Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Studovala tam Nagyová, olympionička Neumannová a modelka Kubelková. Proč je UJAK stejná jako plzeňská práva? Odpovídá bývalý profesor, to se budete divit

17.02.2015
Studovala tam Nagyová, olympionička Neumannová a modelka Kubelková. Proč je UJAK stejná jako plzeňská práva? Odpovídá bývalý profesor, to se budete divit

Foto: Facebook

Popisek: UJAK, ilustrační foto

Mediální expert a publicista Petr Žantovský okomentoval aktuální dění kolem Univerzity Jana Amose Komenského. Škole celebrit, jak je přezdívaná kvůli tomu, že ji vystudovaly například olympijská vítězka Kateřina Neumannová, modelka Iva Kubelková či někdejší šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová, Akreditační komise odebrala akreditaci pro obor Speciální pedagogika v magisterském studiu, ale hrozí jí i zrušení.

„Musím předeslat, že jsem tam deset let pracoval, čili znám to zevnitř, ale zároveň jsem do jisté míry podjatý, protože jsem ze školy odešel v okamžiku, kdy jsem zjistil, že se nenakládá poctivě se studijními výsledky a že se vkládají zápočty a zkoušky lidem, kteří je neabsolvovali,“ vysvětlil pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Sám má důkazy o desítkách případů, které předložil v roce 2010 rektorovi a následně ze školy proto odešel. „Začátkem července 2010 jsem seděl u paní profesorky Dvořákové, předsedkyně Akreditační komise, a předložil jsem jí všechny hodnověrné důkazy o tom, že se na té škole velmi nepoctivě zachází se studijními výsledky a že se domnívám, že by to zasloužilo velkou pozornost Akreditační komise, která je k tomu ze zákona povinná. Paní Dvořáková to hodila do koše a dál se několik let nic nedělo. Teprve v poslední době se náhle paní Dvořáková zaktivizovala a začala vést tažení proti soukromým vysokým školám včetně UJAK,“ pozastavuje se mediální odborník.

V novele zákona o vysokých školách už nefiguruje Akreditační komise

Podle jeho tvrzení Akreditační komise téměř pět let nechávala UJAK navzdory předloženým důkazům stranou pozornosti. „To, že od roku 2001, kdy ta škola vznikla, ji Akreditační komise zásobovala akreditacemi na různé obory včetně doktorského studia jako na běžícím páse, zatímco dnes ji chce odebírat akreditaci, není důkazem toho, že UJAK dělá něco špatně. UJAK sice dělá hodně věcí špatně, ale tohle je důkaz, že absolutně selhává Akreditační komise. Protože měla celá ta léta kontrolovat, jak se na té škole učí, jak to tam funguje a jestli to studium má úroveň. Nedělala to a teď na poslední chvíli honí bycha. A musím říct, že to je zejména ve vztahu ke studentům nehorázně nezodpovědné,“ míní Petr Žantovský.

Je přesvědčen, že Akreditační komise myslí jen na sebe a své budoucno. „A to budoucno je to, oč tu běží. Na stole pana premiéra leží návrh novely zákona o vysokých školách, kterou připravilo Ministerstvo školství. V tom návrhu je to, co předkládal už Josef Dobeš, že místo Akreditační komise má vzniknout Akreditační úřad, jenž má být složen i ze zástupců podnikatelských svazů a ze zástupců soukromoprávních institucí vzdělávání, tedy jinak, než tomu je u Akreditační komise. To je velmi výrazná změna fungování akreditační procedury a je tu velké nebezpečí, že paní Dvořáková přijde o trafiku. To je přesně to, co ji teď aktivizuje,“ domnívá se mediální analytik.

V případě UJAK jde o velice podobný průběh s kauzou plzeňských práv

Nedá mu to nepřipomenout jaro 2010 a fungování úřednické vlády Jana Fischera těsně před volbami. „Paní Dvořákové měl v květnu 2010 vypršet první mandát předsedkyně Akreditační komise. Do této funkce jmenuje předseda vlády. Pan Fischer ji odmítl jmenovat s tím, ať to udělá vláda, která vzejde z voleb. Paní Dvořáková rozpoutala na konci roku 2009 a na jaře 2010 korupční kampaň vůči Právnické fakultě Západočeské univerzity. Průběh byl velice podobný tomu, co se teď děje na UJAK. To znamená pohrůžka odejmutí nebo pozastavení akreditací, zákaz přijímání nových studentů, rozsáhlá veřejná diskuse na toto téma, že se na Západočeské univerzitě dějí věci nekalým způsobem,“ připomíná Petr Žantovský.

Přitom v době rozpoutání kauzy plzeňských práv byla profesorka Vladimíra Dvořáková už pět let ve funkci předsedkyně Akreditační komise. „Ale kupodivu na to přišla půl roku před koncem svého mandátu, aby se veřejně vystavila jako bojovnice proti korupci a za čistotu vysokého školství. A dnes se ta historka opakuje. Já se strašlivě bojím, aby jí na to naši politici opět neskočili. Tehdy na to skočil Petr Nečas jako nový předseda vlády, když ji jmenoval do druhého mandátu s poukazem na to, že přece nemůže už z mediálních důvodů slavnou a svatou bojovnici proti korupci ve vysokém školství nejmenovat,“ podotýká mediální odborník.

Na kostech studentů vzhůru do nového Akreditačního úřadu

Podle něj se nyní jen opakuje pět let stará historie. „Myslím si, že paní Dvořáková zvolila úplně stejnou taktiku, jak se přemístit do toho nového Akreditačního úřadu na kostech studentů UJAK. A je to strašně nezodpovědné a nechutné. Bohužel tyto souvislosti říkám já s tím předznamenáním, že jsem u toho byl a něco o tom vím zevnitř, za což mě může kdokoli napadnout, že jsem podjatý. Tyhle informace by ale měli přinášet naši novináři, já je však v našich médiích nějak nevidím,“ dodal mediální analytik Petr Žantovský.

Jiří Hroník

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace