Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kardinál Duka promluvil o lásce. A pak ho zrušili… ČRo se prý nehodí do koncepce. Kdo všechno z toho má radost? A která jeho glosa koluje po netu?

03.01.2015
Kardinál Duka promluvil o lásce. A pak ho zrušili… ČRo se prý nehodí do koncepce. Kdo všechno z toho má radost? A která jeho glosa koluje po netu?

Foto: ČRo / Šárka Ševčíková

Popisek: Kardinál Duka

Láska vyžaduje obousměrnost, každá jednosměrka je totiž slepou uličkou. I o tom hovořil kardinál Dominik Duka ve své poslední glose, kterou vysílala stanice Radiožurnál veřejnoprávního Českého rozhlasu 27. prosince…

Zákon lásky je podle Duky jedinou normou, která musí určovat veškeré jednání jednotlivce i společnosti. „Mojžíšem proklamovaná láska k Bohu a člověku není chápána jako dvě rovnoběžky, ale přímky, které se protínají,“ tvrdí církevní hodnostář s tím, že není možné milovat Boha a nemilovat člověka.

A stejně je to prý i naopak. „Láska k Bohu, který překračuje horizont našeho poznání, chápání a celou naši existenci, nám dává kontrolní měřítko. Tak, jak máš rád toho posledního, se kterým se setkáváš, taková je tvá míra lásky ke mně, říká Bůh,“ uvedl Duka.

Posteskl si, že často mu lidé říkají, že přeci musí mít nejprve rádi sami sebe, teprve pak bližního. S tím ale Duka nesouhlasí. „Budeš-li sám sobě prvním předmětem lásky, pak budeš milovat sebe, nikoliv Boha nebo druhého člověka,“ podotkl s tím, že láska ze své podstaty vyžaduje obousměrnost a každá jednosměrka je slepou uličkou. „Abychom dokázali opravdu milovat, musíme sebe sama dávat na druhé místo,“ dodal.

Pravidelné glosy Dominika Duky se objevovaly na Radiožurnálu v rámci pořadu Křesťanský týdeník, který byl vysílán každou sobotu dopoledne. V programu této stanice, uvedeném na jejích webových stránkách, se nicméně tento pořad první lednovou sobotu již neobjevuje.

Duka se rozloučil na Facebooku

„Rozhlasová glosa z minulé soboty je poslední nejenom v tomto roce, ale na Radiožurnálu po čtyřech letech vůbec,“ napsal na svých facebookových stránkách Duka. Informaci serveru iDNES.cz potvrdil i mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna: „Na rok 2015 jsme sestavili zcela novou koncepci vysílání o víře a etice. Budeme v ní klást akcent na obecně spirituální a etická témata a duchovno bez institucionálního rozměru,“ sdělil Hošna. Dukova tříapůlminutová glosa prý do této koncepce „úplně nezapadla“.

Změna byla podle mluvčího, jak napsal iDNES.cz, dlouhodobě připravovaná. „Vycházeli jsme mimo jiné z analýzy pořadů s duchovní tematikou od Davida Václavíka z Masarykovy univerzity. Ta poukazovala například na nejasnost celkové dramaturgie dosavadního duchovního vysílání nebo to, že prostor věnovaný preferovaným mainstreamovým skupinám neodpovídá jejich zastoupení v českém prostředí,“ popsal Hošna s tím, že nechce, aby byl konec Dukova pořadu brán jakkoli ve zlém. Odmítá zároveň, že by měl rozhlas problém s obsahem kardinálových glos.

Dominik Duka - prý spam na vlnách Radiožurnálu

Ing. Pavel Janeček, zastupitel města Náchoda, člen KSČM se k tomu 2. Ledna vyjádřil takto: „Chtělo se mi až plakat, když jsem se dočetl, že veřejnoprávní rozhlas nebude za naše peníze vysílat glosy kardinála Dominika Duky. Pravidelná výživná zamyšlení tohoto preláta uvádí Radiožurnál již téměř čtyři roky. V událostech a výročích vyhledává spojitosti přítomnosti s křesťanskou vírou a naší historií. V podstatě si povídá to, co se mu zrovna hodí, tím politizuje církev a dělá z ní pátou kolonu,“ napsal.

A pokračoval: „Vzpomeňme si zejména na to, jak primas český Dominik Duka požehnal turbíny nové elektrárny ve Štětí. Tento projekt podle jeho slov nehledí jen na zisk, ale i na sociální potřeby lidí. Je to od něj hezké, ale měl by si vzpomenout na miliardy z restitucí, kde zcela určitě „nešlo“ o zisk. Dále také na jeho úvahu, ve které rozebírá to, jakým tempem dnes vymírají komunisté. Samozřejmě účelově a nesmyslně. To je vskutku velmi lidské a zřejmě i v souladu s jeho pokřiveným chápáním učení. Vehementně také kritizoval pojetí protivládních demonstrací. Někteří kverulanti směřovali k vulgárním urážkám a protesty pomalu začaly přerůstat prý v takzvanou ochlokracii, což je vláda lůzy. To je jasný signál toho, že ten, kdo si nenakradl miliardy a není bohatý, tak je prostě jen lůza. Ona to není lůza, ale jeho spoluobčané, na které by neměl koukat nadřazeně z výšky skrz prsty. Často používá vědomě všemožné triky, vytrhává ze souvislostí, překrucuje význam, hází bláto na určité politické strany, straší občany návratem do 50. let, s cílem odvrátit pozornost od toho, co se v této zemi za posledních 25 let odehrálo.“

V závěru svého prohlášení pak srovnává Duku s papežem a to pro českého primase nevyznívá zrovna lichotivě: „V komparaci s rozumnými vyjádřeními papeže Františka, který hlásá, že církev má být chudá a sloužit nemajetným, pak vypadá nekonečná chamtivost českých katolických funkcionářů jako políček všem věřícím lidem, což považuji za smutné.“

Fanoušci Zemana po internetu šíří, co řekl o Pussy Riot v ČRo kardinál Duka

Za kritiku ruské hudební skupiny Pussy Riot, při níž si pomohl i několika obhroublými výrazy, to prezident Zeman schytal ze všech stran. Příznivců má ale zřejmě stále dost. Na sociálních sítích se někteří z nich snaží upozornit na to, že Zeman není jediný, kdo se nesmlouvavě pustil do ruských hudebnic.

Příznivci české hlavy státu zformovali obranné šiky. Po sociálních sítích tak koluje odkaz na dva roky staré rozhlasové vystoupení kardinála Duky, kterým se snaží dokázat, že Pussy Riot mají v českém prostředí i jiné kritiky, než je prezident Zeman. Duka se v rozhovoru pro Český rozhlas vyjadřoval k Pussy Riot poté, co byl jejím členkám vyměřen trest za vystoupení v hlavním ruském pravoslavném chrámu, kde zazpívaly „modlitbu“ za odstranění prezidenta Putina.

„Přiznám se, že když jsem se dověděl, co ve skutečnosti znamená překlad názvu skupiny, jaké excesy provázely v minulosti její vystoupení a její politické zaměření, můj zjednodušený pohled ovlivněný novinovými články se přece jen proměnil. Nicméně celá záležitost asi není tak jednoduchá, aby se odbyla jen poukazem na svobodu projevu, nemilovaného prezidenta a politická práva vyjádřit k němu odpor," uvedl tenkrát Duka.

Svoboda jedněch končí tam, kde začíná svoboda druhých

„Potupa chrámu sv. Spasitele připomíná sovětské blasfemické zničení tohoto chrámu Josifem Vissarionovičem Stalinem. Pomsta za rozsudek, jíž bylo zboření kříže postaveného na místě zavražděných obětí NKVD v Kyjevě, mě přece jen děsí. A ptám se, koho se více obávat,“ uvedl tehdy kardinál s tím, že jejich „modlitba“ vykazovala všechny znaky posměchu, jako je nápodoba křižování či vulgární slovník.

„Svoboda jedněch opravdu v tomto případě končí tam, kde začíná svoboda druhých. Jistě je spousta jiných míst, kde mohly dotyčné svůj politický názor vyjádřit," shrnul svůj postoj před dvěma lety Duka. ,,Myslím, že k malému promýšlení celé události a ke zjednodušenému pohledu velmi přispěla média. Ta jako by viděla jen jednu stranu celé události. Je však vždycky dobré dívat se na kontext, ctít city a tradice druhých," uvedl též český primas.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová