Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Herecká legenda své milence prý ani nedokáže spočítat. Proč neměla Luba Skořepová děti a jak tvrdě zaplatila za každou životní radost? Tajnosti slavných

03.01.2015
Herecká legenda své milence prý ani nedokáže spočítat. Proč neměla Luba Skořepová děti a jak tvrdě zaplatila za každou životní radost? Tajnosti slavných

Autor: ČT

Popisek: Herecká legenda Luba Skořepová přiznává, že jí trvalé partnerství a věrnost nikdy nic neříkaly. S muži se rozcházela vždy ona, pouze jednou narazila sama na záletníka a dodnes ji to nepřestalo mrzet.

Dlouhodobý vztah jí vůbec nic neříká a ‘kopačky‘ vždycky rozdávala ona. Až na jedinou výjimku. Splnění největšího snu osud Lubě Skořepové odepřel, a tak si užívala života naplno. Za každý dar ale musela něco obětovat.

I když legenda českého divadla Luba Skořepová oslavila již 91. narozeniny, temperament a chuť do života rozhodně neztrácí. Ze svého života si prý ale nejvíc pamatuje tu první, a pak poslední část. „Ten střed, od čtyřiceti dál, ten si nějak nepamatuju. Moc jsem si to neužila. Pořád jsem čekala, že něco přijde, a ono nakonec přišlo to stáří,“ prohlásila v rozhovoru pro server iDnes.cz.

Nejprve matika, pak teprve jeviště

Známá herečka, spisovatelka a dlouholetá členka činohry Národního divadla se narodila 21. září 1923 v Náchodě, kde byl její otec uznávaným majitelem pily. Její jméno je často nesprávně komoleno na „Ljuba“, přestože se jmenuje vlastním jménem Libuše, z níž vznikla přezdívka Luba. Dětství trávila u babičky v Podkrkonoší, kde se v přírodě rodila její první představení, která hrála sama sobě a němému okolnímu světu. V náchodské taneční škole získala osvědčení, že tanec může sama učit.

Původně měla být lékařkou, herectví si nakonec prosadila. Musela ale odmaturovat s vyznamenáním.

Původně měla být lékařkou, herectví si nakonec prosadila.
Musela ale odmaturovat s vyznamenáním.

Její rodiče byli velmi přísní a přáli si, aby šla studovat medicínu. Lubu však lákalo herectví, které si nechtěla dát vymluvit. Nakonec jí doma slíbili, že pokud odmaturuje s vyznamenáním, dovolí jí odejít do Prahy na konzervatoř. Největší strach měla z matematiky, ale nakonec opravdu s vyznamenáním odmaturovala, studium na gymnáziu tak úspěšně ukončila a rodičům nezbývalo nic jiného než slib dodržet.

Celý život na prestižní scéně

V letech 1943 až 1944 studovala herectví na Pražské konzervatoři, po osvobození působila v legendárním Souboru mladých Jindřicha Honzla a ve Studiu ND. Po jeho zániku se v roce 1948 stala členkou souboru Národního divadla, kde působila až do oficiálního ukončení své kariéry. Své poslední představení odehrála 18. června 2014 při derniéře Gogolovy hry Revizor. Během šedesáti šesti let působení v souboru ztvárnila zhruba 140 rolí.

S Bořivojem Navrátilem v inscenaci Škola pro ženy

S Bořivojem Navrátilem v inscenaci Škola pro ženy

První filmovou roličku jí nabídl v roce 1946 režisér Vladimír Slavínský v komedii s Jaroslavem Marvanem Právě začínáme a pro televizi se později stala doslova nepostradatelnou. Zahrála si v mnoha seriálech, filmech a inscenacích, od legendárních Sňatků z rozumu přes řadu pohádek až po Hospodu či Stopy života. „Mám od života spoustu darů a za ty jsem musela něco obětovat,“ říká paní Skořepová. Patří k nim nejen její talent, nadprůměrné zdraví a vitalita, ale také štěstí, které jí umožnilo dostat se do Prahy na konzervatoř. Dostala tak šanci působit ve světě velkých hvězd, a dokonce jim stát po boku na jevišti. Jejími hereckými partnery byli mimo jiné Zdeněk Štěpánek, Ladislav Pešek či Karel Höger, na něž s velkou láskou a úctou vzpomíná.

Tragédie, která obrátila život naruby

Díky divadlu se i zamilovala. Svého prvního manžela, nezapomenutelného herce a loutkáře Josefa Pehra, potkala za okupace a po osvobození se vzali. Bylo jí pouhých třiadvacet let. Ač byla Luba mnohem temperamentnější, měli mnoho společného. Především však lásku k dětem, v tom si notovali.

První manžel, nezapomenutelný herec a loutkář Josef Pehr

První manžel, nezapomenutelný herec a loutkář Josef Pehr

Luba se těšila na děti vlastně odjakživa. Snila, že bude mít spoustu dětí, a dokonce vybrala i několik jmen v kalendáři. Jednoho dne však jela na vystoupení s kolegy z Národního divadla a cestou se stala nehoda. Náklaďák, který herce převážel, havaroval. Většina herců skončila velmi špatně. Také Luba utrpěla zranění, kvůli kterému později nemohla otěhotnět. I když podstoupila řadu operací, naděje se nedostavila. Byla to pro ni obrovská rána a důsledkem bylo, že se její manželství s Josefem Pehrem, jenž děti zbožňoval a zaměřil se na dětské publikum, časem rozpadlo. Strašlivý stesk a smutek zaháněla prací, naštěstí jí Národní divadlo nabízelo mnoho krásných rolí.

Náhradní máma i hříšnice

Do druhého manželství se spisovatelem a scenáristou Pavlem Hanušem oba vstupovali s vědomím, že děti mít nemohou. Jenže nedlouho po jejich sňatku se rozvedla Lubina sestra, která měla dva malé syny, a tak herečka neváhala a po dohodě s manželem si sestru i obě děti vzala k sobě. Kluky milovala tak, jako by byli její vlastní, a i oni ji vnímají jako druhou mámu.

Její role v divadle, televizi a ve filmu se počítají na stovky

Její role v divadle, televizi a ve filmu se počítají na stovky

Nejspíš nucená neplodnost, s níž původně vůbec nepočítala, zřejmě poznamenala její vztahy k mužům. Nijak se netají tím, že věrnost ani dlouhodobý vztah jí vůbec nic neříkaly. Podle svých vlastních slov měla víc milenců, než dokáže spočítat.

Notorická nevěrnice

S jedním z nich dokonce žila ve stejném bytě, který obýval i její tehdejší manžel, o pět let mladší Pavel Hanuš. „Každou chvíli jsem mu byla nevěrná, ale ctila jsem jeho spisovatelskou vášeň. Proto dostal pokoj sám pro sebe, aby měl klid na tvorbu. Ale asi to moc nešlo, protože jsem si do našeho bytu nastěhovala svého milence a on byl nucen jeho přítomnost snášet,“ přiznala.

V show Jana Krause

V show Jana Krause

Až na jedinou výjimku se s ní nikdy nikdo nerozešel, vždycky ‘kopačky‘ rozdávala ona. Jen jednou, již v pozdějším věku, narazila sama na záletníka. „Tehdy jsem jela svým trabantem na zahrádku trhat višně a cestou mě stopnul mladý voják. Nabídl se, že mi s višněmi pomůže, a vznikla z toho láska jako trám. Jenže po čtrnácti dnech mi oznámil, že musí odjet za svou snoubenkou. Tu bolest cítím dodnes,“ zavzpomínala.

První bitvy se zdravím

Téměř až do devadesátin se herečka těšila mimořádnému zdraví a fyzické kondici, kterou by jí leckdo mnohem mladší mohl závidět. V roce 2012 sice podstoupila náročnou operaci tlustého střeva a nějaký čas strávila v nemocnici, odmítala si však připustit, že by neměla být v pořádku. Teprve loni si ji osud vzal znovu na mušku.

Paní Luba miluje přírodu a mimo jiné i sbírá léčivé bylinky

Paní Luba miluje přírodu a mimo jiné i sbírá léčivé bylinky

Ještě počátkem léta byla v plné síle a až na slábnoucí zrak si na nic nestěžovala. Pak ji postihla lehká mozková příhoda, léčbu a pobyt v nemocnici však odmítla, a tak se alespoň vydala do lázní v jihočeské Třeboni  trošku si odpočinout. Jenže autu, které ji vezlo, upadlo cestou kolo a herečka si při karambolu poranila nohu. Do lázní ji tudíž dovezlo taxi, rána na noze si vyžádala sedmnáct stehů. A o svém zdravotním stavu se odmítla s kýmkoli bavit s tím, že si v Třeboni léčí klouby.

Plánovat ještě nepřestala

I když se jí její největší životní sen nesplnil, přesto dokázala paní Skořepová najít cestu, která ji naplňovala. Naučila se brát život takový, jaký je, a umí se z něj radovat. Napsala osm půvabných knih o přírodě, divadlu a hercích, astrologii, magii, zajímá se o zahradnictví, léčitelství, sbírá léčivé bylinky… Je toho mnoho, co za svůj dosavadní život stihla, a ještě víc má naplánováno do dalších let.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace