Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ČT opět na pranýři: Tentokráte se zlobí veteráni. Proč pořád zvou „tlustého pašíka“ a „Hitlera ze Sudet“? ptá se ČSBS

26.11.2014
ČT opět na pranýři: Tentokráte se zlobí veteráni. Proč pořád zvou „tlustého pašíka“ a „Hitlera ze Sudet“? ptá se ČSBS

Autor: ČT

Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Veřejnoprávní Česká televize čelí kritice válečných veteránů, že v den skončení 1. světové války odvysílala rozhovor s Berndtem Posseltem, velkým kritikem poválečného Československa. Slovům bývalého předáka tzv. Sudetonemeckého landsmančaftu, který mimo jiné zuby nehty bránil našemu vstupu do Evropské unie, pokud nevrátíme odsunutým Němcům jejich majetek, nikdo z veteránů nevěří.

„Nechápu, proč mu vůbec dávají čeští novináři tolik prostoru, navíc v takovýto významný den. To je stejné, jako kdyby ve výroční den Hitlerova vítězství ve volbách v roce 1933 v německém rozhlase promluvil prezident Masaryk nebo Beneš,“ nechápe práci České televize význačný člen veteránů Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS)  Jiří Jaroš. „Poté, co se v letošních volbách znovu nedostal do evropského parlamentu, je už objektivně jeho význam pro seriózní média nulový. Rada České televize by měla chtít po řediteli České televize odpověď, proč si redaktoři vybrali zrovna tohoto zuřivého čechofoba a ne nějakého seriózního a skutečně významného představitele,“ dodal Jaroš.

Posselt není důvěryhodným partnerem

Pro předsedu veteránského svazu Jaroslava Vodičku je Posselt (mj. člen kuratoria Fóra německých katolíků) zvaný mezi veterány také jako „tlustý pašík“ nebo „Hitler ze Sudet“ kvůli svému předchozímu silnému protičeskému tažení absolutně nevěrohodný partner. A to pro jakoukoliv diskuzi nebo jednání. „Jsme pro věcný dialog s německou stranou, avšak Posselt pro nás věrohodným partnerem není. Nepovažujeme za vhodné a moudré, že tento politik, novinář a mluvčí takzvaného Sudetoněmeckého krajanského sdružení dostal prostor ve veřejnoprávní České televizi,“ neskrývá silné rozladění z přístupu části českých novinářů Vodička. „Lze vůbec brát vážně jeho vyjádření v ČT, když ještě letos v Augsburgu při závěrečném zasedání 65. sudetoněmeckého sjezdu prohlásil, že Benešovy dekrety - které charakterizoval jako nebezpečný rakovinový nádor na evropské jurisdikci, které musí být konečně odstraněny a které podle něj patří na smetiště dějin - oživují ducha nacionalismu, vedoucího k rozpoutání obou světových válek a Česko by se prý od této hrozné zátěže mělo oprostit?“ říká Vodička.

O zločinech sudetských Němců mlčí

Podle Vodičky si všichni veteráni v ČSBS, zastřešující i pozůstalé po obětech československého odboje ve 2. světové válce, přejí žít v Evropě rovnocenných národů, žijících v míru a bez revizí poválečného uspořádání.

„Bohužel, z Posseltových projevů dlouhodobě čiší snaha minulost revidovat, a upravovat tak, jako by začínala až 9. května 1945, tedy po porážce Německa, osvobození Československa a konci 2. světové války v roce 1945. Berndt Posselt dlouhodobě a veřejně zamlčuje důležitá fakta, jako třeba nezastupitelnou roli Sudetoněmecké strany na rozbití Československa, mnichovský diktát a řádění sudetoněmeckého freikorpsu v našem pohraničí. Nemluví také o podílu sudetských Němců na genocidě českého národa za okupace, a to navzdory skutečnosti, že předválečné Československo bylo k národnostním menšinám a hlavně k Němcům nejliberálnější v celé Evropě,“ říká expert ČSBS na historii 2. světové války Jiří Jaroš.

Předseda ČSBS Vodička, kterého pojí osobní přátelství s prezidentem Zemanem, s ním souhlasí. „Je nezbytné mluvit o minulosti, tedy i o jejích temných stránkách, vzít si z nich poučení pro budoucnost. K dialogu je ovšem nutné si vybírat partnery přístupné objektivnímu pohledu. Za takového rozhodně Posselta ani Sudetoněmeckého krajanského sdružení nepokládáme,“ uzavírá Vodička.

ČSBS se obrátila se svým vyjádřením i na Českou televizi. Z ní se však veteránům nikdo neozval.

Stál za rozpadem Jugoslávie

Posselt se z pozice šéfa tzv. Panevropské pracovní skupiny od roku 1993 významně podílel na rozdělení Jugoslávie a odtržení Kosova. To stále vzbuzuje silné kontroverze a Kosovo - i díky své silné drogové kriminalitě, nelegálnímu obchodování s lidskými orgány odebíranými zajatcům a uneseným lidem (včetně několika Čechů) i spáchaným válečným zločinům  tak třeba dodnes vůbec neuznává řada zemí světa, včetně Slovenska, Rumunska a Řecka z  Evropské unie. Tento precedens později využily podkavkazské republiky Jižní Osetie a Abcházie k odtržení od Gruzie a části východní Ukrajiny a Krymu k odchodu od Kyjeva. Ještě předtím se ale Posselt zabýval koordinací činností undergroundových kapel v zemích bývalého východního bloku. Byl také mluvčím Otty Habsburského.

Petr Blahuš

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .                       

 

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace