Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Bravurní slovenský prozaik představil krvavý příběh rudolfínské Prahy

27.11.2014
RECENZE Bravurní slovenský prozaik představil krvavý příběh rudolfínské Prahy

Foto: teraz.sk

Popisek: Juraj Červenák při autogramiádě

Po obrovském úspěchu knihy Mrtvý na Pekelném vrchu přichází druhý případ kapitána Steina a notáře Barbariče ze série historických detektivek. Tentokrát se děj románu odehrává přímo v rudolfinské Praze. Potenciální bestseller roku, jak píše Argo, právě vychází. Nezapomínejme navíc, že Červenák je držitelem mnoha žánrových ocenění včetně Ceny Fantázie a Ceny o nejlepší fantasy a třikrát obdržel Cenu Akademie sci-fi, fantasy a hororu v kategorii „Nejlepší česká a slovenská kniha roku“.

Červenák pro české čtenáře představil již třetí knihu: Písně temných věků (2013), letošní Mrtvý na Pekelném vrchu a recenzovanou Krev prvorozených. Čím je třetí v pořadí natolik zajímavá a poutavá, že se odlišuje? Je to zvláštní, ale dva čelní představitelé tohoto stylu na Slovensku, tedy Červenák a Dán (jemuž aktuálně Slovart vydal román Uzel), mají jakýsi zvláštní dar pro detail. V případě Dána jde o desítky let trvající zájem o vyšetřování zločinů a v případě Červenáka o dokonalý vhled do reálií s fiktivním příběhem. Zde bychom měli upozornit, že Argo před několika týdny vydalo knihu Marka Tomana Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese. Pokud máte tento žánr rádi, doporučujeme, ačkoli Toman (mj. překladatel důležité knihy Auschwitz, Auschwitz… nezapomenu na tebe, dokud budu naživu) kombinuje současnost s historickou tragédií. Zpět k recenzovanému titulu.

Jak již bylo řečeno, Červenák zcela jistě rozkreslí veškeré dobové reálie, vztahy, zjistí maximum detailů o životech dotyčných, načež vymyslí příběh. Možná, že to dělá opačně, ale tak či tak: funguje mu to. Nezapomínejme navíc, že jde o Slováka a ruku na srdce, kdo si vzpomene na souvislosti s Nitranským knížectvím anebo Arpádovci?

Krev prvorozených v devatenácti kapitolách (ty mají vždy krátkou anotaci o tom, co daná část přinese, což je velmi hezké vodítko zejména ke konci příběhu, kdy je jmen mnoho) líčí tento lineární příběh: Zločin se rozmáhá jako nikdy předtím, ulice ovládají tlupy cizích hrdlořezů, náboženské konflikty se stupňují, z politiky se stala nepřehledná změť intrik každého proti každému. Městem se však šíří ještě jedna nová hrůza: tajemný únosce vraždí prvorozené děti významných hodnostářů. Mystické znaky na tělech obětí vedou Steina a Barbariče (hrdiny románu) k okultistům v židovské čtvrti. Zdá se však, že pozadí rituálních vražd je mnohem složitější. Půjde opravdu o rozsáhlé spiknutí, které sahá až ke členům panovnického dvora?

Ano, půjde. A zároveň nepůjde. Děj, který vyvrcholí excelentní konverzační rošádou v sedmnácté kapitole, jen podtrhuje autorovu chuť psát a rozkrývat různá spiknutí. Přeci jen je jasné, že figura vzteklého Rudolfa II., Jehudy ben Becalela (Rabi Löw), Golema, řady židovských zvyklostí (neboli zvyklostí obřezaných, abychom se drželi tónu knihy) a především jednoho z nejlepších obchodníků historie, Mordechaja ben Šemuela Maisela, přitahuje pozornost už jen z přebalu knihy. Děj, jak bylo napsáno, je přímočarý, čtivý, inteligentní, a často se navíc stane, že čtenář zapomene na okolí a ocitá se v Jedové chýši (zdali jde o pozdrav radu Vacátkovi a pánům Boušemu, Mrázkovi a Brůžkovi, není jasné, ale možné to je) nebo za zády mistra kata. Zde je dobré uvést, že si prakticky žádný současný český nebo slovenský spisovatel tolik nelibuje v popisech mučení a přípravách na ně. Červenákova libůstka je na místě a k ději patří.

Vytknout napínavému románu nelze nic. Není psán horkou jehlou, ale s rozmyslem, postavy se chovají věrohodně, dialogy nejsou přehnané a plytké a popis reálných osobností (Diego Hurtado de Mendoza, Vojtěch Popel z Lobkovic, Arcivévoda Matyáš) dodává ději nejen spád, ale především glanc. A to se Červenák, jemuž od roku 1993 vyšly přes dvě desítky knih, specializoval především na říše fantasy světů…

Titul: Krev prvorozených
Autor: Juraj Červenák
Vydává: ARGO, 2014
Hodnocení: 90%
Doporučená cena: 298 korun

Vložil: Zdeněk Svoboda