Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Veřejnost nemá podstatné informace! Známý novinář varuje: Svoboda tisku je ohrožena, vládnou tu mocenské manipulace, skrytá cenzura a autocenzura

16.01.2015
Veřejnost nemá podstatné informace! Známý novinář varuje: Svoboda tisku je ohrožena, vládnou tu mocenské manipulace, skrytá cenzura a autocenzura

Foto: ČT24

Popisek: Události, komentáře, ilustrační foto

Zatímco pomalu chladne výron emocí nad francouzskou tragédií v redakci Charlie Hebdo, někteří lidé se konečně začínají ptát, zda něco podobného hrozí v Česku a jak je to vlastně se svobodou tisku u nás. Výsledek mnohé překvapí a není rozhodně důvodem k optimismu: V Česku vládnou mocenské manipulace, skrytá cenzura a autocenzura a pětadvacet let po listopadové revoluci hrozí riziko koroze demokracie.

Středeční Události a komentáře ČT 24 se mimo jiné zabývaly otázkou svobody a etiky v médiích. Kromě reakcí na masakr v redakci Charlie Hebdo se tři přítomní novináři - Pavel Šafr,  Petr Honzejk a bývalý komentátor Martin Komárek, v závěru dotkli i problematiky svobody tisku u nás. Všichni se shodli na tom, že svoboda projevu by měla být co nejširší. Podle Pavla Šafra však u nás  situace není dobrá,  problémem není Prorok Mohamed, ale právě svoboda slova: „V současné době ohrožuje svobodu médií hnutí poslance Komárka, hnutí ANO, to si nemůžu pomoct, je to flagrantní narušení svobody slova, to, že pan Babiš koupil polovinu novin a v jeho novinách nevycházejí kritické články na jeho hnutí. Ten skutečný a dramatický problém svobody slova se u nás odehrává na úplně jiném bitevním poli,“ řekl rozčíleně Šafr.

Částečně svobodná

A právě Šafr se v otázce svobody slova v poslední době hodně angažuje.  Již jako šéfredaktor časopisu Reflex v listopadu 2013  čtenářům oznámil: „Dnes jsem odeslal dopis do Freedom House. Požádal jsem tuto americkou instituci, která sleduje svobodu médií po celém světě, o změnu hodnocení České republiky z kategorie „plně svobodná" do kategorie „částečně svobodná". Jestli v této kategorii byla několik let Itálie díky Silviu Berlusconimu, tak je zcela na místě, aby i Česká republika seděla na hanbě, dokud se nevzpamatuje. Navíc Itálii dobře znám a míra svobody tam je zásadně vyšší. A byla i v době Silvia.

Riziko koroze demokracie

Koncem loňského roku pak Šafr dokonce založil společně s několika dalšími novináři (Tomáš Klvaňa, Barbora Tachecí, Jan Jandourek a Jefim Fištejn) sdružení Free Czech Media, jehož smyslem je bojovat proti omezování svobody médií. „Naším cílem je sledovat případy mocenské manipulace, skryté cenzury a zřejmé autocenzury, které se množí v klíčových českých médiích,“ uvedl. Je přitom paradoxem, že sdružení vzniklo u příležitosti 25. výročí pádu komunistického režimu. Podle aktérů se totiž od té doby míra svobody slovy u nás snižuje a dochází k riziku koroze demokratických poměrů, veřejnost není informována o podstatných  skutečnostech. V  programovém dokumentu FCM se mimo jiné uvádí, že tři významné české deníky a největší soukromá rozhlasová stanice se ocitly ve vlastnictví  druhého nejbohatšího podnikatele v České republice, který poté díky masívnímu politickému marketingu zasedl ve vládě.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová