Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pět osudových mužů Jany Brejchové. Nejslavnější herečku českého filmu potkala sláva i velké trápení, je za zenitem a je s tím smířená. Tajnosti slavných

23.01.2015
Pět osudových mužů  Jany Brejchové. Nejslavnější herečku českého filmu potkala sláva i velké trápení, je za zenitem a je s tím smířená. Tajnosti slavných

Autor: ČT

Popisek: Česká Bardotka Jana Brejchová

Jana Brejchová, výjimečná herečka, největší hvězda českého filmu, tento týden skromně oslavila pětasedmdesáté narozeniny. Zatímco mnohé její méně úspěšné kolegyně jsou ještě čilé a pokračují v herecké kariéře, ona již rok přežívá po nemocnicích a ústavech. Nebýt dcery Terezy, zůstala by někdejší obletovaná kráska zcela opuštěná.

Osud jí nadělil mimořádnou krásu a velký herecký talent.  V sedmnácti letech na sebe upozornila psychologickou rolí ve Vlčí jámě.  A pak následovaly jedna za druhou, již v osmnácti byla vyhlášena nejlepší českou herečkou. Když obdržela za drama Vyšší princip  prestižní cenu na Mezinárodním festivalu v Locarnu, odstartovala i její mezinárodní kariéra, což je v případě našich hereckých hvězd záležitost zcela výjimečná. Díky mimořádnému výkonu ve filmu Dům  v Kaprové ulici dokonce získala i titul nejlepší herečky v Německu. 

Mladičká Jana Brejchová ve filmu Vlčí jáma

Kráska v nesnázích

Její elitní pozice v české kinematografii pak pokračovala desítky dalších let. Zatímco v sedmdesátých letech to byly především veleúspěšné komedie (Ďábelské líbánky, Hodíme s k sobě, miláčku?, Noc na Karlštejně), v osmdesátých letech ji často obsazoval do  velkých charakterních rolí režisér Jiří Svoboda  (Zánik samoty Berhof, Skalpel, prosím). V roce 2007  získala Českého lva za vedlejší roli ve filmu  Kráska v nesnázích. A tři roky před tím byla vyznamenána prezidentem republiky Medailí za zásluhy o stát v oblasti umění. Jenže, úspěch a sláva byly vykoupeny mnoha problémy v osobním životě.  I když do ní byly zamilovány tisíce mužů z celé Evropy, partnera podle svých představ našla až na pátý pokus.

Přeslavná Noc na Karlštejně

Pět osudových mužů

Již první manželství s režisérem Milošem Formanem skončilo fiaskem. Je až neuvěřitelné, že záhy poté, co se stal jejím  mužem, ji podvedl s baletkou, patrně svoji roli sehrál fakt, že tehdy byla slavnější a úspěšnější než on. Cítila se ponížená a okamžitě požádala o rozvod. Na truc si v luxusním karlovarském hotelu Pupp vzala německého herce Ulricha Theina, Forman poté své chyby celý život litoval: „Byl jsem pitomec,“ přiznal se ve své knize.

S Miroslavem Macháčkem ve filmu Skalpel, prosím

Ale ani manželství s německým kolegou nemělo dlouhého trvání, skončilo během roku a bylo poznamenáno tragédií,  Jana porodila mrtvé dítě.  Teprve manželství s Vlastimilem Brodským mělo oproti očekávání okolí lepší perspektivu, trvalo celých osmnáct let  a po mnoha marných pokusech  se v něm šťastné herečce narodila jediná dcera, Tereza.  Když se s Brodským nakonec rozešli, vzbudil velký rozruch její  milostný poměr s hercem Jaromírem Hanzlíkem. Ale i ten po třinácti letech vyprchal. Posledním životním partnerem - a v pořadí čtvrtým  manželem - se stal herec Jiří Zahajský, s nímž ji pojilo dlouholeté kamarádství. I tento vztah vyvolal skandál, Zahajský totiž kvůli Brejchové opustil svoji partnerku, populární televizní hlasatelku Kamilu Moučkovou, která byla navíc její kamarádkou. Když zemřel, obě se zhroutily.

Za zenitem a smířená

V posledních letech  je Jana Brejchová bohužel více středem pozornosti kvůli svému špatnému zdravotnímu stavu a konfliktu se sestrou Hanou. Jen Česká televize uvedla k jejímu životní jubileu malou přehlídku jejích nejúspěšnějších filmů. Na rozdíl od mnoha jiných hereček je však s koncem své kariéry smířená a  přiznává, že je za zenitem své kariéry: „Vůbec mě to netrápí,“ řekla před časem magazínu MF Dnes.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                        

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace