Veřejnost nemá podstatné informace! Známý novinář varuje: Svoboda tisku je ohrožena, vládnou tu mocenské manipulace, skrytá cenzura a autocenzura
16.01.2015
Foto: ČT24
Popisek: Události, komentáře, ilustrační foto
Zatímco pomalu chladne výron emocí nad francouzskou tragédií v redakci Charlie Hebdo, někteří lidé se konečně začínají ptát, zda něco podobného hrozí v Česku a jak je to vlastně se svobodou tisku u nás. Výsledek mnohé překvapí a není rozhodně důvodem k optimismu: V Česku vládnou mocenské manipulace, skrytá cenzura a autocenzura a pětadvacet let po listopadové revoluci hrozí riziko koroze demokracie.
Středeční Události a komentáře ČT 24 se mimo jiné zabývaly otázkou svobody a etiky v médiích. Kromě reakcí na masakr v redakci Charlie Hebdo se tři přítomní novináři - Pavel Šafr, Petr Honzejk a bývalý komentátor Martin Komárek, v závěru dotkli i problematiky svobody tisku u nás. Všichni se shodli na tom, že svoboda projevu by měla být co nejširší. Podle Pavla Šafra však u nás situace není dobrá, problémem není Prorok Mohamed, ale právě svoboda slova: „V současné době ohrožuje svobodu médií hnutí poslance Komárka, hnutí ANO, to si nemůžu pomoct, je to flagrantní narušení svobody slova, to, že pan Babiš koupil polovinu novin a v jeho novinách nevycházejí kritické články na jeho hnutí. Ten skutečný a dramatický problém svobody slova se u nás odehrává na úplně jiném bitevním poli,“ řekl rozčíleně Šafr.
Částečně svobodná
A právě Šafr se v otázce svobody slova v poslední době hodně angažuje. Již jako šéfredaktor časopisu Reflex v listopadu 2013 čtenářům oznámil: „Dnes jsem odeslal dopis do Freedom House. Požádal jsem tuto americkou instituci, která sleduje svobodu médií po celém světě, o změnu hodnocení České republiky z kategorie „plně svobodná" do kategorie „částečně svobodná". Jestli v této kategorii byla několik let Itálie díky Silviu Berlusconimu, tak je zcela na místě, aby i Česká republika seděla na hanbě, dokud se nevzpamatuje. Navíc Itálii dobře znám a míra svobody tam je zásadně vyšší. A byla i v době Silvia.
Riziko koroze demokracie
Koncem loňského roku pak Šafr dokonce založil společně s několika dalšími novináři (Tomáš Klvaňa, Barbora Tachecí, Jan Jandourek a Jefim Fištejn) sdružení Free Czech Media, jehož smyslem je bojovat proti omezování svobody médií. „Naším cílem je sledovat případy mocenské manipulace, skryté cenzury a zřejmé autocenzury, které se množí v klíčových českých médiích,“ uvedl. Je přitom paradoxem, že sdružení vzniklo u příležitosti 25. výročí pádu komunistického režimu. Podle aktérů se totiž od té doby míra svobody slovy u nás snižuje a dochází k riziku koroze demokratických poměrů, veřejnost není informována o podstatných skutečnostech. V programovém dokumentu FCM se mimo jiné uvádí, že tři významné české deníky a největší soukromá rozhlasová stanice se ocitly ve vlastnictví druhého nejbohatšího podnikatele v České republice, který poté díky masívnímu politickému marketingu zasedl ve vládě.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová