Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dalajláma překvapivě o Havlovi: Snažil se dosáhnout čistého života a přitom pořád kouřil... Z Havlova guru by si měli vzít ponaučení patolízalové

20.12.2014
Dalajláma překvapivě o Havlovi: Snažil se dosáhnout čistého života a přitom pořád kouřil... Z Havlova guru by si měli vzít ponaučení patolízalové

Autor: IBtimes.uk

Popisek: Václav Havel s dalajlámou

Další výročí smrti exprezidenta Václava Havla je příležitostí k tomu, aby se o něm konečně vedly seriózní debaty a ne aby na sebe přes média hystericky pokřikovali jeho oddaní příznivci a nesmiřitelní odpůrci. Návodem k tomu, jak je možné se s tak složitou osobností, jíž Václav Havel bezesporu byl, vypořádat, je kratičké vyjádření tibetského vůdce dalajlámy. Ten dokázal v jediné větě vystihnout Václava Havla bez svatozáře.

Jeden z nejbližších přátel Václava Havla, jeho bývalý tiskový mluvčí a nyní diplomat, Michael Žantovský, nedávno zveřejnil knihu „Havel“, která se postupně vydává na celém světě a již nyní je přeložena do deseti jazyků. Zahraniční kritiky ji označují za nejlepší životopis roku. U nás doma je, jak už bývá zvykem, předmětem mezních reakcí, buď jednoznačného obdivu, nebo absolutního odmítání. A tak je to i se samotnou postavou Václava Havla. Nesporným kladem Žantovského životopisu je, že v něm nechybí ani zmínka o různých tabu, která se k Havlovi vztahují, a chybách, jichž se během své kariéry dopustil.

Jedinečné drama?

K těm tabu patří jeho komplikovaný vztah se ženami, četné nevěry a románky. Žantovský dokonce, k překvapení mnohých, popisuje, jak složité bylo Havlovy milenky utajit. „I v jedinečném dramatu Havlova milostného života museli jeho přátelé podstupovat zkoušku věrnosti. Mnozí byli cele oddáni Olze. Jiní si dělali starosti o prezidentovu pověst. Aby byly věci ještě složitější, existovaly i další adeptky na Havlovu přízeň,“ uvádí Žantovský.

Proč se pořád smáli?

V rozhovoru, který Žantovský v den výročí Havlovy smrti poskytl České televizi, mimo jiné přišla řeč na to, jak bývalého českého prezidenta vidí různé slavné osobnosti. V této souvislosti autor připomněl svůj rozhovor s tibetským vůdcem dalajlámou. Žantovského zajímalo, proč se pořád, když spolu byli, smáli. „No to bylo proto, že ten váš prezident chtěl dosáhnout duchovní čistoty a čistého života a přitom pořád kouřil,“ odpověděl mu smějící se mnich. Zdánlivě banální poznámka však charakterizuje Havlovu rozporuplnou osobnost velmi trefně.

Panoptikum české

Mnozí jeho kritici často upozorňují na to, že  kázal  o mravních hodnotách,  pravdě a lásce, ale  ve skutečném  často konal v rozporu s tím. Jako příklad lze uvést jeho časté pohoršení nad konzumním způsobem života a ekologickými problémy, ale on sám a jeho žena cestovali v nejluxusnějších a nejmodernějších automobilech, užívali řadu nemovitostí a konzumní způsob života jim rozhodně nebyl cizí. A o jeho proklamovaném vítězství pravdy a lásky hodně vypovídá způsob,  s jakým se vyrovnal se svou poslední milenkou, spisovatelkou Irenou Obermannovou. Ta byla posléze vystavena takovému tlaku a skandalizování, že se psychicky zhroutila. Spisovatelka ve své Tajné knize totiž popsala svůj vztah s „Největším Čechem“ a konstatuje, že to byl právě Havel, kdo ji k napsání knihy ponoukal a vymyslel její název. Když mu Obermannová nabízela, že mu ji dá přečíst, až ji dopíše, odpověděl:  „To budu moc rád. A jak mi tam říkáš?“ - „Největší Čech.“- „To ho pobavilo. Nikdy neřekl, že mu to vadí a vždycky se tvářil velmi polichoceně,“ uvádí  Obermannová ve své knize Panoptikum české. Když však Tajná kniha vyšla, „Největší Čech“ ji úplně ji zapřel:“ Já jsem ji rozhodně nečetl a číst nebudu,“ řekl  v době skandálu Havel v rozhovoru pro MF Dnes. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace