Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rakovina, Alzheimer, sebevražda… Jak zaúřadovala smrtka s kosou v řadách známých tváří v roce 2014?

31.12.2014
Rakovina, Alzheimer, sebevražda… Jak zaúřadovala smrtka s kosou v řadách známých tváří v roce 2014?

Foto: Ilustrační foto kvetyasperky.cz

Popisek: Jako by paní Smrt rozehrála známou hazardní hru Oko, odvedla si během roku 2014 z našeho světa 21 známých osobností. Nejvíc řádila mezi herci a umělci a její zájem o obě pohlaví byl téměř vyrovnaný. Většinou měla 'pádný důvod', ať již vážnou nemoc nebo úctyhodný věk. Jen dvě úmrtí byla dobrovolná.

O řadu osobností, pro které plakali nejen jejich blízcí a přátelé, ale také davy obdivovatelů, nás během roku 2014 navždy připravila paní Smrt. Pilně makala po celý rok, pouze v červnu nepřibylo ve smutném kalendáři žádné další jméno. Úřadovala mnoha způsoby, některé své kandidáty nejprve dlouho a krutě trápila, jiní měli to štěstí v neštěstí, že si je odvedla na druhý břeh rychle. Podívejte se, s kým jsme se museli navždy rozloučit.

Karel Gutt

hokejista a trenér Karel Gutt (†86)

Slavný hokejový reprezentant, úspěšný trenér a někdejší předseda Českého svazu ledního hokeje zemřel 6. ledna po delší nemoci. Jeho ofenzivní styl byl v 50. letech, kdy vedl národní mužstvo jako kapitán, zcela průkopnický. Během 114 utkání v reprezentaci stihl nasázet 34 branek, tedy víc než leckterý útočník. V roce 1955 byl vyhlášen nejlepším obráncem mistrovství světa. Zúčastnil se trojích zimních olympijských her a šesti světových šampionátů a jako hráč vybojoval tři bronzové medaile. Až po letech se dočkal satisfakce. Jako kouč dovedl reprezentaci k titulům v letech 1976 a 1977, u dalších úspěchů byl coby ústřední trenér nebo šéf svazu.

Věra Tichánková

herečka Věra Tichánková (†93)

Manželka herce Jana Skopečka se dožila úctyhodného věku. Držitelka ceny Thálie za celoživotní dílo se poprvé před kamerou objevila na konci 50. let a herectví se věnovala až do pozdního věku, dokud jí ještě sloužilo zdraví. Televizní diváci si ji budou pamatovat ze seriálů Byli jednou dva písaři či Hospoda, zahrála si i v celé řadě filmů. Stála u zrodu libeňského divadla, nynějšího Divadla pod Palmovkou. Zemřela 9. ledna v pražské Vinohradské nemocnici po dlouhé nemoci.

Richard Hes

tanečník a choreograf Richard Hes (†50)

Nevyléčitelná rakovina slinivky se stala osudnou uznávanému choreografovi a tanečníkovi. Zakladatel legendární taneční skupiny Uno, která ve své době přinesla na české taneční scéně oživení svou orientací na nejmodernější taneční i hudební trendy, s těžkou nemocí dlouho bojoval, ale nakonec svůj boj s těžkou nemocí prohrál. Pracovní nasazení a divoký životní styl ho přivedly k alkoholu, ze závislosti se však dokázal vymanit. Zdravotní důsledky si však nesl do konce života. Zemřel 17. února.

Věra Chytilová

režisérka Věra Chytilová (†85)

Významná česká filmová režisérka a pedagožka FAMU, která začínala na Barrandově jako klapka, zemřela 12. března ve svém domě, obklopena rodinou. Natočila řadu nezapomenutelných filmů (Hra o jablko, Panelstory, Kalamitabouda, Šašek a královna, Kopytem sem, kopytem tam, Dědictví aneb Kurvahošigutntag, Pasti, pasti, pastičky...) i dokumentů a kritika jí řadí mezi osobnosti tzv. české nové vlny, která se prosadila v 60. letech. Byla držitelkou řady cen z mezinárodních filmových festivalů, od Benátek po Chicago. V roce 1992 získala francouzský Řád za umění a literaturu, o šest let později tuzemskou státní medaili Za zásluhy. V roce 2000 ji za celoživotní přínos ocenil Český lev a obdobnou cenu dostala ve stejném roce i na karlovarském filmovém festivalu.

Otakar Brousek st.

herec Otakar Brousek starší (†89)

Vynikající herec, skvělý recitátor a dabér prodělal loni v létě velmi vážnou operaci plic. Jeho život tehdy visel na vlásku, ale lékaři ho zachránili. Krátce poté se vrátil na své ‘domovské‘ jeviště v Divadle na Vinohradech, brzy se mu ale znovu přitížilo a poslední měsíce života strávil v nemocnici. Působil na mnoha divadelních scénách, v rozhlase, ztvárnil desítky rolí i ve filmu a seznam televizních seriálů, v nichž hrál, je téměř nekonečný. Zemřel 14. března.

Antonín Molčík

herec Antonín Molčík (†74)

Nositel Ceny Františka Filipovského za mistrovství v dabingu zemřel na Velký pátek 18. dubna v pražské nemocnici Na Homolce. Zradilo ho srdíčko po operaci endoprotézy. Byl ‘dvorním‘ dabérem Morgana Freemana, svůj osobitý hlas propůjčil mimo jiné i postavě Charlese Winchestera v seriálu MASH, velmi často ale hrál i v českých seriálech.

Iveta Bartošová

zpěvačka Iveta Bartošová (†48)

K nejtragičtějším letošním úmrtím patří sebevražda zpěvačky, která dobrovolně ukončila svůj život pod koly vlaku a její smrt plnila přední stránky médií několik týdnů. Zemřela 29. dubna. Svůj odchod z tohoto světa zřejmě promyslela do nejmenších detailů, na poslední cestu ke kolejím se luxusně oblékla, nalíčila a nezapomněla ani na šperky. Navíc tak učinila v den narozenin svého manžela Josefa Rychtáře. Že by pomsta za údajné psychické a fyzické týrání, o němž se tolik spekulovalo?

Jiří Bruder

herec Jiří Bruder (†86)

Slavného českého dabéra postihly v roce 1996 vážné zdravotní problémy a podstoupil sérii těžkých operací dolních končetin. Penzi trávil v domku na pražském Smíchově. Většina lidí ho zná ze seriálu Simpsonovi jako hlas Krustyho, tlustého zkrachovalého klauna závislého na „majoránce“, který neustále pije, kouří a vězí v dluzích. Daboval také francouzského herce André Bourvila či Méďu Béďu a za svou práci obdržel Cenu Františka Filipovského. V televizi jsme ho vídali nejčastěji v seriálech. Zemřel 31. května po dlouhé nemoci v pražské motolské nemocnici.

NatašaTanská

herečka a spisovatelka Nataša Tanská (†85)

Slovenská novinářka, scenáristka a dramaturgyně je známá především jako představitelka Barunky z filmového zpracování Babičky od Boženy Němcové. V další herecké kariéře jí však zabránila vážná nemoc, a tak se stala kulturní redaktorkou. Od roku 1969 žila v Praze a věnovala se vlastní literární tvorbě, mimo jiné napsala řadu knih pro děti. Velký úspěch měla především její díla, věnovaná nejmenším čtenářům. Zemřela 17. července v pražském Domově Sue Ryder.

Václav Sloup

herec Václav Sloup (†78)

Byl nazýván velkým hercem malých rolí. S manželkou, s níž měl dceru, se rozvedl, a tak ke stáru zůstal sám. Do domova důchodců v Libochovicích se mu ze žižkovského bytu nejprve moc nechtělo, brzy se ale s novou situací smířil. S přibývajícími lety ho sice zradil sluch, špatně chodil, trápila ho cukrovka, ale humor ho do poslední chvíle nepřešel. A tak armáda sestřiček, o kterých žertoval, že jsou jeho harém, by pro něj udělala první poslední. Odešel navždy v tichosti 19. července.

František Hrdlička

šéf fotbalového klubu František Hrdlička (†57)

Ředitel fotbalového klubu Teplice stál za největším vzestupem tohoto klubu v historii. Ikona teplického fotbalu dovedla svůj klub ze třetí ligy až ke druhému místu v nejvyšší soutěži a několikrát si s nimi zahrál také evropské poháry. Koncem července prodělal silnou mozkovou mrtvici, které 2. srpna podlehl. Spolu s příbramským Jaroslavem Starkou se stal nejdéle sloužícím vedoucím v českém profesionálním fotbalu.

Ondřej Mikulášek

herec Ondřej Mikulášek (†61)

Člen činohry Národního divadla Brno se objevoval i na televizní obrazovce, asi největší popularitu u televizních diváků si získal rolí strážmistra Řepy v seriálu Četnické humoresky. Především však vytvořil nespočet rolí na jevišti a spolupracoval i s Českým rozhlasem Brno. „Byl plný života a nesmírně vtipný, i když někdy zádumčivý a posmutnělý. Byl to zkrátka hrozně hodný, poctivý a vstřícný kluk,“ vzpomíná na něj jeden z kolegů. Zemřel v sobotu 9. srpna na srdeční selhání.

Miroslav Hlinka

hokejový reprezentant Miroslav Hlinka (†42)

Hokejový útočník, bývalý hráč Sparty, Zlína a Pardubic a asistent trenéra v Banské Bystrici spáchal 14. září sebevraždu. Bývalý český i slovenský reprezentant, který v 90. letech odehrál devět zápasů za Česko, se oběsil v banskobystrickém hotelu. Lidé ho znali jako usměvavého borce a úspěšného frajera, jenže čelil vážným osobním problémům, které tajil. Jeho exmanželka na něj totiž podala několik trestních oznámení kvůli domácímu násilí. Zanechal po sobě těhotnou přítelkyni.

Petr Skoumal

skladatel a textař Petr Skoumal (†76)

Populární skladatel, textař a klávesista se proslavil duem s Janem Vodňanským. Svou hudbu, která se hravě pohybovala od swingu a šansonu přes dechovku až po operu či vážnou hudbu, hrával sám na klavír, nejrůznější syntetizátory či na akordeon. Složil hudbu k více než dvěma stům divadelních představení, televizních inscenací a filmů. Manžel herečky Ilony Svobodové podlehl velmi rychle zákeřné rakovině. Zemřel 28. září nad ránem v nemocnici v pražských Střešovicích.

Nina Jiránková

herečka Nina Jiránková (†87)

Populární herečka měla na kontě nespočet divadelních i filmových rolí, tou nejznámější byla staropanenská francouzská turistka v komedii Trhala fialky dynamitem. Známe ji však i ze seriálu Vyprávěj či Dobrodružství kriminalistiky. Do poslední chvíle přitom byla velmi činorodá, a dokonce ještě zkoušela novou divadelní hru. Zcela nečekaně nás opustila v sobotu 4. října.

Pavel Landovský

herec, dramatik a politik Pavel Landovský (†78)

Bouřlivák, kamarády řečený divous, zemřel o samotě na své chalupě v Kytíně u Prahy. Skolil ho infarkt, podle lékařů byla jeho smrt náhlá. Byl jedním z nejoblíbenějších herců 60. let, velkou popularitu mu přinesly především filmové role. Naopak 70. léta mu přinesla nucený ústup ze slávy. Vedle jeho odporu k nastupující normalizaci k tomu přispěl i jeho zvyk říkat, co si myslí. Přitížilo mu i dlouholeté přátelství s Václavem Havlem. V roce 1978 jej komunistický režim donutil opustit republiku. Do Prahy se začal vracet po listopadu 1989 a po skončení vídeňského angažmá se do Čech vrátil natrvalo. Bývalý disident a signatář Charty 77 zemřel 10. října.

Jan Schánilec

herec a režisér Jan Schánilec (†72)

Špičkový dabér, který propůjčil hlas mimo jiné Jacku Nicholsonovi a Budu Spencerovi, podlehl 12. října dlouhé nemoci v jedné z pražských nemocnic. Jeho temný baryton nepostrádal nenucenou drsnost ani komediální nadhled. Známý herec a režisér hrál kromě divadla také ve slavných filmech Svatba jako řemen či Petrolejové lampy, v kriminálním žánru, v televizních seriálech i v politicky zaměřených snímcích. Po vynuceném odchodu z Divadla na Vinohradech v roce 1991, kde působil pětadvacet let, se stal hvězdou dabingu a laureátem Ceny Františka Filipovského.

Miloslava Rezková

atletka Miloslava Rezková (†64)

Zlatá olympijská medailistka z Mexika v roce 1968 a mistryně Evropy z Athén roku 1969 podlehla 19. října rakovině. Se svými 169 centimetry byla nejmenší výškařkou na světě. Olympijský závod vyhrála už v 18 letech, tehdy jako jediná překonala laťku ve výšce 182 centimetry. O rok později se v Aténách stala také evropskou šampionkou výkonem o centimetr lepším. Osobní a československé maximum pak postupně vylepšila až na 187 centimetrů z roku 1972. Po skončení kariéry působila jako organizátorka soutěží a závodů v Olympu Praha.

Anna Vejvodová

herečka a učitelka Anna Vejvodová (†88)

Původním povoláním byla učitelka, proslula však jako bába Kropáčková v Kameňáku. Režisér Zdeněk Troška ji potkal v pražském metru, požádala jej o autogram, dali se do řeči a on jí nabídl roli. Účinkovala i ve druhém a třetím pokračování. V roce 2013 se objevila i ve filmu Babovřesky, kde hrála stoletou Trůdu. Kvůli Troškovi se uměla zohyzdit, bývala ale velmi krásná a celý život o sebe pečovala. Zemřela 1. listopadu v domě pro seniory v Praze 6, kde ani nevěděli, že mezi sebou mají herečku.

Petr Hapka

skladatel Petr Hapka (†70)

Na svém milovaném Harleyi, v černé kůži a s vlající bílou hřívou, se génius české populární hudby vydal 25. listopadu na cestu, z níž už není návratu. Jeho zdravotní problémy se začaly projevovat zcela nečekaně. Loni v březnu podstoupil zdánlivě jednoduchou operaci kyčelního kloubu. Jeho tělo se však nedokázalo vypořádat s narkózou, která odstartovala rychlý nástup Alzheimerovy choroby. Odešel navždy tak, jak si přál, mezi svými blízkými. V posledních okamžicích s ním byla celá jeho rodina. Po vyhlášeném lvu salonů zůstalo sedm dětí.

Přemek Podlaha

moderátor Přemek Podlaha (†76)

Legendární moderátor pořadů pro kutily a zahrádkáře zemřel 23. prosince po dlouhé a těžké nemoci. Poprvé skončil v péči lékařů v červnu, údajně kvůli vážným problémům se srdcem. Odešel navždy v hospicu U dobrého pastýře v Čerčanech, přál si ale být doma. Jeho vážný zdravotní stav to ale neumožňoval. Televizním divákům byl znám už od poloviny 70. let, kdy uváděl Zemědělský magazín a soutěžní pořad Deset stupňů ke zlaté a podařilo se mu z témat, o která tehdy nikdo nestál, vytvořit nový fenomén. Největší popularitu si ale získal jako autor a moderátor populárního Receptáře, který se vysílal pod různě modifikovanými názvy od roku 1987.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace