Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pavel Bém právě vydal knihu. O Kolibříkovi a Mazánkovi se v ní ale nedočtete... Jaké vášni podlehl bývalý pražský primátor? Získali jsme ukázku

08.12.2014
Pavel Bém právě vydal knihu. O Kolibříkovi a Mazánkovi se v ní ale nedočtete... Jaké vášni podlehl bývalý pražský primátor? Získali jsme ukázku

Foto: archiv PB

Popisek: Pavel Bém po návratu z druhé nejvyšší hory světa

Bývalý pražský primátor Pavel Bém vydává v těchto dnech knihu. Ten, kdo by se však těšil na pikantérie z politického zákulisí, může si nechat zajít chuť. Bém totiž připravil knihu o svých cestách do Himálaje a výstupu na druhý nejvyšší vrchol světa, nazvaný K2 - Královna hor – s velkým množstvím fotografií a zajímavým doprovodným – místy až filozofickým textem. ParlamentníListy.cz přinesly exkluzivní ochutnávku.

K2 zdolal Pavel Bém, ještě jako poslanec, v létě roku 2012. Nutno dodat, že tehdy jeho zmizení z České republiky vyvolávalo řadu spekulací. Poté co vrcholu druhé nejvyšší hory světa dosáhl, spekulace umlkly. V každém případě v té době, jaké překážky bude muset zdolávat i po návratu domů – i když pro změnu pak „jen“ na politickém poli.

„Naplno si uvědomuji paradox života a dar, který je nám dán. Osvícení a smrt jako vysvobození od všech trápení pozemského života, ve které věří buddhisté, je sice zajímavá věc, ale život je prostě víc. Chceme žít dobrý život, radovat se z něj, ale někdy nám to není souzeno. Jindy riskujeme daleko za hranicemi zdravého rozumu a štěstí či osud se přikloní na naši stranu. Hledat v takové rovnováze spravedlnost není možné..,“ uvádí v jedné z pasáží knihy exprimátor Pavel Bém. O tom, co se v něm a jeho nitru odehrávalo, však píše i na řadě dalších míst. Pro mnohé tak může být jeho zpověď překvapivá způsobem, jakým ji podává.

Blízko a zároveň daleko od snu

„Postupně ve mně zraje pocit, či spíše víra. Dlouho jsem hledal motivaci a důvod k tomu vylézt na K2, i když vlastně v mém sportovním srdci taková touha spí už třicet let, od doby, kdy na tuto horu vylezl 31. července 1983 Joska Rakoncaj… A teď jsme tady – třicet kilometrů od K2. Zatraceně blízko tomu snu, ale zároveň tak daleko…“ popsal Bém krátce předtím, než se mu podařilo na horu vystoupit.

Připomněl také, že na kopci, jakým je K2, potřebuje člověk k úspěchu i bezpečnému návratu hromadu věcí. „Kromě štěstí, dobrého počasí, skvělé fyzičky, nezbytné aklimatizace, mentální vyspělosti, lezeckých zkušeností a techniky také především vůli. A to zatraceně silnou vůli. Čím jste na kopci déle, tím více ve vás roste pokušení to otočit, zabalit, vzdát… Vůli vám prostě nemůže dát žádná dobyvatelská či sběratelská ambice. A pouze profesionalita také nestačí. Vůle určitě pramení ve vodách vrozených lidských vlastností, částečně může být energetickým palivem vášeň či touha, přesto se asi nebudu mýlit, když za hlavní zdroj vůle označím vnitřní odhodlání či přesvědčení,“  konstatuje bývalý politik, který proslul mimo jiné nedávno i ve zveřejněných odposleších „Mazánka a Kolibříka“ (ve skutečnosti šlo o telefonické hovory mezi Pavlem Bémem a Romanem Janouškem).

Politiku v knížce nehledejte

V knize, která navazuje na jinou, bohatě fotografiemi doprovázenou knihu o Nepálu, však, jak již bylo zmíněno, o politice není ani zmínka. Minimálně nikoli o té české. „Stejně jako ostatní pákistánské osmitisícovky se K2 nachází na území Baltistánu, kde ještě donedávna neplatily pákistánské ani jiné zákony a které bylo dlouho označováno jako území ‘nikoho‘. Vládnou zde síly přírodních živlů, ale také síly politických ambic. Území proto bylo po celá desetiletí místem diplomatických přestřelek, válečných sporů a občanských válek. Politické hnutí Tálibán i teroristická organizace al-Kajdá si z něj udělaly svůj ‘druhý domov‘,“ popisuje Bém v díle, které se dá zařadit do kategorie cestopisu.

A snad na tomto jediném místě trochu na politické téma doplňuje: „Nejenom to. Když se prezident Bhúto zhlédl ve falešných ideálech rovnostářství a politické ideologie maoismu, vybral si za hlavního národního spojence Čínu. Následně prohlásil: Naše přátelství je hlubší než Arabské moře a vyšší než samotná K2,“ připomněl Pavel Bém. Podle něj je proto Čhogori (jiný název pro horu K2) prostě více než jenom „hora“.

Vypadá to tam prý trochu jinak, než píší naše postmoderní média...

„Místní lidé jsou k nám otevření a přátelští. Zvou nás do svých domovů a nabízejí to málo, co mají. Jsou důkazem pravého opaku toho, co často slyšíme na adresu pákistánských hor v našich postmoderních médiích. Ve vesnicích je plno smějících se dětí, které se na nás věší jako na vánoční stromeček se ziskuchtivým očekáváním sladkostí a jiných civilizačních neřestí. My se ovšem zodpovědně staráme o jejich ještě bělostný chrup a namísto čokolády a bonbonů rozdáváme tužky a pastelky. Mají podstatnou výhodu – vydrží déle a nekazí zuby. Děti jsou i za ně rády,“ prozradil Pavel Bém ve svých zážitcích z cesty na druhou nejvyšší horu světa.

Pavel Bém je horolezcem vášnivým. Někdy z toho měl i problémy

K2 nebyla přitom první horou, kterou exprimátor zdolal. Horolezectví patří k jeho zálibám. V roce 2007 vystoupil i na vrchol Mount Everestu. V úřadu primátora si vzal dvouměsíční volno a i tehdy se za to na něj snesla kvůli tomu kritika. Absenci mu tenkrát vytkl i prezident Václav Klaus.

V roce, kdy zdolal K2 (tedy 2012), byl Pavel Bém v Poslanecké sněmovně naposledy 22. června, na další schůze už posílal omluvu z osobních důvodů. Chyběl tak mimo jiné na významném červencovém jednání o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Nečase.

Pavel Bém je český lékař-psychiatr, politik a horolezec. V letech 2002 až 2010 byl primátorem Prahy a v období 2004 až 2008 také místopředsedou Občanské demokratické strany. Od roku 2010 do roku 2013 byl poslancem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Tagy
Bém,