Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pět osudových mužů Jany Brejchové. Nejslavnější herečku českého filmu potkala sláva i velké trápení, je za zenitem a je s tím smířená. Tajnosti slavných

23.01.2015
Pět osudových mužů  Jany Brejchové. Nejslavnější herečku českého filmu potkala sláva i velké trápení, je za zenitem a je s tím smířená. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Česká Bardotka Jana Brejchová

Jana Brejchová, výjimečná herečka, největší hvězda českého filmu, tento týden skromně oslavila pětasedmdesáté narozeniny. Zatímco mnohé její méně úspěšné kolegyně jsou ještě čilé a pokračují v herecké kariéře, ona již rok přežívá po nemocnicích a ústavech. Nebýt dcery Terezy, zůstala by někdejší obletovaná kráska zcela opuštěná.

Osud jí nadělil mimořádnou krásu a velký herecký talent.  V sedmnácti letech na sebe upozornila psychologickou rolí ve Vlčí jámě.  A pak následovaly jedna za druhou, již v osmnácti byla vyhlášena nejlepší českou herečkou. Když obdržela za drama Vyšší princip  prestižní cenu na Mezinárodním festivalu v Locarnu, odstartovala i její mezinárodní kariéra, což je v případě našich hereckých hvězd záležitost zcela výjimečná. Díky mimořádnému výkonu ve filmu Dům  v Kaprové ulici dokonce získala i titul nejlepší herečky v Německu. 

Mladičká Jana Brejchová ve filmu Vlčí jáma

Kráska v nesnázích

Její elitní pozice v české kinematografii pak pokračovala desítky dalších let. Zatímco v sedmdesátých letech to byly především veleúspěšné komedie (Ďábelské líbánky, Hodíme s k sobě, miláčku?, Noc na Karlštejně), v osmdesátých letech ji často obsazoval do  velkých charakterních rolí režisér Jiří Svoboda  (Zánik samoty Berhof, Skalpel, prosím). V roce 2007  získala Českého lva za vedlejší roli ve filmu  Kráska v nesnázích. A tři roky před tím byla vyznamenána prezidentem republiky Medailí za zásluhy o stát v oblasti umění. Jenže, úspěch a sláva byly vykoupeny mnoha problémy v osobním životě.  I když do ní byly zamilovány tisíce mužů z celé Evropy, partnera podle svých představ našla až na pátý pokus.

Přeslavná Noc na Karlštejně

Pět osudových mužů

Již první manželství s režisérem Milošem Formanem skončilo fiaskem. Je až neuvěřitelné, že záhy poté, co se stal jejím  mužem, ji podvedl s baletkou, patrně svoji roli sehrál fakt, že tehdy byla slavnější a úspěšnější než on. Cítila se ponížená a okamžitě požádala o rozvod. Na truc si v luxusním karlovarském hotelu Pupp vzala německého herce Ulricha Theina, Forman poté své chyby celý život litoval: „Byl jsem pitomec,“ přiznal se ve své knize.

S Miroslavem Macháčkem ve filmu Skalpel, prosím

Ale ani manželství s německým kolegou nemělo dlouhého trvání, skončilo během roku a bylo poznamenáno tragédií,  Jana porodila mrtvé dítě.  Teprve manželství s Vlastimilem Brodským mělo oproti očekávání okolí lepší perspektivu, trvalo celých osmnáct let  a po mnoha marných pokusech  se v něm šťastné herečce narodila jediná dcera, Tereza.  Když se s Brodským nakonec rozešli, vzbudil velký rozruch její  milostný poměr s hercem Jaromírem Hanzlíkem. Ale i ten po třinácti letech vyprchal. Posledním životním partnerem - a v pořadí čtvrtým  manželem - se stal herec Jiří Zahajský, s nímž ji pojilo dlouholeté kamarádství. I tento vztah vyvolal skandál, Zahajský totiž kvůli Brejchové opustil svoji partnerku, populární televizní hlasatelku Kamilu Moučkovou, která byla navíc její kamarádkou. Když zemřel, obě se zhroutily.

Za zenitem a smířená

V posledních letech  je Jana Brejchová bohužel více středem pozornosti kvůli svému špatnému zdravotnímu stavu a konfliktu se sestrou Hanou. Jen Česká televize uvedla k jejímu životní jubileu malou přehlídku jejích nejúspěšnějších filmů. Na rozdíl od mnoha jiných hereček je však s koncem své kariéry smířená a  přiznává, že je za zenitem své kariéry: „Vůbec mě to netrápí,“ řekla před časem magazínu MF Dnes.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                        

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace