Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Těžký život sexbomby s podmanivým hlasem. Jednu z nejúspěšnějších českých zpěvaček málem zabil slavný princ. Tajnosti slavných

25.12.2014
Těžký život sexbomby s podmanivým hlasem. Jednu z nejúspěšnějších českých zpěvaček málem zabil slavný princ. Tajnosti slavných

Foto: Youtube, repro

Popisek: Po těžké autohavárii, kterou zavinil její kolega Josef Zíma, strávila Judita Čeřovská více než rok v nemocnici. Pak se ještě musela znovu učit chodit.

Byla příliš krásná a příliš úspěšná. A to jí komplikovalo kariéru i osobní život a podněcovalo závist kolegů. Judita Čeřovská totiž v zahraničí dosáhla slávy, o níž se hvězdám naší pop music, s výjimkou Karla Gotta, může jen vzdát. V 60. letech byla díky obrovskému úspěchu v německy mluvících zemí považována za nejlepší zpěvačku v Evropě.

Téměř do třiceti let žila rodačka ze severočeského Mostu naprosto obyčejným, ničím výjimečným životem. Zlom nastal v okamžiku, kdy se v Praze se seznámila s právníkem Vladimírem Čeřovským. Byla z toho láska na první pohled.

Manželovi přerostla brzy přes hlavu

Judita byla nepřehlédnutelná, vysoká, tmavovlasá, s výrazným obličejem. O patnáct let starší právník ze slavné pražské rodiny jí imponoval, v té doby byla „normální“ ženou, která vystudovala obchodní školu a věnovala se profesi úřednice. Ve šťastném manželství se jí záhy narodily dvě děti, dcera a syn, a teprve poté, v sedmadvaceti letech, na sebe upozornila v soutěži Hledáme mladé talenty.

Okamžitě dostala angažmá v prestižním hudebním klubu Alhambra, kde mimo jiné zpívala i před Elisabeth Taylorovou. Mimochodem, svojí krásou se jí přinejmenším vyrovnala. Jenže úměrně s tím, jak se Juditina kariéra slibně rozvíjela, manželství začalo troskotat. Partner neunesl, že ho začala převyšovat a strhla na sebe veškerou pozornost. Přitom koncept udělat z ní hvězdu pocházel z jeho hlavy. Ale jako většina mužů to nakonec neunesl.

Písničku Dominiku složila jeptiška Soeur Sourire, český text napsala Jiřina Fikejzová a nazpívala Judita Čeřovská v roce 1964

Písničku Dominiku složila jeptiška Soeur Sourire, český text napsala
Jiřina Fikejzová a Judita Čeřovská ji nazpívala v roce 1964

Princ ji málem zabil, nikdy se jí neomluvil

Manželství načas paradoxně zachránila v roce 1959 vážná dopravní nehoda. Společně se autem vracela ze zájezdu s kolegou Josefem Zímou, který řídil a v mikrospánku narazil do stromu. Přežila jen náhodou, při těžkém úrazu dokonce přišla o ledvinu, měla roztržená játra a polámané nohy.

V nemocnici strávila zpěvačka víc než rok a manžel se o ni staral po celou dobu náročné rehabilitace, kdy byla upoutána na vozík a musela se znovu učit chodit. Její přátelé i rodina Josefu Zímovi zazlívali, že se jí nikdy za všechnu bolest a utrpení neomluvil.

Dáma na export

Jen co ale byla schopna zpívat, konal se slavný návrat. A začala její druhá kariéra, kterou odstartoval hit Je po dešti. Následovaly další: Malý vůz, Dominiku, Řekni, kde ty kytky jsou, Šanson, můj ideál. V té době hodně spolupracovala s textařkou Jiřinou Fikejzovou. Náklady desek s jejími písničkami dosahovaly půl milionu. A mimořádně úspěšná byla i v zahraničí, nejen kvůli úžasnému hlasu, ale i tomu, že dokonale ovládala cizí jazyky.

Podle známého kritika Jiřího Černého se něco podobného nepodařilo žádné naší zpěvačce. V Německu měla obrovský úspěch celá 60. léta, účinkovala v rozhlase i televizi. Podobně slavila další úspěchy v Evropě i na legendární výstavě Expo 67 v kanadském Montrealu. S německým producentem prožila další vášnivý vztah, který nakonec ale také ztroskotal kvůli tomu, že byl ženatý. Konec románku znamenal i konec její skvělé zahraniční kariéry. Komplikovaný vztah měla i se svými dětmi, kterým vadilo, že s nimi byla málo doma.

Slavné Elizbeth Taylor, která její zpěv obdivovala v pražské Alhambře, mohla zpěvačka svou krásou snadno konkurovat

Slavné Elizbeth Taylor, která její zpěv obdivovala v pražské Alhambře,
mohla zpěvačka svou krásou snadno konkurovat.

Kdo ji chtěl, ten ji měl

Po osmašedesátém roce se orientovala spíš na zájezdy do Sovětského svazu. Bohužel jako jedna z prvních, a to jí doma na oblibě nepřidalo, i když tam posléze začali jezdit všichni naši zpěváci. Její zářivá kariéra začala pohasínat, zpívala po estrádách. Po revoluci se navíc objevila v Cibulkových seznamech, patrně v souvislosti s častými zahraničními pobyty.

Jiří Černý toto období charakterizoval slovy: „Dělala s kýmkoliv, kdykoliv a téměř cokoliv. Kdo ji chtěl, ten ji měl.“ Její stárnutí bylo tristní. Podle její přítelkyně Hany Talpové svůj život vzdala předčasně. Nedávno slávu i hořký konec Judity Čeřovské připomněl pořad České televize Předčasná úmrtí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace