Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další personální přešlap Babiše: Spousta lidí utekla, nebo dostala padáka. Válková po sobě prý zanechá pusté ministerstvo. A její nástupce...

12.02.2015
Další personální přešlap Babiše: Spousta lidí utekla, nebo dostala padáka. Válková po sobě prý zanechá pusté ministerstvo. A její nástupce...

Foto: ANO

Popisek: Helena Válková

Ministryně Helena Válková (ANO 2011) podala rezignaci a v resortu spravedlnosti skončí do konce února. Média o tom napřed informoval vicepremiér Andrej Babiš (ANO 2011), v úterý večer dorazila i oficiální rezignace Válkové. Její avizovaný nástupce, dosavadní náměstek Robert Pelikán, nebude mít snadnou úlohu. „Odbor je poloprázdný, což přiznává i pan Pelikán. Práci tam nemá kdo dělat,“ popsal exministr spravedlnosti a poslanec Pavel Blažek (ODS) s tím, že řada lidí utekla nebo byla propuštěna.

I když v pondělí navštívila Helena Válková na Hradě prezidenta republiky, rozhovor evidentně její pozici na ministerstvu neposílil. V úterý přinesla média informaci o tom, že Babiš se už s Válkovou v podstatě dohodnul na rezignaci a pro Českou televizi také konstatoval: „Rozumím, že je unavená a chce skončit. Teď je to na ní, předpokládal jsem, že rezignaci oznámí včera,“ řekl Babiš pro ČT. Válková si už dříve stěžovala na zdravotní stav. Teď podle serveru iDnes.cz leží v nemocnici se zápalem plic. Do čela ministerstva chce Babiš navrhnout současného náměstka Válkové Roberta Pelikána.

Ministryně Válková přece jen rezignovala na svou funkci

Ministryně Helena Válková v úterý zaslala předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi dopis, v němž ho informuje o svém rozhodnutí podat s účinnosti k 1. březnu 2015 demisi na funkci členky vlády České republiky v souladu s čl. 73 odst. 1 Ústavy. „Myslím, že jsem za ten rok pro rezort spravedlnosti udělala maximum možného. Můj nástupce by měl již zahájené reformy dále prosazovat. Jakmile se uzdravím, budu pokračovat ve své práci v Poslanecké sněmovně,“ uvedla ministryně Helena Válková. Profesorka Helena Válková zastávala funkci ministryně spravedlnosti od 29. ledna 2014.

S Pelikánem se premiér setká v pátek

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka se v pátek 13. února setká s Robertem Pelikánem, kterého hnutí ANO navrhlo coby nového ministra spravedlnosti místo rezignující Heleny Válkové.

„S panem Pelikánem budu v pátek diskutovat o jeho představě vedení resortu a plnění vládních závazků v oblasti spravedlnosti. Chci, aby mi představil koncepci řešení řady důležitých úkolů a problémů, kterým oblast justice čelí, ať už jde o zajištění realizace rozhodnutí vlády ve věci platů v justici, zrychlení rozhodování soudu, regulaci soukromých exekucí, přípravu novely o státním zastupitelství, novelu insolvenčního zákona či reformu vězeňství,“ uvedl ke schůzce premiér Sobotka.

Blažek: Může přijít někdo mnohem horší nebo lepší

Jedním z kritiků Válkové je i exministr spravedlnosti a poslanec Pavel Blažek (ODS), který opakovaně upozorňoval na to, že ministryně nemá resort pevně v rukou a kritizoval kvalitu připravovaných materiálů. „Nespokojenost trvala delší dobu, sám jsem to viděl na výboru. Pro nekvalitu se řada materiálů nedala projednávat,“ konstatoval Blažek s tím, že otázkou je, kdo skutečně přijde na její místo: „Může přijít někdo mnohem horší nebo mnohem lepší,“ podotkl Blažek. „Je to věc hnutí ANO, říká se, že pan Babiš už oslovil několik lidí z justice a že mu to odmítli. Opravdu se mluví o panu Pelikánovi,“ potvrdil Blažek s tím, že pokud do funkce nastoupí, jednoduchou pozici mít nebude. „Spravedlnost je v podstatě klíčový resort. Nevypadá to tak na první pohled, ale vyjadřují se ke spoustě zákonů z jiných resortů. Musí mít kvalitní odbor, kvalitní náměstky i ministra. Teď po personálních změnách došlo k tomu, že ti, co tam pracovali dlouho, byli propuštěni a další utekli. Odbor je poloprázdný, což přiznává i pan Pelikán. Práci tam nemá kdo dělat a to se projevuje v realitě,“ popsal Blažek.

Válková je „znechucená.“ Pochlubit se prý ale může řadou reforem

Nespokojenost v hnutí ANO s činností ministryně údajně nějaký čas přetrvávala. Poslanci kritizovali kvalitu připravených materiálů a dlouhou dobu jejich zpracování. Odvoláním už hrozil Válkové premiér Bohuslav Sobotka v červnu 2014 v souvislosti se sporem o tendr na elektronické náramky pro domácí vězně, kdy Válková odvolala náměstka pro vězeňství a trestní politiku Pavla Šterna za ČSSD. Jenže tehdy se za ni ještě postavilo hnutí ANO. Válková po třech měsících po nástupu do úřadu odvolala generálního ředitele vězeňské služby Petra Dohnala, v červnu odešla z úřadu Hana Marvanová. „Myslím, že jsem za ten rok udělala maximum, co jsem mohla udělat. Zahájila jsem reformy, někdy byly velmi obtížné. Mám za sebou dost věcí, kterými se resort spravedlnosti může pochlubit,“ uvedla ministryně pro iDnes.cz, která zároveň tvrdí, že personální změny byly potřeba. Současně ale konstatovala, že už je „relativně znechucená.“

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace