Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ivan Trojan tak rozběsnil Poláky, že ho telefonní operátor musel stáhnout. Oni se v Polsku převlékají za stromečky? ptá se ironicky novinář

05.12.2014
Ivan Trojan tak rozběsnil Poláky, že ho telefonní operátor musel stáhnout. Oni se v Polsku převlékají za stromečky? ptá se ironicky novinář

Autor: Youtube, repro

Popisek: T mobile představil sérii vtipných spotů, kde hlavní roli hraje Ivan Trojan. Jeden z nich ale rozběsnil Poláky natolik, že si stěžoval i polský velvyslanec...

Jeden z největších tuzemských mobilních operátorů má pořádný průšvih. Zatímco dosavadní reklamy v hlavní roli s Ivanem Trojanem diváky bavily, tentokrát se zvedla vlna nevole v sousedním Polsku. Kšeftující vánoční stromeček prý Poláky uráží!

Růžový mobilní operátor si zadělal na mezinárodní průšvih, který zřejmě bude muset být řešen až na nejvyšší úrovni. V nejnovějším reklamním spotu, v němž se opět objevuje v hlavní roli jako profesor-mimoň herec Ivan Trojan, totiž jeho kreativci pořádně šlápli vedle. Vánoční stromeček, drmolící prapodivnou polštinou a kšeftující s nekvalitním brakem, hnul žlučí našim severním sousedům. Poláci se cítí uraženi a polské velvyslanectví už si oficiálně stěžuje.

V Polsku kšeftují stromečky?

„Nevím, zda být Polák je rasa nebo národnost, reklama ji podle jejich názoru každopádně hrubě uráží. Prezentuje totiž pouličního prodejce převlečeného za vánoční stromeček, který karikaturou polštiny nabízí evidentně nekvalitní mobily. Je zjevné, že jde o nadsázku, legraci, a ne o národnostní útisk či hlásání nenávisti. Dělat si podobně legraci z menšin neodmyslitelně patří k českému humoru,“ upozorňuje populární redaktor a komentátor Jiří X. Doležal ve svém článku na serveru Reflex.cz a dodává: „Dělat si srandu z něčí etnicity není nic špatného.“ Jenže…

Polské velvyslanectví v ČR prožívá reklamní spot tak emotivně, jakoby se reklama strefila přímo do nějaké vnitřní, úzkostlivě skrývané bolístky. „Takže, pokud jste někdy někdo žili v Polsku: Oni se tam převlékají za stromečky?“ ptá se Doležal.

Reklamní spot „V naší třídě je nejlíp: Třída na běžkách“ , opět v hlavní roli s Ivanem Trojanem, je možno zhlédnout na serveru Youtube.com

Reklamní spot „V naší třídě je nejlíp: Třída na běžkách“, opět v hlavní roli s Ivanem Trojanem,
bylo možno zhlédnout na serveru Youtube.com, nyní ho již stáhli.

Velvyslankyně žádá okamžité stažení

Podle tiskové agentury PAP již polská ambasáda podala oficiální protest proti spotu firmy T-Mobile, v němž polský obchodník nachytá Čecha na nekvalitní mobilní telefon. Spot se dočkal kritiky v polských médiích a rozhněval i polskou velvyslankyni v Praze. „Televizní reklama T-Mobilu byla pro mě nepříjemným překvapením. Důrazně protestuji proti takovýmto spojením, která zjednodušujícím a skandalizujícím způsobem prezentují Poláky,“ uvedla v oficiálním dopisu českému vedení telekomunikační firmy velvyslankyně Gražyna Bernatowicz. Zároveň požádala o okamžité stažení spotu, který je podle ní v rozporu se zásadami reklamní etiky i vkusu, z televizního vysílání.

„Mrzí nás, že se naše reklama, která dlouhodobě sází na nadsázku a specifický humor, mohla někoho dotknout. Přestože jsme přesvědčeni, že reklama je z etického i zákonného hlediska v pořádku, rozhodli jsme se ji pozastavit, a to ještě před setkáním s paní velvyslankyní,“ zareagoval šéf T-Mobile v ČR Milan Vašina, který polské diplomatce nabídl osobní setkání a vysvětlení.

Polsko si nestěžuje poprvé, například loni se velmi razantně ohrazovalo proti údajně negativní kampani proti polským potravinám. Po stížnosti polského velvyslanectví se česká pobočka mobilního operátora T-Mobile  rozhodla kontroverzní spot pozastavit. Reklama se neplánovaně dostala také na program čtvrtečního pravidelného zasedání arbitrážní komise Rady pro reklamu, která ji prohlásila za neetickou.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace