Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Petra Buzková: Fenomenální návrat do zmírající ČSSD a bič na Babiše?

02.12.2014
Petra Buzková: Fenomenální návrat do zmírající ČSSD a bič na Babiše?

Foto: Petr Novák, Wikipedie

Popisek: Petra Buzková

ČSSD má výrazný problém. Podle našich informací se šéf ANO Andrej Babiš seč může, snaží o omezení vlivu některých Sobotkových lidí, jmenovitě Karla Březiny a právníka Pokorného. Evidentně se mu to daří. Sociální demokracie navíc padá v průzkumech a ANO roste. Hůř už být nemůže a strana proto hledá tváře, které by ji pozvedly. Jednou z nich by mohla být právě Petra Buzková.

„Mluvilo se o tom, protože se hledal někdo, kdo by představoval informace, respektive program sociální demokracie. Aktuální tváře nefungují, to je jasné," řekl naší redakci člen Grémia strany, jednoho z nejvyšších orgánů. Ačkoli se KrajskéListy.cz opakovaně snažily Buzkovou kontaktovat, její e-mail ve společnosti Vyroubal Krajhanzl Školout, advokátní kancelář zůstal němý. Pokud by ale některé z informací, které máme k dispozici, byly podložené, možná by se začaly dít věci.

„Samozřejmě nikdo neplánuje, že se Buzková znovu vrátí do strany, to jistě ne, jde nám spíše o to, abychom našli známé a kdysi úspěšné osobnosti a aby tyto osobnosti reprezentovaly ČSSD," dodal náš zdroj.

A nyní fakta: ČSSD podléhá tlaku Andreje Babiše prakticky ve všem. Od zdravotnictví po omezování dotací. Andrej Babiš navíc stále působí jako svěží vítr a lidé, alespoň podle průzkumů, zvažují jeho zvolení čím dál častěji. Sociální demokracie pro tento scénář nemá řešení a například březnový volební sjezd už nyní vypadá jako staronová sestava. Předsedou bude znovu Bohuslav Sobotka, jeho zástupcem Milan Chovanec, místopředsedové zůstanou beze změn.

Petra Buzková, jako kdysi nejpopulárnější politička, by stojaté vody jistě rozvířila. Připomeňme také, že je pravnučkou významného prvorepublikového sociálnědemokratického politika Františka Modráčka a patří k zakladatelům obnovené polistopadové sociální demokracie. V rámci ČSSD se zpočátku rovněž angažovala jako předsedkyně klubu Sociálně demokratické ženy. Ve volbách v roce 1992 byla zvolena za ČSSD do České národní rady (volební obvod Jihočeský kraj). Zasedala ve výboru petičním, pro lidská práva a národnosti a v mandátovém a imunitním výboru.

Od vzniku samostatné České republiky v lednu 1993 byla ČNR transformována na Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky. Mandát v poslanecké sněmovně obhájila ve volbách v roce 1996, volbách v roce 1998 a volbách v roce 2002. V letech 1996-2002 byla místopředsedkyní sněmovny. V období od června do srpna 2002 byla krátce místopředsedkyní poslaneckého klubu ČSSD. Její politická kariéra vyvrcholila v následném volebním období, tedy již po odchodu Miloše Zemana z předsednického postu. V letech 2002-2006 byla ministryní školství ve vládě Vladimíra Špidly, vládě Stanislava Grosse a vládě Jiřího Paroubka. Kvůli ministerskému angažmá složila v září 2004 poslanecký mandát.

Spolu se Stanislavem Grossem kritizovala angažmá Miroslava Šloufa ve volební kampani ČSSD. Sjezd strany v Bohumíně roku 1997 ovšem pozici kritiků Miloše Zemana oslabil, byť Buzková si udržela post místopředsedkyně ČSSD. Od Zemanova vedení strany se odlišovala i hodnocením opoziční smlouvy z roku 1998, kterou považovala za krátkodobé řešení a nehodlala ustupovat v programových otázkách ODS. 

Aféra Olovo

Reportéři MF DNES přinesli informaci, že mezi poradci tehdejšího premiéra Miloše Zemana vznikl za účelem zdiskreditovat tehdejší významnou představitelku ČSSD Petru Buzkovou materiál nazvaný Olovo (chemická značka olova Pb se shoduje s iniciály jmenované). Spis mimo jiné obsahoval smyšlené pomluvy o tom, že se Buzková živila prostitucí, týrala svou malou dceru nebo že spolupracovala s StB.

Vedení ČSSD odmítlo, že má se spisem cokoli společného, stejně se vyjádřil i šéf Zemanových poradců Miroslav Šlouf. Zlom nastal v srpnu 2000, kdy jiný Zemanův poradce, Zdeněk Šarapatka, na policii vypověděl, že autorem Olova je Vratislav Šíma. ČSSD reagovala trestním oznámením na neznámého pachatele za to, že se při získávání Olova naboural do počítačů na Úřadu vlády. Tím paradoxně autenticitu spisu potvrdila. Poté Zeman podal trestní oznámení na reportéry pro pomluvu, které bylo odloženo. Policie nakonec kauzu Olovo uzavřela s tím, že autorem spisu je poradce Šíma; pražské státní zastupitelství jej ale nakonec neposlalo před soud s odůvodněním, že skutek sice spáchal, ale čin nebyl společensky nebezpečný. Po obvinění policií Vratislav Šíma dále pracoval pro Úřad vlády. Zdeněk Šarapatka odešel ze Zemanových služeb na vlastní žádost s veřejným odůvodněním pochybností o premiérově mravním kreditu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace