Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Oblíbené farmářské trhy: Některé platí, jiné dostávají zaplaceno. Jedny z nejnavštěvovanějších dokonce cálují nejvíce! Je v tom korupce, ptá se Kverulant

16.01.2015
Oblíbené farmářské trhy: Některé platí, jiné dostávají zaplaceno. Jedny z nejnavštěvovanějších dokonce cálují nejvíce! Je v tom korupce, ptá se Kverulant

Autor: Kverulant.org

Popisek: Farmářské trhy, ilustrační foto

Obecně prospěšná organizace Kverulant.org, jež se snaží poukazovat na spoustu problémů, které obtěžují náš každodenní život - plýtvání veřejnými rozpočty, nepostižitelnou aroganci mocných, liknavost státní správy, korupci, a následně je změnit, se tentokrát zaměřila na farmářské trhy v Praze. Zjistila, že podmínky pro pořádání se v jednotlivých městských částech zásadně liší. Někteří pořadatelé musejí Praze platit a jiní naopak dostávají zaplaceno. Vyjednávání podmínek pak svádí ke korupčnímu a klientelistickému jednání.

Kverulant.org včera zaslal dopis pražské primátorce a všem městským částem a vyzývá je, aby odstranili tuto hrubou nerovnost, která je financována z veřejných peněz.

Kverulant.org si od jednotlivých městských částí vyžádal informace o pořádání farmářských trhů a provedl srovnání podmínek. Zjistil, že organizátory trhů lze rozdělit do tří skupin: pořadatelé, kteří neplatí žádný nebo jen minimální poplatek, takoví, kteří platí městu přes milion korun ročně, a ti, kterým naopak za pořádání trhů platí městský úřad.

Náplavka platí přes milion

Trhy, kde organizátor neplatí žádný nebo jen minimální nájem, probíhají například v Praze 1 na Náměstí republiky nebo v Praze 2 na Tylově náměstí. Na Náměstí republiky se ročně koná 160 trhů a nájem vůči Praze 1 je 0,– Kč. Stánky pronajímá pořadatel, jemuž z toho také plynou peníze. Totéž platí i o Tylově náměstí. I tam je roční nájem stanoven na 0,- Kč. Farmářské trhy, kde pořadatelé městu platí nájem, se konají zejména na náplavce na Praze 2, jejímž vlastníkem je Magistrát hlavního města Prahy, nebo na Náměstí Jiřího z Poděbrad na Praze 3. Oproti bezplatným trhům zde organizátoři vynakládají částky, které přesahují milion korun ročně. Farmářské trhy, kde za pořádání naopak dostává peníze organizátor, jsou například v Praze 4 před nákupním centrem Arkády, v Praze 6 na  „Kulaťáku“ nebo v Praze 8. U Arkád stojí 50 stánků, za které Praha 4 své vlastní firmě vyplácí ročně 437 000,– Kč. Za „Kulaťák“ na Praze 6 městská část hradí pořadateli 1 200,– Kč ročně. Karlínské farmářské trhy organizuje Centrum Palmovka, a.s., firma vlastněná ze 100 % městskou částí Praha 8. Ta své společnosti ročně vyplácí údajně více než 1 000 000,– Kč.

Na Andělu mají desetiletou smlouvu

I když jsme zpočátku uvedli, že jsou tři možnosti provozování trhů, vyskytl se ještě jeden způsob a to v Praze 5 na Andělu, který je díky dennímu průchodu více než 80 tisíc lidí jedním z nejfrekventovanějších míst. Od poloviny roku 2014 je uzavřena smlouva na 10 let se společností Lucky service s.r.o. na farmářské, Velikonoční a Vánoční trhy. Počet těchto trhů by neměl přesáhnout 90 za rok. Smlouva je postavena tak, že Praha 5 za těchto 10 let zaplatí organizátorovi 650 000,- Kč. Což je roční částka ve výši 65 000,- Kč bez DPH. Oproti tomu organizátor hradí nájem a místní poplatek v celkové výši 26,- Kč/m2 za den. Kolik m2 záboru má pronajato, to už ale ze smlouvy nelze zjistit. Počet stánků je v rozmezí 45 až 70 dle konkrétního trhu.

Někteří stánkaři platí až 3 tisíce denně

U některých trhů se platí částka za zábor Technické správě komunikací. Bohužel i přes dotaz u této 100% vlastněné firmě hlavním městem Praha jsme se podmínky a částky u mnoha z nich dosud nedozvěděli. Organizátoři účtují prodejcům nájem ve velmi širokém rozmezí od 0,- až 3000,- Kč/stánek/den. To ovšem neznamená, že ti pořadatelé, kteří městské části nic neplatí nebo dokonce zaplaceno dostávají, účtují stánkařům nulové nájemné. Pravdou je spíše opak. Finanční podpora těchto trhů ze strany mnoha radnic neznamená automaticky jejich kvalitu a oblíbenost. Podpora z radnice se k samotným farmářům a dalším účastníkům často vůbec nedostane. Nejoblíbenější a nejvíce navštěvovaný je stále trh na Náplavce, kde pořadatel platí nejvyšší celkové nájemné a poplatky nejen v celé Praze, ale možná i v rámci celé ČR. Jeho smluvní podmínky jsou však jedny z nejhorších. Je otázkou, z jakého důvodu například Praha 5, Praha 4 nebo Praha 8 za organizaci trhů platí, když by bylo logické nechat si za tuto akci přiměřeně zaplatit.

U většiny uvedených trhů (kromě Náplavky a „Jiřáku“) jsou smlouvy téměř nevypověditelné. Organizátor by musel hrubým způsobem smlouvu porušit, což ovšem není přesně specifikováno. Nejlepší smlouvu má ale přes všechny uvedené zřejmě trh na Andělu, která přesahuje několik volebních období a bez ohledu na jakoukoliv změnu tržní ceny za zábor místa apod.

Kverulant: Sjednoťte podmínky! 

Ředitel obecně prospěšné organizace Kverulant.org Vojtěch Razima k tomu dodává: „Větší otevřenost a jasně nastavené podmínky by pomohly nejen návštěvníkům trhů, ale také zastupitelům, kteří se snaží bojovat s klientelismem, protekcí a úplatky. Proto se Kverulant.org se svými zjištěními obrátil na Pražský magistrát a jednotlivé městské části a vyzval je, aby podmínky pro pořádání farmářských trhů v Praze sjednotili. Je také docela možné, že pokud bude nerovný přístup k jednotlivým pořadatelům nadále trvat, mohl by být příslušnou autoritou vyhodnocen jako nedovolená tržní podpora. Takové šetření prozatím nebudeme iniciovat, protože chceme věřit, že Praha dá celou věc v dohledné době do pořádku.“

Kverulant se tímto ptá, zda si nezaslouží Pražané nakupovat kvalitní a čerstvé potraviny od farmářů a další výrobky za podmínek, které jsou rovné? Za podmínek, které nedávají pocit, že byl někdo něčí větší kamarád než ten druhý? Že společnosti jsou propojeny vzájemně a na organizování trhů se kryjí způsobem „jednou já, pak zase ty“?

Větší otevřenost a jasně nastavené podmínky by pomohli nejen návštěvníkům trhů, ale také zastupitelům, kteří se snaží bojovat s klientelismem, protekcí, úplatky a dalšími nešvary. Praha by měla dokázat, že sliby nejsou jen na volebních plakátech a proměnit je ve skutky na tom, co téměř každý zná a nemusí to stát ani žádné peníze! Proto se Kverulant.org se svými zjištěními obrátil na Pražský magistrát a jednotlivé městské části a vyzval je, aby podmínky pro pořádání farmářských trhů v Praze sjednotily.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace