OSA NOSTRA versus Piráti: Soud označil jednání Pirátů za šikanózní, ti zas od začátku tvrdí, že od OSA je vybírání dvou kaček za prázdný nosič zlodějna a la Rittig
03.03.2015
Foto: Piráti
Popisek: Ivan Bartoš
Ochranný svaz autorský, nazývaný v Česku krátce OSA, nebo také lehce posměšně OSA NOSTRA, rozeslal v pondělí médiím tiskovou zprávu o tom, že vyhrál soud s Piráty: „Dne 26. 2. 2015 rozhodl Městský soud v Praze o nedůvodnosti žaloby České pirátské strany (ČPS) na kolektivního správce OSA – Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním, z. s. o vrácení náhradních odměn, které ČPS zaplatila za dovoz USB nosičů umožňujících pořízení kopie autorských děl pro osobní potřebu,“ raduje se nepokrytě OSA. Co k tomu řekl Pirát Bartoš?
V tiskové zprávě OSA stojí: V roce 2013 dovezla ČPS na území České republiky 80 kusů USB nosičů. Tyto nosiče, v souladu s autorským zákonem, ČPS nahlásila OSA a uhradila za ně odměnu ve výši 154,- Kč (tj. v průměru 1,93 Kč za 1 USB nosič), stanovenou vyhláškou Ministerstva kultury. Se zhruba ročním zpožděním si ČPS svůj postup rozmyslela a podala na OSA žalobu o vrácení uhrazené částky. Ne náhodou tomu bylo jen několik dnů před komunálními a senátními volbami. Ve svých tiskových zprávách pak ČPS zcela nepravdivě prezentovala daný spor jako precedentní řízení, na základě kterého by OSA měl vracet milióny korun. Dle ústního odůvodnění soudu byla žaloba zjevně šikanózní a takové jednání nemůže požívat právní ochrany. Soudce zdůraznil, že ČPS vyvolala spor s OSA, který reálně neexistoval, jako prostředek ke své volební kampani a bez dalšího žalobu zamítl. Rozhodnutí je konečné.
Bartoš: Chtěli jsme vytvořit precedens
„Autorské svazy u nás i v Evropě vybírají ze všech paměťových nosičů tak zvané náhradní poplatky. Je to jakási kompenzace za to, že si můžete nahrát na telefon, CD, disk nebo DVD autorsky chráněný obsah. U koncových uživatelů to ještě s přimhouřeným okem může dávat nějaký smysl, ale u firem, které nakupují paměťová média pro svoji práci, je to normální zlodějina. Disky na serverech jsou přece určeny pro podnikání, ukládání pracovních dat a podobně,“ říká k tomu Ivan Bartoš, bývalý předseda Pirátů, nyní člen republikového vedení strany.
A pokračuje: „Chtěli jsme vytvořit precedens. Objednali jsme si flashky od Pirátů ze Švýcarska a žalovali OSA o neprávem vybraný poplatek, čili není pravda, že jsme si „něco rozmysleli“, jak tvrdí OSA ve svém prohlášení. Naopak, již před rokem jsme tuto akci rozjeli s tímto úmyslem. Pokud by totiž soud dal za pravdu nám, musela by OSA a další vracet desítky milionů, co neprávem od firem vybraly,“ oponuje Ivan Bartoš s tím, že společnosti, co paměťová média prodávají, samozřejmě ten poplatek započítávají do ceny.
Vy jste ji sice neznásilnil, ale máte nástroj
Roman Strejček, předseda představenstva, ještě na adresu Pirátů dodává: „ČPS sleduje především své politické cíle a na boji s kolektivní správou si postavila svůj program. Jejich jednání v konkrétní kauze pramení z neznalosti právních předpisů. Jsem přesvědčen, že uživatelé se v dané problematice dobře orientují a prohlášení ČPS k rozsudku budou brát s rezervou“.
„I u koncového uživatele je to nespravedlivé. Strejček z OSA demonstruje, jak málo má z každého nosiče. Nikdy ovšem nedodá, kolik CDR, CDRW, DVDR, DVD RW, mobilů a disků se v Česku denně prodá. Argumentoval jsem jim na konferenci právě takto a neodpustil jsem si rejpnout: ...však von má Rittig z každé jízdenky taky JENOM 17 haléřů,“ dodává ještě Ivan Bartoš a zakončuje: „Vždycky se mi vybaví vtip o souzeném člověku, který nic nespáchal: Vy jste ji sice neznásilnil, ale máte nástroj!“
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová