Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mě baví Zeman jako komik a zahraniční politiku má v pořádku, prohlásil Ivan Mládek v rádiu. Přes podporu osobností ale prezidentova obliba děsivě klesá

18.02.2015
Mě baví Zeman jako komik a zahraniční politiku má v pořádku, prohlásil Ivan Mládek v rádiu. Přes podporu osobností ale prezidentova obliba děsivě klesá

Foto: Svobodní

Popisek: Ivan Mládek

GRAFY V ČLÁNKU Hostem nedělního Pressklubu moderátora Luboše Xavera Veselého na Frekvenci 1 byl zpěvák a humorista Ivan Mládek. Prozradil mimo jiné, že ho baví vystupování prezidenta Miloše Zemana, se kterým souhlasí v pohledu na zahraniční politiku. Zařadil se tak po bok mnoha jeho podporovatelů, odpůrců má ale Zeman více… Jinak je ale Mládkovi nejbližší program Svobodných a názory Václava Klause. Pravicové strany prý jsou schopny lépe naplnit státní kasu.

„Já jsem se už před časem rozhodl, že v sedmdesáti už nepolezu do televize, protože jsem dědek starej," prohlásil hned na úvod Ivan Mládek, který se narodil v roce 1942. Dnes prý jezdí především s kapelou a je spokojen. Občas se snaží psát nějaké texty, ale psaní písniček už ho prý nebaví. Napsal jich tolik, že už jejich prostřednictvím sdělil snad všechno. Občas ale skládá reklamní písničky na zakázku.

„A jak byste začal, kdyby vás někdo poprosil o reklamní písničku pro Frekvenci 1," ptal se moderátor Luboš Xaver Veselý. „Jak bych začal, kolik za to dáte?" odpověděl se smíchem písničkář. Naznačil, že občas se honorář pohybuje i ve stovkách tisíc. Rozhodně se ale nepovažuje za virtuóza.

Jsem pravičák, protože...

Ve druhé polovině pořadu se vyjádřil i k veřejnému životu. „Já jsem se dřív děsil, že volby vyhraje ten nebo onen, ale dneska vidím, že i ty levicové strany se chovají celkem demokraticky. Je to tak, že každý chvilku tahá pilku a ty strany se musí bát, že o moc přijdou," podotkl Mládek.

Souhlasí prý s většinou názorů Václava Klause a ze srdce mu nejvíc mluví program strany Svobodných. „Ale aby sis nemyslel, že jsem nějaký asociál, ale já myslím, že ty pravicové strany jsou schopné líp naplnit státní pokladnu," shrnul svůj pohled.

Prezident Zeman mě baví

Stranou jeho pozornosti nezůstal ani prezident Miloš Zeman, který se profiluje jako levicový. „Lidi si ho zvolili, tak ať je prezidentem. Nedávno jsem řekl, že je nesmysl, aby se odvolával. Lidi si ho zvolili, tak ať si ho užijou. Já se občas bavím, mě baví Miloš Zeman jako komik. V něčem s ním nesouhlasím, ale třeba v zahraniční politice ano, to je v pořádku," prohlásil na adresu prezidenta Mládek, který má za to, že současný „hradní pán" je především pragmatik a jako levicový politik se profiloval proto, aby zaplnil prostor v opozici proti Václavu Klausovi.

Médiím vytkl, že zkreslují některé kauzy, které se Miloše Zemana týkají. Zmínil kauzu vyjadřování o Pussy Riot, která prý neproběhla úplně tak, jak o tom informovala některá média.

Zeman v průzkumech STEM klesá

V současné době má důvěru v prezidenta Miloše Zemana 43 % našich obyvatel. Od průzkumu STEM v říjnu 2014 se míra důvěryhodnosti v prezidenta snížila o 14 procentních bodů. Prezidentu Zemanovi nejčastěji důvěřují stoupenci KSČM, významně častěji než populace jako celek rovněž příznivci ČSSD a Úsvitu.

Podle lednového výzkumu STEM má prezident Miloš Zeman důvěru dvou pětin veřejnosti. Třípětinová většina tedy v Miloše Zemana důvěru nemá. V porovnání s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou je míra důvěry v prezidenta Zemana výrazně nižší (premiérovi Sobotkovi důvěřuje 60 % občanů).Vývoj důvěry veřejnosti v prezidenta Miloše Zemana sleduje STEM již od jeho zvolení.

Těsně po prezidentských volbách měl budoucí prezident Miloš Zeman důvěru mírně nadpoloviční většiny veřejnosti. Zhruba půlroku se v průzkumech STEM míra důvěry v prezidenta Zemana udržovala na této úrovni. Výzkum z ledna 2014 však zjistil významné snížení podílu lidí, kteří prezidentu Zemanovi důvěřují (o 15 procentních bodů), je možné, že do snížení jeho důvěryhodnosti se promítly výsledky předčasných voleb do Poslanecké sněmovny, neúspěch SPO Zemanovci, prezidentova (původně tajná) schůzka s Michalem Haškem a některými dalšími členy vedení ČSSD (ovšem bez B. Sobotky). V první polovině roku 2014 tedy byla míra důvěry v prezidenta pod hranicí 50 %. V říjnu 2014 důvěryhodnost prezidenta Zemana opět posílila a byl to patrně jeho vrchol ještě před kritizovaným vystoupením v Radiožurnálu dne 2. 11. 2014. Výzkum CVVM zaznamenal bezprostřední negativní reakci na toto vystoupení a výrazný pokles popularity Miloše Zemana. I s časovým odstupem od řady negativních reakcí v médiích je propad důvěry v prezidenta Zemana jasně patrný – mezi říjnem 2014 a lednem 2015 jde o pokles o čtrnáct procentních bodů.

Zajímavý vývoj důvěryhodnosti prezidenta Miloše Zemana můžeme sledovat v různých skupinách občanů podle stranických preferencí. Vysoká míra důvěry v nového prezidenta na začátku jeho funkčního období mezi příznivci ČSSD byla již po roce výrazně nižší a dále se mírně snižuje. Významně častěji prezidentu Zemanovi na začátku důvěřovali také stoupenci KSČM, ovšem po loňském propadu se na rozdíl od příznivců ČSSD jejich důvěra v prezidenta obnovila. Sympatizanti hnutí ANO a KDU-ČSL se v míře důvěry v prezidenta Zemana neliší příliš významně od populace jako celku. Stabilně nízkou míru důvěry má prezident Zeman mezi sympatizanty ODS a TOP 09 (mezi stoupenci druhé jmenované strany míra jeho důvěryhodnosti klesla na naprosté minimum).

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace