Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Došla policie k obvinění městských radních díky Marvanové?

29.03.2013
Došla policie k obvinění městských radních díky Marvanové?

Foto: Petr Topič/iDNES.cz/Profimedia.cz

Popisek: Hana Marvanová je advokátka, bývalá politička a známá aktivistka v boji proti pražským kmotrům.

V posledních měsících se rozvířily debaty nad tím, proč v kauze Opencard nebyl, kromě pětice úředníků magistrátu, obviněn nikdo z firmy Haguess, ani z městské rady.

Situace se změnila teprve 26. března, kdy policie obvinila pražské radní ohledně zakázky, kterou loni v dubnu uzavřelo město Praha s firmou Haguess. 

Toto obvinění přišlo jen několik měsíců poté, co Nadační fond proti korupci ve spolupráci s občanským sdružením Veřejnost proti korupci, podal trestní oznámení v kauze Opencard na mnohem širší okruh lidí, spojených s kauzou, než jaký byl do té doby vyšetřován.

Marvanová obvinila Seyčka, Turka a Stránského 

Žalobu loni v listopadu vypracovala právnička Hana Marvanová, a obvinila v ní kromě bývalého šéfa odboru informatiky pražského magistrátu Ivana Seyčka, který je i mezi pěticí, kterou v srpnu 2012 obžalovala policie, také jednatele firmy Haguess, Jaroslava Turka. Obviněným je i Petr Stráský, který pracoval jak pro magistrát, tak pro Haguess. 

„Oznámení bylo podáno na všechny členy pražské rady, ale také na vedení firmy Haguess a na odpovědné úředníky včetně pana Ivana Seyčka“ řekla advokátka v exkluzivním rozhovoru pro Krajské listy.cz.

Tendr na míru jediné firmě 

Podle VPK bylo cílem obviněných „zinscenovat veřejnou zakázku tak, aby jediným uchazečem a tedy smluvním partnerem Hlavního města Prahy byla společnost Haguess a.s." Kromě výše zmíněné trojice byli obviněn například i ředitel magistrátu Martin Trnka, jenž byl údajně jedním z úředníků, kteří celou zakázku kryli. 

Advokátka Marvanová tehdy také kontaktovala šéfku Vrchního státního zastupitelství Lenku Bradáčovou, a vyjádřila nesouhlas s tím, že obžalovaní jsou bez výjimky úředníci, nikoliv jejich nadřízení, či zaměstnanci firem, které se na zakázce podílely. „Je to, jako by v kauze Davida Ratha byly obžalovány obyčejné úřednice,“ řekla Krajským listům.cz. „Nebyl obžalován nikdo, kdo z celé kauzy profitoval, a kdo v ní měl pravomoc rozhodovat.“

Bradáčová: Počet obviněných může být vyšší  

Bradáčová ale během prověřování kauzy žádné nedostatky v tom, jak byl případ řešen, nenašla.  „Dohled byl zaměřen na to, zda byla kauza řešena v celém rozsahu a zda neměla být dozorována vrchním státním zastupitelstvím," uvádí ve své zprávě Bradáčová. Zároveň zdůraznila, že vyšetřování kauzy ještě není zdaleka u konce, a počet obžalovaných tedy nemusí být finální. 

Slova Bradáčové se potvrdila právě úterní akcí policie, která v případu obvinila téměř celou městskou radu včetně primátora Bohuslava Svobody (TOP 09). Obviněna nebyla pouze radní Aleksandra Udženija (ODS), která se tehdejšího jednání rady neúčastnila.

Trestní oznámení podala Ryšlinková už v roce 2009 

Celý případ začal být policií prověřován na základě trestního oznámení podaného bývalou pražskou zastupitelkou Janou Ryšlinkovou (ve volbách zvolena za SNK-ED), která ho podala na neznámého pachatele již v prosinci 2009. Ta již před třemi lety dala najevo svoji skepsi nad tím, jestli bude tato kauza skutečně vyřešena a všichni praví viníci obžalováni. „Nevím, jestli můžu věřit tomu, že se vše vyšetří. Je těžké odhadnout, jaká je v rámci vyšetřovacích orgánů vůle dotáhnout to do konce,“ řekla v rozhovoru v prosinci 2010. Podle ní byla tato kauza i jedním z důvodů, proč vznikla na pražském magistrátě na čas koalice ODS a ČSSD. „Jinak než mafie se tomu říkat nedá,“ doplnila. 

Ryšlinková v současnosti pracuje na této kauze společně s Marvanovou. „Už jen z těch materiálů, které máme k dispozici, je jasné, že celý tendr probíhal nestandardně,“ tvrdí Marvanová. Nevyloučila ani možnost, že by její sdružení mohlo trestní oznámení ohledně aféry Opencard rozšířit ještě o další aktéry.

SOUVISEJÍCÍ

Kauza Opencard graduje: Právě obvinili radní v čele s primátorem 

Václav Jabůrek

Vložil: Anička Vančová