Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tragédie herečky s nejkrásnějšíma očima: Jak její život změnil Jan Werich a proč ztratila dceru? Tajnosti slavných

30.11.2014
Tragédie herečky s nejkrásnějšíma očima: Jak její život změnil Jan Werich a proč ztratila dceru? Tajnosti slavných

Autor: ČT

Popisek: Jedinou dceru Lucii ukradl Mileně Dvorské šílený mesiáš Imanuel Parsifal. Před pěti lety herečka o Vánocích zemřela, aniž se s Lucií usmířila

V necelých šestnácti letech okouzlila národ v pohádce Sůl nad zlato jako nejmladší princezna Maruška a stala se populární herečkou s nejkrásnějšíma očima. Zemřela s trvalou bolestí v srdci kvůli dceři Lucii, která se a samozvaného mesiáše a má s ním osm dětí. Proč nad matčinou smrtí neuronila jedinou slzu?

Filmová a divadelní herečka Milena Dvorská, která se narodila 7. září 1938 v Prostějově do rodiny švadleny a úředníka ve sladovně, přišla k herectví jako slepý k houslím. Původně studovala střední zdravotní školu, pak se ale počátkem 50. let setkala s Janem Werichem, když hostoval v Prostějově s estrádním programem. Požádala ho o autogram a svou něžnou krásou ho na první pohled uchvátila. Werich, který ji nazval herečkou s nejkrásnějšíma očima, ji doporučil pro roli nejmladší a nejhodnější královské dcery Marušky v pohádce Bořivoje Zemana Byl jednou jeden král, a tím úplně změnil její život.

Původně měla být zdravotní sestřičkou, to by ale bývala nesměla požádat v Prostějově Jana Wericha i autogram

Původně měla být zdravotní sestřičkou, to by ale bývala nesměla požádat v Prostějově Jana Wericha i autogram

Ráž si stěžoval, že neumí líbat

Během natáčení jedné z nejslavnějších českých pohádek herecká novicka dokonce bydlela tři měsíce u Werichů na Kampě v podkrovním pokojíku. „Vyčnívala jsem mezi herci jako dřevěný panák. Vladimír Ráž si dokonce stěžoval, že neumím líbat,“ vzpomínala Milena Dvorská na svůj filmový debut.

Zas tak zlé to ale nejspíš nebylo, protože ji režisér Zeman obsadil i do role Věry Matouškové ve svém dalším filmu, legendární komedii s Jaroslavem Marvanem Anděl na horách. A opět zasáhl osud - při filmování se Dvorská seznámila s Vlastou Fabiánovou, která jí hrála maminku, a ta jí pomohla připravit se na zkoušky na DAMU. Na školu ji přijali, přestože ještě ani neměla složenou maturitu, a o jejím dalším osudu bylo definitivně rozhodnuto.

V roce 1967 v televizní inscenaci Osudná smyčka

V roce 1967 v televizní inscenaci Osudná smyčka

Láska na celý život

Mladá okatá brunetka byla rázem tak populární, že nevěděla, kam dřív skočit. Přesto její celoživotní láskou zůstalo divadlo. Ihned po absolvování divadelní akademie v roce 1960 nastoupila do divadla E. F. Buriana, kde hrála až do roku 1991, kdy byla tato scéna zrušena. Pouze v 70. letech odtud nakrátko odešla do Divadla za branou Otomara Krejči. Od 90. let působila v Divadle Na Fidlovačce, i když už nikoli v trvalém angažmá.

Ráda hrála Čechova, jeho Arkadinu v Rackovi a Irinu ve Třech sestrách. Vzpomínala na Polly v Žebrácké opeře nebo na Topolovy Dvě noci s dívkou. Jednou z jejích nejvýraznějších postav byla i Jessica ze Sartrových Špinavých rukou. V posledních letech jejího života se s ní diváci setkávali a při představeních Divadelní společnosti Háta.

Dvorské se podařilo plynule přejít od roztomilých princezen k rolím nádherných královen

Dvorské se podařilo plynule přejít od roztomilých princezen k rolím nádherných královen

Plynulý přechod se jí podařil

Kromě divadla byla také často obsazována do filmů. Ztvárnila například postavu hraběnky Valérie v komedii Poslední růže od Casanovy, poštmistrové Kaplanové ve snímku Martina Friče Nejlepší ženská mého života, objevila se mimo jiné i v úspěšnékriminálce Vražda v hotelu Excelsior.

Zatímco i leckterá hollywoodská hvězda mívá obrovský problém s přechodem od postav sexy dívek k hrdinkám středního věku, Dvorská ho zvládla postupně a elegantně. V 70. letech začala pomalu opouštět role mladičkých krásek a zahrála si v řadě filmů, například v komediích Neohlížej se, za námi jde kůň, Vesničko, má středisková či Marečku, podejte mi pero, a v pohádkách Malá mořská víla a Jak se budí princezny. Známe ji však i z řady televizních inscenací a seriálů, například Pan Tau a Chlapci a chlapi, objevila se i v jednom z dílů Třiceti případů majora Zemana. Od 80. let se stále více uplatňovala i v dabingu a rozhlase.

V polistopadové době rolí pro Milenu Dvorskou ubylo, přesto se představila v několika zajímavých snímcích a za roli ve filmu Kamenný most byla nominována na Českého lva. Lidé si ji ale po celý její život zpravidla spojovali s první rolí a ona většinou říkala s humorem, když ji někdo poznal: „Ano, to jsem já, stará Maruška.“

S Petrem Čepkem v jedinečné komedii Jára Cimrman ležící, spící

S Petrem Čepkem v jedinečné komedii Jára Cimrman ležící, spící

Osudové vztahy

Zatímco na obrazovce se objevovala často v pohádkách, její soukromý život byl spíš nekonečným dramatem. Během studia na DAMU se seznámila se zahraničním studentem režie Orfeiem Cokovem. Odjela s ním do Bulharska, ale záhy zjistila, že tam žít nechce. Po návratu do vlasti se jí narodila dcera Lucie. Osamělá matka však musela živit dítě i sebe, a tak dala tříměsíční holčičku k rodičům na venkov a odjela do Prahy hrát divadlo. U prarodičů Lucie vyrůstala až do svých šesti let.

Později se Milena provdala za hereckého kolegu Josefa Krause a žili spolu přes čtyřicet let. Měli spolu syna Jakuba, který je kameraman. Hereččino životní neštěstí začalo, když se její tehdy devatenáctiletá dcera seznámila s Janem Dvorským, který studoval na FAMU scenáristiku, ale studia nedokončil.

Šílený mesiáš a marná válka se sektou

Spousta lidí, kteří Dvorského znali, soudí, že se mu to po přečtení knihy německého vizionáře Oskara Bernhardta Hnutí grálu v hlavě trochu pomíchalo. S Lucií, kterou překřtil na Labutí pannu, se oženil, sepsal s ní knihu Syn člověka neboli Mesiášovo živé slovo k všenápravě světa, přejmenoval se na Imanuela Parsifala a založil sektu, kterou nazval svým jménem – Imanuelité. Její členové mu odevzdali svůj majetek a žili s ním na samotě na Hořovicku. K jídlu měli jeden rohlík denně a odvar z dubové kůry.

Rodina šíleného mesiáše (v pozadí), kterému byli lidé ochotni odevzdávat celý svůj majetek

Rodina šíleného mesiáše (v pozadí), kterému byli lidé ochotni odevzdávat celý svůj majetek

Paní Dvorská se všemožně snažila navázat s dcerou kontakt, všechno ale bylo marné. Časem vyšlo najevo, že Dvorští neposílají děti do školy, a tak herečka na svého „zetě“ podala trestní oznámení kvůli neplnění povinné péče a ohrožení výchovy nezletilých. V té době už měla Lucie tři děti. Policie na ni a Parsifala vydala zatykač, a tak i s potomky emigrovali a od roku 1991 žili neznámo kde.

Sousto pro bulvár

Hereččin příběh o ztrátě dcery před lety plnil titulní stránky bulváru. Milena tehdy často vystupovala v televizi, oslovovala dceru přes média a prosila ji, aby se vrátila domů. Časem se ale médiím a této kauze začala vyhýbat. Později se sice podařilo vypátrat rodinu v belgickém Ostende, přesto herečka většinu ze svých osmi vnoučat nikdy nespatřila. Pouze nejstarší vnučka Julie vyhledala svoji babičku v Praze krátce před její smrtí..Podle informací z roku 2010 Parsifal od rodiny odešel a živil se v té době ve Švédsku jako dřevorubec.

Se ztrátou dcery se nikdy nesmířila

Se ztrátou dcery se nikdy nesmířila

Obrovské vzájemné nepochopení tak rozdělilo navždy rodinu, která měla patřit k sobě. Lucie a Parsifal jsou přesvědčeni, že mají vůči herečce čisté svědomí. „Nikdy jsme jí vědomě neublížili, to ona naopak proti nám kdysi cíleně rozeštvala média, chtěla nám rozbít rodinu a udala nás na policii, čímž spustila patnáctiletou štvanici,“ prohlásil před časem pro Českou televizi.

Poslední dějství rodinné tragédie

Zdraví paní Mileny zřejmě hodně uškodilo i poslední velké dějství její bitvy o dceru. Lucie ji totiž v lednu 2009 veřejně obvinila, že v dětství vážně ubližovala její dceři Julii. Holčička údajně trpěla těžkou alergií, vyžadující zvláštní stravovací režim, což herečka údajně odmítala respektovat. „Milena je alkoholička, snad pokaždé trpěla deliriem a chovala se odporně. Ráno nám nevěřila, že to tak bylo. Nejvíc pila víno, občas pivo a vlastně často všechno, co teklo,“ očernila matku v médiích.

Jediná vnučka, nejstarší Julie, svou babičku vyhledala krátce před její smrtí. Ostatní vnuky paní Milena nikdy neviděla

Jediná vnučka, nejstarší Julie, svou babičku vyhledala krátce před její smrtí.
Ostatní vnuky paní Milena nikdy neviděla

Milena Dvorská zemřela náhle ve svém pražském bytě 22. prosince 2009, poté co svou dceru neviděla celých osmnáct let. Bývalý mesiáš Dvorský se loni vrátil po dvacetiletém vandrování Evropou i s početnou rodinou do České republiky. S osmi dětmi a vnukem Edgarem si pronajal dům na okraji Prahy a začal hledat práci. A o své sektářské minulosti nechce ani slyšet.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace