Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Doktorka Cajthamlová změnila dres: Z Primy rovnou na ČT. Přísná lékařka sama ráda zhřeší, miluje jitrnice. V lednu nehubněte, říká. Kdy tedy?

09.01.2015
Doktorka Cajthamlová změnila dres: Z Primy rovnou na ČT. Přísná lékařka sama ráda zhřeší, miluje jitrnice. V lednu nehubněte, říká. Kdy tedy?

Autor: ČT

Popisek: Kateřina Cajthamlová v pořadu ČT DoktorKA

Kateřina Cajthamlová se proslavila seriálem, v němž učila český národ jíst zdravě. Někteří ji nemohli vydýchat, pro jiné se stala guru zdravé výživy. I když se mnohým její drsné praktiky, při nichž lidem vybílila ledničku a většina zásob skončila v koši, zajídaly, faktem zůstává, že se zasadila o změnu stravovacích návyků. Mnozí zákazníci obchodů nyní například pozorně čtou etikety a zjišťují tak, co vlastně kupují. Teď je bude rázná doktorka vzdělávat ještě mnohem více.

Kateřina Cajthamlová se totiž stane aktérkou nového vzdělávacího pořadu České televize Doktorka, v němž bude řeč o zdravém životním stylu a některých onemocněních. V rámci propagační kampaně k novému cyklu se  tento týden představila také v diskusním pořadu na ČT 24 Hydepark. Akční rádius této odbornice je totiž mnohem širší, než je jen  problematika hubnutí. Mimo jiné vystudovala homeopatii na prestižní zahraniční škole. Navíc se věnuje také psychoterapii, která je podle ní při snaze zhubnout velmi důležitá.

I když se Cajthamlové někdy  nelíbila role sekernice, kterou jí předepsal zahraniční formát reality show Jste to, co jíte, v zásadě je rázná a přísná i jindy. Často důrazně vyvrací některé mýty o jídle a o dietách a varuje před některými módními výstřelky, například syrovou stravou.  Řada lidí si vůbec neuvědomuje, že snahu zhubnout musí doprovázet  i dobrý psychický stav. Vliv stresu se prý  dnes velmi podceňuje, hubnutí může bránit například stresový hormon kortizol.

Sacharidy ano, sladkosti ne

Vhodné při snaze zhubnout není ani výrazné omezení příjmu sacharidů.  „Pokud sacharidy vyloučíme, hladina serotoninu se nám může výrazně změnit a deprese je nasnadě,"   varuje Cajthamlová.  Místo různých náhražek stravy je vhodnější ke stravě přidávat zdroje vlákniny, přijímat větší objem nízkoenergetického jídla, jako jsou třeba luštěniny. Vyhýbat bychom se naopak měli cukru, soli, ztuženým a nasyceným tukům, kterých máme podle Cajthamlové v naší stravě příliš mnoho. Varuje proto především před smaženými pokrmy, plnými transmastných kyselin. A dalším tabu je příliš mnoho cukrů, jedno ze čtyř zel, jimiž naše strava oplývá.  Konzumace sladkostí u dětí je navíc v Česku enormní. Doporučuje, aby je rodiče nahradili ovocem a nepodléhali ani tlaku reklamy, ani tlaku dětí. Nelíbí se jí ani různé dietní náhražky stravy, „hotovky a rychlovky“, kvůli kterým může zlenivět metabolismus.

Pětkrát ročně jitrnice

Ona sama se ale přiznává, že čas od času zhřeší, pokud to tak lze vůbec nazvat. Má velmi ráda jitrnice, dopřeje si je tak pětkrát do roka.  Na straně druhé, ale miluje knäckebrot a bohudík ji prý nechutná čokoláda. Sama si sestavuje jídelníček podle toho, co ji ten den čeká, zda jde do ordinace nebo na výlet. Před časem se také přiznala, že její drogou není jídlo, ale nikotin. Diety nedrží, pokud potřebuje zhubnout, volí pohyb.

V lednu ne!

Doktorka Cajthamlová si  také  myslí, že začínat s hubnutím v lednu  je špatné, je to pro hubnutí vůbec nejhorší období. Zima je totiž provázena  nejnižší teplotou, proto tělo hromadí více tuku. Toho, kdo se v této době rozhodne hubnout, to  znamená připravit se na dlouhou trpkou cestu a častá zklamání. Březen je přirozenější, člověka to navíc táhne ven a k pohybu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace