Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajemno kolem Hovorů končí. Víme, z jakého rádia bude Zeman hovořit k národu, i proč ředitel ČRo ustoupil nátlaku. Jde „jen“ o milion ročně

31.12.2014
Tajemno kolem Hovorů končí. Víme, z jakého rádia bude Zeman hovořit k národu, i proč ředitel ČRo ustoupil nátlaku. Jde „jen“ o milion ročně

Foto: ČRo

Popisek: Český rozhlas, ilustrační foto

Hrad už vyřešil situaci kolem rozhlasového pořadu Hovory z Lán. Místo Českého rozhlasu se výroby živého interview s hlavou státu ujme soukromá stanice Frekvence 1. První pořad s názvem Prezidentský Pressklub bude živě z lánského zámku vysílán v neděli 4. ledna. Informaci ParlamentnímListům.cz potvrdil jak mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, tak rádio Frekvence 1.

V pondělí se na veřejnost dostala informace, že rozhlasový pořad Hovory z Lán, tedy živě vysílaný rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem na veřejnoprávní stanici ČRo Radiožurnál zřejmě skončí. Důvodem mělo být to, že oproti původním tvrzením se ředitel Českého rozhlasu rozhodl pořad s prezidentem buď předtáčet, anebo nevysílat vůbec.

„Příští Hovory z Lán budou vysílány jako předtáčené. To je poslední rozhodnutí vedení Českého rozhlasu. S tímto jsem seznámil pana prezidenta v dopisu, který jsem mu zaslal v pátek,“ řekl šéf ČRo Peter Duhan v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV.

Prezident republiky však předtáčení odmítal dříve a odmítl to i v reakci na zmíněný dopis generálního ředitele Českého rozhlasu Petera Duhana. V médiích se tak vyrojily spekulace, zda rozhlasová relace zmizí úplně, či jestli veřejnoprávní rozhlas nahradí některá ze soukromých stanic. Nyní už je o všem rozhodnuto.

Místo Českého rozhlasu nastoupí Frekvence 1 a Luboš Xaver Veselý

ParlamentnímListům.cz se podařilo získat informaci, že vysílání živého interview s hlavou státu se ochotně ujme rádio Frekvence 1, která pro tento účel upraví svůj tradiční pořad Pressklub. Ten uvádí známý moderátor a novinář Luboš Xaver Veselý. Speciální relace ponese název Prezidentský Pressklub.

Tuto informaci v sobotu redakci ParlamentníchListů.cz potvrdil i hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který sdělil i konkrétní datum, kdy bude první Prezidentský Pressklub odvysílán. Dojde k tomu hned po Novém roce, v neděli 4. ledna v 17 hodin.

„Prezident republiky Miloš Zeman vystoupí v neděli dne 4. ledna 2015 v 17 hodin v pořadu Prezidentský Pressklub na rádiu Frekvence 1. Rozhovor bude vysílán živě ze zámku v Lánech,“ řekl ParlamentnímListům.cz Ovčáček.

Informace rovněž potvrdila Radka Pilzová, tisková mluvčí mediální skupiny Lagardere, vlastníka rádia Frekvence 1. „Ano, tyto informace vám mohu potvrdit,“ sdělila Pilzová.

Se Zemanem je to největší adrenalin

Moderátor Luboš Xaver Veselý se podle svých slov na živé vysílání s prezidentem Zemanem těší. „Dělal jsem rozhovory se všemi českými prezidenty, ale s Milošem Zemanem je to největší adrenalin, a proto se na to upřímně těším,“ uvedl k tomu pro ParlamentníListy.cz moderátor Luboš Xaver Veselý.

Rozruch kolem vysílání, či nevysílání tradičních Hovorů z Lán vznikl poté, co v posledním vydání pořadu 2. listopadu použil prezident Miloš Zeman několik vulgárních výrazů. Sám to však později opakovaně vysvětloval, a nadto většinu z oněch vulgarit tvořil překlad názvu ruské opoziční skupiny Pussy Riot.

O této skupině přitom média v Česku informovala celé roky a prezident byl tehdy v Hovorech z Lán nejspíš prvním vysokým politikem, který otevřeně řekl, jak se anglické slovíčko „pussy“ překládá do češtiny. „Víte, co je to pussy, pane redaktore? Kunda,“ sdělil tehdy Miloš Zeman. Pořad vzbudil rozruch a začalo se mluvit o tom, že by měl Český rozhlas napříště pořad předtáčet, aby se dalo podobným situacím zabránit.

K předtáčení Hovorů z Lán vyzvala šéfa Českého rozhlasu Petera Duhana Rada ČRo. Ten se následně sešel na Hradě s prezidentem republiky a výsledkem jejich jednání bylo, že vysílání pořadu bude i nadále probíhat v nezměněném formátu, tedy živě.

Po zřejmém tlaku ze strany Rady Českého rozhlasu však generální ředitel Duhan otočil a zaslal na Pražský hrad dopis, v němž prezidentovi sdělil, že se Hovory z Lán buď budou předtáčet, anebo je Český rozhlas nebude vysílat. Duhanovi ze strany Rady ČRo například hrozilo, že přijde o téměř půlmilionovou pololetní prémii.

Radim Panenka

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .          

Vložil: Anička Vančová