Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Divoké pitky, drogy, automobilové závody v ulicích… Co proměnilo sladký život mimořádného komika v nekončící tragédii a kdo ho zachránil? Tajnosti slavných

22.01.2015
Divoké pitky, drogy, automobilové závody v ulicích… Co proměnilo sladký život mimořádného komika v nekončící tragédii a kdo ho zachránil? Tajnosti slavných

Autor: ČT

Popisek: Legendární Hugo Haas hrál od počátku mnohem starší muže, než ve skutečnosti byl. Takhle vypadal ve čtyřiadvaceti letech, když ještě v němém filmu hrál hlavní roli notáře Voborského ve snímku Jedenácté přikázání, aby si to o deset let později zopakoval ve zvukové verzi režiséra Martina Friče.

Byl typických představitelem ‘zlaté mládeže‘ první republiky a život byl pro něj jeden velký, nekončící mejdan. Budoucnost zbožňované hvězdy Hugo Haase však navždy obrátili naruby fašisté, kteří zničili jeho rodinu i kariéru. Druhou šanci mu nabídl Hollywood.

Nezapomenutelný komik Hugo Haas začínal ještě v němém filmu a od samých počátků se uplatňoval nejen jako herec, ale také jako autor nebo spoluautor námětů, scénářů i jako režisér. Jeho filmy z období první republiky opakují televize stále dokola, málokdo však tuší, co se s ním dělo po jeho odchodu z Československa v roce 1939. Zahrál si na Broadwayi, natočil téměř čtyřicet filmů v Hollywoodu a často vzpomínal na domov a své blízké, které zabili nacisti.

Zbožňovaný idol rád pořádal ve 30. letech divoké večírky pro pražskou uměleckou i podnikatelskou smetánku a netajil se tím, že bere kokain

Zbožňovaný idol rád pořádal ve 30. letech divoké večírky pro pražskou uměleckou i podnikatelskou smetánku
a netajil se tím, že bere kokain

Mravnost nade vše?

Tak se sice jmenovala jedna z nejslavnějších Haasových komedií, sám se proklamovanými principy ale neřídil. Narodil se 19. února 1901 v rodině brněnského obchodníka s obuví a podobně jako se jeho bratr Pavel stal hudebním skladatelem, Hugo studoval na konzervatoři. Údajně mu však Leoš Janáček řekl, aby nezpíval a dal se na raději herectví. Po absolutoriu získal Haas angažmá v Národním divadle v Brně, od roku 1924 působil v pražském Divadle Na Vinohradech a od roku 1930 až do své emigrace v roce 1939 v Národním divadle.

S Věrou Ferbasovou v roce 1937 v komedii Mravnost nade vše

S Věrou Ferbasovou v roce 1937 v komedii Mravnost nade vše

Skutečným miláčkem publika se stal krátce po nástupu zvukového filmu, kde se uplatňoval nejen jako herec, ale také jako autor nebo spoluautor námětů, scénářů i jako režisér. Mladý Haas býval s oblibou obsazován do rolí staříků, jejichž masky si rád vymýšlel. Zahrál si ale i neodolatelné elegány, zejména ve veselohrách, k nimž napsal společně s režisérem Martinem Fričem scénáře. Svými náměty a scénáři se specializoval na společenské a situační komedie.

V kokainovém sněžení

Ve 30. letech rád pořádal večírky pro pražskou uměleckou i podnikatelskou smetánku. Kromě vyhlášených pitek, které byly často završeny nočními automobilovými závody v ulicích, se do popředí zájmu bohatých flamendrů dostával i ‘koks‘. Podle policejních statistik působilo tehdy v Československu více než šest dealerů. Jeden z nich pracoval jako šatnář ve vyhlášené Hunkově restauraci, kam si podle Ljuby Hermanové pro ‘sněžení‘ jezdíval i Haas.

Jeho věrnou přítelkyní byla Adina Mandlová, s níž si zahrál i v několika filmech

Jeho věrnou přítelkyní byla Adina Mandlová, s níž si zahrál i v několika filmech

„Haas se narkomanií nikdy netajil. Každý o tom věděl, a když občas dostával záchvat beznaděje a melancholie, všichni jsme věděli, že nemůže sehnat kokain. Někdy jsem ho třeba tři dny neviděla. A protože utratil všechny peníze za předražený, tajně kupovaný kokain, nezbylo mu každou chvíli na domácnost a já musela sáhnout do vlastní kapsy,“ prozradila o něm po letech jeho přítelkyně Adina Mandlová ve své knize Dneska se tomu směju. Teprve po svatbě herec s kokainem nadobro skoncoval. Jeho žena, přezdívaná Bibi, ve svých vzpomínkách uvedla, jak jednou našla v koupelně lahvičku s bílým práškem. Na otázku, co to je, jí Haas odpověděl: „Ne, to je kokain, to jsem kdysi bral. Vyhoď to, prosím, do záchoda.“

Setkání s ruskou šlechtičnou

Až v šestatřiceti letech se Haas poprvé tak zamiloval, že se chtěl dokonce oženit. O šestnáct let mladší Marie Bibikoffová byla dcerou ruského šlechtice a posledního velvyslance carského Ruska ve Švýcarsku Michaila Bibikoffa. Vyrůstala a vzdělání získávala v klášterech, věnovala se umění a jako baletka působila u legendárního Maxe Rienhardta. Následně se s dalšími ruskými emigranty stala členkou kabaretu, s nímž vystupovala ve Vídni i v Berlíně. Tam však byla zatčena německou policií za pomáhání Židům. S pomocí Jana Masaryka pak získala československý cestovní pas, na který v květnu 1937 přijela do ještě svobodné Prahy.

S Jiřinou Štěpničkovou v roce 1935 ve filmu Jedenácté přikázání

S Jiřinou Štěpničkovou v roce 1935 ve zvukovém filmu Jedenácté přikázání

Matka chtěla mít z Marie hvězdu, a tak přiměla Masaryka, aby jim sjednal schůzku se slavným Haasem, který ji okouzlil svou dvorností. Huga zase zaujala Mariina bezprostřednost. Hned první schůzka skončila velmi družným posezením, maminka byla spokojena, přesto dceru před svým odjezdem do Vídně varovala. „Ale nic si s ním nezačínej, je to Žid!“ šeptla jí prý do ucha, Marie jí však odsekla, že právě to se jí na něm líbí. „Spražila mě pohledem, na nějž jsem dosud nezapomněla,“ vyprávěla Bibi ve své vzpomínkové knížce Dlouhá svatební cesta.

Havel jim šel za svědka

Počátky Haasova vztahu s Marií byly jako vystřižené z červené knihovny. Nejprve pro ni připsal roli do svého filmu a na natáčení ji ze Ženských domovů na Smíchově vozil limuzínou. Pak se o víkendu vydali do kina, kde zhlédli hned tři představení. O pár dnů později si k němu přišla půjčit něco na čtení a zapovídali se až do noci. Haasovi už se nechtělo vézt ji domů, a tak jí navrhl, ať u něj přespí. Přemohla ho však únava, a tak první noc spolu strávili ve vší počestnosti.

Hugo Haas s manželkou Marií Bibikoffovou, přezdívanou Bibi

Hugo Haas s manželkou Marií Bibikoffovou, přezdívanou Bibi

Brzy to ale napravili a do měsíce se k němu Bibi nastěhovala. Svatba byla skromná, za svědka jim však šel zakladatel Barrandova Václav Havel starší a celá tehdejší divadelní a filmová elita byla přitom. Když Bibi otěhotněla, zdálo se, že jejich štěstí nic nestojí v cestě. Jenže se psal rok 1938.

Krkolomný útěk před fašisty

Přišel Mnichov a Haasovi bylo jasné, že jako židovský herec nebude mít šanci nejen na práci, ale možná ani na život. Naštěstí se mu podařilo získat vízum, a tak poté co dostal v roce 1939 výpověď z Národního divadla z rasových důvodů, odjel počátkem dubna s Bibi do Francie, odkud pokračovali do přes Španělsko a Portugalsko do USA.

Secesní dům v brněnské Biskupské ulici, v němž Hugo Haas vyrůstal, dlouhá léta chátral a využívali ho i filmaři, například k natáčení Četnických humoresek. Teprve nedávno se konečně dočkal rekonstrukce.

Secesní dům v brněnské Biskupské ulici, v němž Hugo Haas vyrůstal, dlouhá léta chátral a využívali ho
i filmaři, například k natáčení Četnických humoresek. Teprve nedávno se konečně dočkal rekonstrukce.

Doma manželé nechali několikatýdenního syna Ivana, protože se báli, že by náročnou cestu do neznáma nezvládl. Doufali, že odloučení nebude trvat dlouho, nakonec se s ním ale setkali až v roce 1946, kdy přijel do Ameriky. Haasův otec Zikmund i bratr Pavel zahynuli během války v koncentračním táboře.

Tvrdý život emigranta

Zatímco doma byl Hugo Haas miláčkem publika, ve Spojených tátech, kam konečně připlul v listopadu 1940, ho znali pouze krajané. A tak začínal tím, že v Chicagu hrál právě pro ně a ‘za pochodu‘ se učil anglicky. Naštěstí tehdejší atmosféra židovským emigrantům z Evropy přála, a tak brzy dostal nabídku z newyorské Broadwaye, kde ztvárnil řadu epizodních rolí. Nepřestával však snít o filmu a nakonec se do Hollywoodu skutečně dostal.

Se slavnou Greer Garson ve svém údajně posledním filmu Mrs. Parkington

Se slavnou Greer Garson v romantickém dramatu z rou 1944 Mrs. Parkington, natočeném podle úspěšného
románu Louise Bromfielda Paní Parkingtonová

Režiséři a producenti si ho vybírali hlavně pro vedlejší role, objevil se ve všech žánrech, od psychologických dramat až po detektivky. Zahrál si v jednadvaceti filmech a doufal, že jednou natočí svůj vlastní. V roce 1951 měl premiéru jeho první nezávislý snímek Pickup, k němuž napsal scénář, inspirovaný románem Josefa Kopty Hlídač č. 47. Hrál hlavní roli, film režíroval i produkoval. Navíc ho zvládl natočit za pouhých 85 000 dolarů, což byl velmi nízký rozpočet. Úspěch mu dodal odvahu k další práci, takže do roku 1958 vytvořil dalších třináct snímků.

Strach byl silnější než stesk

Po vlasti se sice Haasovi stýskalo, současně se ale návratu domů bál. Jeho nejbližší o něm tvrdili, že se nikdy nezbavil pocitu viny za to, že válku přežil, zatímco jeho otec a bratr zahynuli. Hluboce se ho dotkla i smrt Karla Čapka stejně jako jejich společného přítele, spisovatele Karla Poláčka. Od roku 1961 žil se svou manželkou ve Vídni a nakonec se v roce 1963 přece jen k cestě do Československa odhodlal a přijal pozvání na oslavy výroční Národního divadla.

V americké westernové komedii z roku 1949 The Fighting Kentuckian

V americké westernové komedii z roku 1949 The Fighting Kentuckian

I když to byla velká sláva, Hugo Haas ji psychicky neunesl. „Když jde herec do emigrace, to je jako když pianistovi useknou ruce,“ prohlásil tehdy a po pouhém týdnu se vrátil do Vídně. Během života prodělal infarkt, trpěl hlubokými depresemi a již od války měl těžké astma. V den své smrti, 1. prosince 1968, pozoroval Hugo Haas na procházce v parku vrány. Pár hodin poté se udusil při astmatickém záchvatu, když si smažil vajíčka.

Navždy se vrátil v plechovce od sušenek

Dostat přes hranice jeho ostatky oficiálně by bývalo nebylo vůbec jednoduché, a tak ho do Čech propašovala herečka Jiřina Štěpničková, aby mohl být pohřben v rodném Brně. „Při jednom natáčení mi vyprávěla, jak Haase vezla z Vídně. S Bibi Haasovou vysypaly popel z urny do plechové krabice od sušenek a Jiřina ho převezla přes hranice v nákupní tašce,“ vzpomínal herec Olřich Velen.

Od roku 1961 žil Hugo Haas ve Vídni a domů už se vrátil jenom jednou na pouhý týden

Od roku 1961 žil Hugo Haas ve Vídni a domů už se vrátil jenom jednou na pouhý týden

Krátce poté se v Praze objevila Bibi a věnovala jeho jménem Akademii múzických umění tehdy ohromující sumu 10 000 dolarů. Necelý rok po něm zemřel i jeho syn Ivan, a tak se Bibi uchýlila do kláštera Laxenburg nedaleko Vídně. Poslední léta strávila na vozíku s pejskem na klíně. Zemřela roku 2009.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace