Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hodně drsná slova o exekutorech spojených s Ministerstvem spravedlnosti. U Moravce bylo v neděli večer dusno… A na řadu přišla opět hrozivá čísla

10.02.2015
Hodně drsná slova o exekutorech spojených s Ministerstvem spravedlnosti. U Moravce bylo v neděli večer dusno… A na řadu přišla opět hrozivá čísla

Foto: Hans Štembera

Popisek: Exekuce , ilustrační foto

Dokud nepřišlo hnutí ANO, Ministerstvo spravedlnosti bylo spíše ministerstvem exekucí, byla to žába na prameni, která bránila změnám. Tato slova pronesl Daniel Hůle z Člověka v tísni v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce. Náměstek současné ministryně Robert Pelikán si pochvaloval, že vřed konečně praskl a soudní exekutor Petr Polanský bránil svůj stav s poukazem na to, že v tuto chvíli máme asi tři miliony exekucí, ale jen milion exekuovaných osob.

Náměstek ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) Robert Pelikán, soudní exekutor Petr Polanský a Daniel Hůle z Člověka v tísni byli hosty druhé části nedělních Otázek Václava Moravce České televize. Debatovali o vzniku dluhů občanů a jejich řešení cestou exekucí. „Ta situace okolo vymáhání dluhů byla tak dlouho neřešena, až vřed prasknul, to je určitě dobře," poznamenal hned na úvod Pelikán.

Máme přes tři miliony exekucí, ale...

Daniel Hůle dal Pelikánovi za pravdu. Než na ministerstvo přišla Hana Marvanová a po ní Robert Pelikán, tak ministerstvo bylo tou žábou na prameni. „Myslím, že to bylo ministerstvo ochrany exekutorů," vyjádřil svůj názor.

Polanský k tomu dodal, že by exekutorům pomohlo, kdyby poslanci uzákonili princip teritoriality exekucí, což by exekutorům rozvázalo ruce, neboť už by nemuseli trávit čas tím, že by mezi sebou bojovali o zakázky. Se zavedením principu teritoriality počítá i rezort spravedlnosti, který příslušnou novelu zákona hodlá předložit v dubnu. Pelikán ale zdůrazňoval, že zavedení principu teritoriality povede ke snížení efektivity exekučních řízení a k jejich prodloužení. Je třeba přesně spočítat o kolik, aby se ukázalo, jaká cesta bude nejlepší. Pelikánovo tvrzení, že je třeba tyto věci teprve zjistit, svědčí podle Hůleho o tom, že pro ministerstvo bylo dlouhá léta lepší vůbec nic nevědět.

Polanský k tématu přidal jasná čísla. „Skutečnost je taková, že v tuto chvíli je vedeno na fyzické osoby tři miliony a tři sta osmnáct tisíc exekucí, ale exekuovaných osob je přibližně jen milion, na jednoho člověka tedy připadají asi 3,4 exekuce," prozradil.

Jako kdyby Grebeníček hájil lidská práva. A pokud jde o postih exekutorů…

Moravec ve studiu poukázal také na to, že hnutí Exekutorů za spravedlivé exekuce důrazně varuje před zavedením principu teritoriality, neboť se tím údajně zvětší prostor pro korupci. Tomuto argumentu se ale vysmál Daniel Hůle. „Je to asi podobné, jako kdyby si pan Grebeníček založil hnutí za lidská práva, je to podobně úsměvné," prohlásil. Proti soudním exekutorům prý osobně nic nemá, jen musí být důrazně regulováni, aby si z toho nemohli dělat „dravý byznys".

„Kdybych já byl tady v roce 2000, tak bych nikdy nedovolil, abychom měli exekutory bez principu teritoriality. To je ale neblahé dědictví exministra spravedlnosti Němce," přisadil si Pelikán.

Polanský ale připomněl, že stát přikročil ke změnám v oblasti exekucí až poté, co zjistil, že sám nezvládá dluhy efektivně vymáhat. A co se týče kárných postihů exekutorů, o kterých se také často mluví a píše, Polanský se podivoval nad tím, že si chce Ministerstvo spravedlnosti stáhnout výkon soudní moci, když zde máme garantovaný princip oddělení státních mocí. A přidal další čísla, pomocí nichž poukázal na to, že jen třetina podaných žalob byla označena za adekvátní a exekutoři se „dočkali" postihu.  

Hůle se tu ale jednoznačně postavil na stranu ministerstva, které by podle jeho názoru mělo mít větší moc v otázce dohledu nad exekutory. Polanský ale razantně nesouhlasil. Postavení exekutorů srovnal s dohledem nad státními zástupci, kteří se také důrazně vzpírají proti ministerskému dohledu. O tom se hovoří v souvislosti s novým zákonem o státním zastupitelství.

Možný pád Heleny Válkové

V závěru diskuze došlo i na otázku případného pádu Heleny Válkové (ANO) z postu ministryně spravedlnosti. Spekuluje se o tom, že by ji mohl nahradit právě Pelikán. „Tyto úvahy mi jsou velmi nepříjemné," zdůraznil. Jasně také odmítl, že by z ministerstva případně odešel společně s ministryní jako její první náměstek.

„Já když jsem tam přišel, tak tam panoval absolutní chaos po paní Haně Marvanové," prohlásil Pelikán. Jeho předchůdkyně udělala zásadní chybu už v tom, že úředníkům předložila naprosto nerealistický legislativní plán, následně nevyslyšela jejich výhrady, takže se spousta pracovníků rozhodla odejít. Pelikán proto považuje takřka za zázrak, že ministerstvo pracuje na plné obrátky.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace