Hamlet s nejhezčím zadkem vystřídá bardy v Národním divadle. Je to talent od pánaboha, přitom chtěl být hokejistou! Máme super fotky
10.02.2015
Foto: Facebook
Popisek: Patrik Děrgel jako Hamlet ve Švandově divadle
FOTOGALERIE Patrik Děrgel je představitelem nové české herecké generace, ale hercem se stal vlastně náhodou. Než se stačil vzpamatovat, získal role Hamleta i nepřehlédnutelného idolu populárního televizního seriálu. Nyní má namířeno do Národního divadla. Vystřídat legendární bardy a uspět ve Zlaté kapličce však není nic jednoduchého. Ostatně, aby přesvědčivě zahrál křehkého prince, musel zhubnout deset kilo. A málem čelil exekuci - hubnul a zkoušel tak intenzívně, že zapomněl platit složenky.
Spíš než o umělecké kariéře uvažoval o studiu na sportovním nebo lesnickém gymnáziu. Chodil totiž do základní školy, zaměřené na hokejové talenty. Nakonec Patrik ale vystudoval ostravskou konzervatoř, kde to pro změnu vypadalo, že bude spíš zpěvákem, než divadelní hvězdou. Na škole založil se spolužáky kapelu Ema, skládal hudbu i texty. Díky tomu začal dokonce účinkovat v muzikálech v Hudebním divadle v Karlíně. To už si ho všiml režisér Dan Špinar a nabídl mu roli, na niž mnozí celá léta čekají a tajně o ní sní. Je jedním z nejmladších Hamletů na českých jevištích a Špinar dokonce přidává i další, poněkud pikantní, superlativ. Tvrdí totiž, že je také Hamletem s nejhezčím zadkem. Když se na to novináři Patrika ptají, buď jim odpoví, že on sám by za to ruku do ohně nedal, ale na straně druhé přiznává, že maminka a režisér mají vždycky pravdu.
Šokující podívaná
Hamlet sice pro talentovaného herce znamenal nástup na výsluní a nominaci na prestižní divadelní ceny, poprvé ale také musel čelit nepřízni části kritiky i publika. Špinarovou inscenací ve Švandově divadle totiž nebyli všichni nadšeni, jde o kontroverzní moderní pojetí, které vyvolává různé nesouhlasné reakce. Ale jeho cílem je nalákat na klasiku mladé diváky. Pro mnohé je to šokující podívaná s mobily, prezervativy, těhotenským testem, agresivní hudbou a Hamletem, kouřícím marihuanu. Pro některé fajnšmekry, vyznávající modernu, jde ale o pozoruhodné provedení. Zůstává ovšem faktem, že Hamlet je pro divadelníky velkou výzvou a je příležitostí pro různé režijní koncepce a mimořádné herecké výkony. A to se jak Špinarovi, tak Děrgelovi, podařilo. Ostatně, divadelní teoretici zdůrazňují, že Hamlet je vždy odrazem doby. Ani mladí herci nejsou výjimkou, například Hamlet Richarda Krajča byl ještě mladší než ten Děrgelův.
Divadlo jednadvacátého století
Od letošního září se má Patrik Děrgel stát členem činohry Národního divadla. Lano dostal opět od Daniela Špinara, který je novým uměleckým šéfem první scény. Automaticky to ovšem neznamená výhru. Již nyní vyvolávají změny v Národním velké vášně, protože staré bardy střídá nová krev a to doslova. Výběrová komise totiž vybrala Špinara za nového šéfa činohry Národního divadla právě proto, že ji zaujal svou vizí divadla jednadvacátého století, nazvanou Nová krev.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová