Z nedostatku videa jsem začal psát, přiznal exkluzivně slavný spisovatel, který se jako jeden z mála na Slovensku psaním uživí
21.02.2015
Foto: Richard Klíčník
Popisek: Juraj Červenák
ROZHOVOR Interview se známým autorem románů a povídek žánru historické fantasy Jurajem Červenákem, který přijel do Prahy představit první dvě ze série detektivek z rudolfinské Prahy Krev prvorozených a Mrtvý na pekelném vrchu, jejíchž hlavním hrdinou jsou kapitán Stein a notář Barbarič.
Co Vás vedlo k výběru tématiky Prahy, Rudolfa II. a židovské obce?
Dosud jsem psal knihy v žánru historické fantasy, inspirované slovanskou mýtologií a slovenskou historií a jednoho dne jsem se rozhodl napsat detektivku, další můj oblíbený žánr a zkusit si to, protože na slovenském trhu tento styl chybí, věnuje se mu jenom jeden autor, a to Dominik Dán, který píše systematicky detektivky. A z toho důvodu, že jsem dosud psal historické knížky, tak jsem si řekl, že to bude historická detektivka. Nejdříve jsem si vybral období, ani ne tak rudolfínské jako období protitureckých válek. První část se věnuje prostředí Banské Štiavnice, odkud pocházím, pak přišla Praha, a tam jsem logicky využil všechny známé rudolfínské fakta- alchymisty, golema, židovskou obec a všechno kolem toho. Nejdříve jsem se chtěl vyhnout všem těmto klišé, ale nakonec jsem zjistil, že to není možné, proto jsem je chtěl zakomponovat do příběhu v jiném, zábavném pohledu. Praha jako taková mě opravdu fascinovala, protože v té době to bylo kosmopolitní město v rámci svého statutu hlavního města habsburské říše za období Rudolfa II.
Vaše knihy jsou populární v Čechách i na Slovensku. Vnímáte nějaké rozdíly v přístupu?
U fantasy rozdíly nevnímám. Bál jsem se, jak čeští fanoušci přijmou Kapitána Báthoryho, přece jen jsou protiturecké války v Uhrách převážně „slovenské“ téma, ale přijetí bylo zhruba stejné na obou stranách Moravy. S detektivkou je to složitější. U nás na Slovensku nemá tradici, autory tohoto žánru spočítáš na jedné ruce. Doslova. Jako autor historické detektivky jsem na slovenské literární scéně naprosto jedinečný úkaz a podle mých zjištění jsem napsal historicky první detektivku v tomto žánru. V Česku je to samozřejmě něco úplně jiného, trh je zahlcený konkurencí. Detektivky tady píše spousta autorů a byl jsem podroben zkoušce ve stylu, tak „ukaž se“. Tak jsem výzvu přijal a snad i uspěl s tím, že jsem autor, který dokáže obstojně psát a zajmout čtenáře.
Co plánujete do budoucna?
V hlavě mám vždy rozpracováno více knižních sérií, teď jsem dopsal Dobrodružství kapitána Báthoryho, připravuje se vydání jeho čtvrtého dílu v češtině a v slovenštině, pak třetí díl Steina a Barbariče, odehrávající se v Prešpurku, tedy dobové Bratislavě, a mám připravené i další části, každý díl se bude odehrávat v jiném městě- bude tam Vídeň, Košice… a další díl série Černokněžníka. Dále připravuji větší román, který se bude odehrávat v 19. století v štúrovském období a v období národního obrození. Bude to mysteriózní detektivka, ve které bude hlavním vyšetřovatelem Pavol Dobšinský.
Plánujete jako velký filmový fanoušek zfilmovat nějakou Vaší knížku?
Snažím se o to už dlouho, znám se s několika producenty a režiséry z filmové branže. Právě teď se natáčí film na podklady knihy Červený kapitán Dominika Dána. S mými známými, jsem debatoval možnost zfilmovat sérii Stein a Barbarič, ale je to historická dobovka a realizace by byla velmi nákladná. Takže o tom uvažuji, teď pracuji na scénáři, který je inspirován těmito postavami, ale od začátku se snažím o to, aby to bylo zfilmovatelné, neodehrává se to v dobové Praze, což by byl velkofilm za strašné peníze, který nikdo nenatočí. Je to běh na dlouhou trať, ale už mám něco rozpracované.
Jste spokojen s Vašimi prodeji?
Už deset let se živím psaním a vyžiju. Co se týče prodejů, tak pořád to jde líp a líp, hlavně tato série detektivek šla více do mainstreamů, do toho české i slovenské nakladatelství více investovala do propagace, takže to jde lépe než knížky předtím. Momentálně jsem v období, kdy se mi daří, a rodinu uživím. Nejsem sice žádný bestsellerista, ale i na Slovensku se dá uživit z literatury, tak se nemůžu stěžovat. Před deseti lety jsem si řekl, že to zkusím a dopracoval jsem to až sem.
Lívia Ševčíková
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová