Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vzrůstající obezita u dětí je i záležitostí dospělých, odhalil projekt, který realizovalo Centrum prevence

22.01.2015
Vzrůstající obezita u dětí je i záležitostí dospělých, odhalil projekt, který realizovalo Centrum prevence

Autor: Centrum prevence o. s.

Popisek: Prevence obezity u dětí, ilustrační foto

Na začátku školního roku 2014/2015 proběhl v deseti pražských školách projekt věnovaný prevenci a včasnému záchytu dětské obezity. Na první pohled se téma nemusí zdát tak závažné, jak ve skutečnosti je. Děti „to přece vyběhají“ nebo „se vytáhnou“. Skutečností ale je, že výskyt obezity u dětí má stále vzrůstající tendenci, přičemž dětská obezita je záležitostí i dospělých. Pokud se v životosprávě dítěte nic nezmění, s velkou pravděpodobností z něj za 10 – 15 let vyroste dospělý jedinec, který má diabetes 2. typu, vysoký krevní tlak, je více ohrožený nádorovými onemocněními...

Výsledkem projektu jsou velice zajímavá data. „Aby byly výpovědi komplexní, byl realizován na třech úrovních – anonymní dotazník, měření tělesného složení pomocí přístroje InBody230 a edukativní přednášky o výživě a pohybu“, upřesňuje Marie Bahenská, manažerka projektu.

Díky průzkumu teď víme, že žáci jedí většinou 4-5x denně, pravidelně snídá jen 57 % školáků. Věra Boháčová, nutriční terapeutka, která s dětmi diskutovala v rámci seminářů, k tomu dodává: „Na všech navštívených školách byla situace naprosto shodná. Nejčastěji pravidelně snídají žáci prvních a druhých tříd.“ Starší děti, které nesnídají, jako důvod uvádí, že nemají hlad nebo si ráno raději přispí. „Projekt ukázal, že právě skupina dětí druhého stupně, která je již samostatnější, se zásadami správné životosprávy pokulhává, což platí i v oblasti sportu“, uvádí Věra Boháčová.

Více než polovina dětí si někdy kupuje svačinu ve školních automatech

A jak jedí děti přes den? 63 % z nich pravidelně svačí, v 70 % jim chystají svačinu rodiče. Nejčastěji to bývá pečivo, šunka, máslo, ovoce a zelenina. Více než polovina dětí si někdy kupuje svačinu ve školních automatech.

Průzkum se zaměřil i na pitný režim, který je nedílnou součástí správné životosprávy. Většina dětí pije 1-2 litry tekutin denně. Nejčastěji to je voda a neochucené minerálky (22 %), voda se šťávou (23 %) a ovocné čaje (12 %). 13 % z respondentů však uvedlo i sladké limonády, 5 % dokonce alkohol a stejné procento i energetické nápoje.

Z další části projektu, která se věnovala měření tělesného složení dětí, vyplynulo, že zvýšené hodnoty BMI byly nalezeny u 16 % dívek na prvním a druhém stupni. U chlapců byly vyšší hodnoty v 19 % na prvním stupni a 24 % na druhém stupni. Součástí projektu byla speciální webová aplikace, kterou pro tento projekt vyvinulo Centrum prevence, o. s., kde si mohlo každé dítě díky svému unikátnímu kódu v soukromí domova s rodiči stáhnout své výsledky a společně je zhodnotit. „Tímto jsme splnili další z našich cílů tohoto projektu, a to zapojit do něj nejen děti, ale i jejich rodiče a apelovat třeba na ty, kteří nevidí v nadváze svého dítěte žádný problém“, dodává Marie Bahenská.

Rodiče a děti výsledky naměřených tělesných parametrů zajímaly

Důležitým a potěšujícím zjištěním je fakt, že rodiče a děti výsledky naměřených tělesných parametrů zajímaly. Celkem 72 % zúčastněných si své výsledky stáhlo. Rodiče měli následně k dispozici linku Poradenského centra Výživa dětí, kde mohli naměřené výsledky konzultovat, a získat další informace týkající se tématu zdravé životosprávy dětí. Konzultant Poradenského Centra Výživa dětí, RNDr. Pavel Suchánek, k celému průzkumu dodává: „Je opravdu nezbytné začít více podporovat pravidelnou pohybovou aktivitu dětí, jinak se situace s hmotností a kondicí našich dětí nezlepší.“

„Projet byl pilotní fází a organizátoři i odborníci věří, že dojde i na „ostrou“ verzi, neboť je zřejmé, že osvěta v problematice obezity a s ní spojených dalších zdravotních rizik je tématem velice aktuálním.“, uzavírá Marie Bahenská, manažerka projektu.

Pilotní projekt realizovalo Centrum prevence o. s. Odborně podporovalo projekt Poradenské centrum Výživa dětí (www.vyzivadeti.cz). Další informace najdete na www.centrumprevence.cz.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace