Kalousek se opět trefil do Babiše. Zdá se, že o nikom jiném už bývalý ministr ani nemluví. Také o Mussolinim a konci demokracie
09.12.2014
Autor: TOP 09 / Veronika Rejmanová
Popisek: Miroslav Kalousek
Ze snahy o změnu systému liberální parlamentní demokracie viní místopředseda TOP 09 a předseda poslaneckého klubu této strany Miroslav Kalousek ministra financí Andreje Babiše, šéfa hnutí ANO. Kalousek to uvedl v rozhovoru, který přinesl web Hospodářských novin.
Podle Kalouska přeměna demokratických států v meziválečné době na země autokratické probíhala pokaždé podle podobného scénáře. „Vždy to začínalo a začíná obrovskou, dlouhodobou a cílenou dehonestací politických stran, poukazováním na jejich zkorumpovanost. A pokračuje tvrzením, že volná soutěž politických stran je přežitý systém,“ uvedl Kalousek. Přiznává, že politické strany si kritiku zaslouží, ale volná soutěž mezi nimi je podle něj jediný systém, který zajistí maximální míru svobod. „S ní stojí a padá liberální parlamentní systém,“ tvrdí místopředseda TOP 09.
Velkému kapitálu autokraté nevadí
Připustil také, že velkému kapitálu autokraté nevadí. „Velké peníze skutečně nemají trpělivost s demokracií. Rády se dohodnou s autokratem, pak dohoda platí, pak se nekecá, ale maká,“ vysvětlil. A přidal svůj názor na to, co by měl v politice vlastně dělat pravicový politik. Podle Kalouska je tu od toho, aby pečoval o prostředí. „Sportovní terminologií jde o to, aby tu bylo co nejlépe upravené hřiště, rovné čáry a přehledná pravidla. Úkolem politiků rozhodně není, aby na tom hřišti sami hráli fotbal,“ vysvětlil.
Kalousek také řekl, že Babišovi jde o změnu systému. „Pokud je jeho rétorika založena na tom, že tu 25 let zpátky bylo všechno špatně a je potřeba vše dělat úplně jinak, tak to znamená jediné: dělat to jinak než v systému liberální parlamentní demokracie,“ tvrdí Kalousek.
Kdyby nepřišla válka, byl by Mussolini nejoblíbenějším politikem století
V závěru připomněl situaci v meziválečné Itálii, v níž zmizel systém volné soutěže politických stran. „V podstatě přestala fungovat parlamentní demokracie a vládlo se korporativním způsobem. Kdyby nepřišla druhá světová válka, tak by tam Mussolini byl nejúspěšnějším a nejoblíbenějším politikem 20. století,“ připustil Miroslav Kalousek závěrem.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová