je. Podle ní jde také o zprávu, která se v médiích zkrátka neobjeví. „Ve chvíli, kdy ji zamlčíte, když se tváříte, že ten problém neexistuje.“ A právě, když taková situace nastala, odešla  poprvé z Mladé fronty Dnes. Jednalo se o připravovaný článek, informující, že se na MFF v Karlových Varech  nechávají hostit politici na úkor  firem Telecom a ČEZ. Tento příspěvek ale nechtěl zveřejnit tehdejší šéfredaktor MF Dnes Pavel Šafr se zdůvodněním, že deník byl mediálním partnerem filmového festivalu.

Nežije život Karla Srby

Kvůli své práci má někdy strach, ale ten se dostavuje spíše zpětně: „Asi by to nebylo úplně normální, kdybych ten strach neměla.“ V této souvislosti také zavzpomínala na okamžik, kdy měla být zavražděna. Připomeňme, že někdejší  vlivný úředník ministerstva zahraničí  Karel Srba se ji v roce 2002 pokusil nechat zabít, kvůli článkům, které o něm napsala. Byl za to odsouzen na dvanáct let vězení, ale na svobodu se dostal  dříve. O osud Karla Srby se již  nezajímá. „Mně se docela úspěšně podařilo ten případ odsunout. Nežiju příběh Karla Srby,“ říká dnes.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace