Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Informace z ministerstva? To je Kalouskův nový vedlejšák, za 900 Kč

02.04.2013
Informace z ministerstva? To je Kalouskův nový vedlejšák, za 900 Kč

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Chceš od nás informace? Tak koukej platit!

O počtu videoloterijních terminálů, obírajících občany na území naší metropole, má přehled jen polovina radnic městských částí. Proto jsme požádali o přehled ministerstvo financí. A odpověď úřadu pana Kalouska? Zaplaťte devět stovek!

Poplatek 900 korun požaduje ministerstvo financí za informace o počtu videoloterijních terminálů (VLT) na území hlavního města Prahy, přestože podle § 106/1999/Sb. zákona o svobodném přístupu k informacím má každý občan právo obdržet odpověď zdarma.

Tři stovky na hodinu

Svůj požadavek ministerstvo zdůvodňuje tím, že požadovaných informací je příliš mnoho. Příslušnému úředníku by tudíž podle sdělení, které jsme obdrželi e-mailovou poštou, jejich vyhledání a kompletování údajně trvalo tři hodiny, přičemž si hodinu práce svého úředníka cení na 300 korun. Magistr Jan Řehola, ředitel odboru 34, státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi, v odpovědi ze dne 18. března 2013 prostřednictvím své podřízené dr. Michaely Pobořilové uvádí:

„Vzhledem k náročnosti zpracování a mimořádně rozsáhlému vyhledání informací Vám v souladu s ustanovením § 17 odst. a 3 zákona o informacích a ustanovení § 7 Nařízení vlády č. 173 ze dne 29. března 2006 o zásadách stanovení úhrad a licenčních odměn za poskytování informací podle zákona o svobodném přístupu k informacím, účtujeme podle platného Sazebníku úhrad nákladů Ministerstva financí (veřejně dostupný na www.mfcr.cz) 300 Kč za každou započatou hodinu práce odborného referenta. Shromáždění uvedených dat představuje 3 hodiny práce. Celková částka za vyhotovení informace je 900 Kč.“

Jedna práce, dvojí příjem

Odpověď ministerstva pana Kalouska poukazuje na chaos v našem právním řádu, který deklaruje právo na informace, aby ho vzápětí znemožnil, nebo přinejmenším alespoň trochu zkomplikoval pod heslem: Chceš něco vědět? Zaplať!

Shánčlivý šéf českých financí nechal zpracovat sazebník cen práce ministerských úředníků v rámci jejich pracovní doby. Ministerstvo je úřad, mající zodpovědně sloužit státu a jeho občanům, za což jsou jeho zaměstnanci placeni z našich daní. Jakým právem tedy ministr Kalousek účtuje občanovi jednu práci dvakrát? Resp. ještě dráž, protože 900 korun, které musí zaplatit za požadovanou informaci, pokud se k ní chce vůbec dostat, je už výsledkem jeho jednou zdaněného příjmu!

O výši sázek Kalousek nic neví?

Ještě výraznějším projevem arogance je skutečnost, že o výši sázek na VLT, které dokážou ožebračit důvěřivého hráče během jediné hodiny o rekordních 252 000 korun, údajně Kalouskův úřad nic neví. V odpovědi ředitele Řeholy se uvádí: „Ministerstvo financí tímto sděluje, že v rámci požadovaných údajů není možné uvést údaj o maximální povolené výši hodinové prohry. Ministerstvo financí tento údaj nemá k dispozici, tj. není uveden v rozhodnutích o povolení loterie a jiné podobné hry.

V loterijním zákoně je nejvyšší hodinová prohra používána pouze v případě jednoho segmentu her – klasických výherních hracích přístrojů. Loterní zákon vyžaduje doložení provozuschopnosti výherních hracích přístrojů… zkušebny vycházejí z praxe celosvětového zkušebnictví… jakákoli prohraná částka za tuto hodinu je kolísavým a statisticky nevýznamným parametrem. Z tohoto důvodu tento institut do podmínek provozu IVT a dalších technických herních zařízení nikdy nezakomponovalo.“

Jde o blaho obce, nebo o koryta

Z odpovědí na stejnou otázku, které jsme obdrželi od jednotlivých městských částí, vyplývá, že alarmujících 50 procent úřadů – 11 z 22 městských částí hlavního města Prahy – situace kolem hazardu na jejich území vůbec nezajímá. Někteří jejich představitelé zřejmě velmi rychle zapomněli, že byli zvoleni občany, aby se o svěřenou městskou část dobře starali a usilovali o pořádek, bezpečí a její prosperitu!

Kolik VLT tedy v české metropoli obírá vášnivé hráče, kteří propadli jejich kouzlu? Kteří pro vidinu pohádkové výhry ničí život svůj i svých blízkých, mohou se během pár minut stát bezdomovci a kvůli penězům do hry kradou, přepadají, zraňují či dokonce zabíjejí bezbranné spoluobčany?

Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace