ČT opět na pranýři: Tentokráte se zlobí veteráni. Proč pořád zvou „tlustého pašíka“ a „Hitlera ze Sudet“? ptá se ČSBS
26.11.2014
Autor: ČT
Popisek: Česká televize, ilustrační foto
Veřejnoprávní Česká televize čelí kritice válečných veteránů, že v den skončení 1. světové války odvysílala rozhovor s Berndtem Posseltem, velkým kritikem poválečného Československa. Slovům bývalého předáka tzv. Sudetonemeckého landsmančaftu, který mimo jiné zuby nehty bránil našemu vstupu do Evropské unie, pokud nevrátíme odsunutým Němcům jejich majetek, nikdo z veteránů nevěří.
„Nechápu, proč mu vůbec dávají čeští novináři tolik prostoru, navíc v takovýto významný den. To je stejné, jako kdyby ve výroční den Hitlerova vítězství ve volbách v roce 1933 v německém rozhlase promluvil prezident Masaryk nebo Beneš,“ nechápe práci České televize význačný člen veteránů Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jiří Jaroš. „Poté, co se v letošních volbách znovu nedostal do evropského parlamentu, je už objektivně jeho význam pro seriózní média nulový. Rada České televize by měla chtít po řediteli České televize odpověď, proč si redaktoři vybrali zrovna tohoto zuřivého čechofoba a ne nějakého seriózního a skutečně významného představitele,“ dodal Jaroš.
Posselt není důvěryhodným partnerem
Pro předsedu veteránského svazu Jaroslava Vodičku je Posselt (mj. člen kuratoria Fóra německých katolíků) zvaný mezi veterány také jako „tlustý pašík“ nebo „Hitler ze Sudet“ kvůli svému předchozímu silnému protičeskému tažení absolutně nevěrohodný partner. A to pro jakoukoliv diskuzi nebo jednání. „Jsme pro věcný dialog s německou stranou, avšak Posselt pro nás věrohodným partnerem není. Nepovažujeme za vhodné a moudré, že tento politik, novinář a mluvčí takzvaného Sudetoněmeckého krajanského sdružení dostal prostor ve veřejnoprávní České televizi,“ neskrývá silné rozladění z přístupu části českých novinářů Vodička. „Lze vůbec brát vážně jeho vyjádření v ČT, když ještě letos v Augsburgu při závěrečném zasedání 65. sudetoněmeckého sjezdu prohlásil, že Benešovy dekrety - které charakterizoval jako nebezpečný rakovinový nádor na evropské jurisdikci, které musí být konečně odstraněny a které podle něj patří na smetiště dějin - oživují ducha nacionalismu, vedoucího k rozpoutání obou světových válek a Česko by se prý od této hrozné zátěže mělo oprostit?“ říká Vodička.
O zločinech sudetských Němců mlčí
Podle Vodičky si všichni veteráni v ČSBS, zastřešující i pozůstalé po obětech československého odboje ve 2. světové válce, přejí žít v Evropě rovnocenných národů, žijících v míru a bez revizí poválečného uspořádání.
„Bohužel, z Posseltových projevů dlouhodobě čiší snaha minulost revidovat, a upravovat tak, jako by začínala až 9. května 1945, tedy po porážce Německa, osvobození Československa a konci 2. světové války v roce 1945. Berndt Posselt dlouhodobě a veřejně zamlčuje důležitá fakta, jako třeba nezastupitelnou roli Sudetoněmecké strany na rozbití Československa, mnichovský diktát a řádění sudetoněmeckého freikorpsu v našem pohraničí. Nemluví také o podílu sudetských Němců na genocidě českého národa za okupace, a to navzdory skutečnosti, že předválečné Československo bylo k národnostním menšinám a hlavně k Němcům nejliberálnější v celé Evropě,“ říká expert ČSBS na historii 2. světové války Jiří Jaroš.
Předseda ČSBS Vodička, kterého pojí osobní přátelství s prezidentem Zemanem, s ním souhlasí. „Je nezbytné mluvit o minulosti, tedy i o jejích temných stránkách, vzít si z nich poučení pro budoucnost. K dialogu je ovšem nutné si vybírat partnery přístupné objektivnímu pohledu. Za takového rozhodně Posselta ani Sudetoněmeckého krajanského sdružení nepokládáme,“ uzavírá Vodička.
ČSBS se obrátila se svým vyjádřením i na Českou televizi. Z ní se však veteránům nikdo neozval.
Stál za rozpadem Jugoslávie
Posselt se z pozice šéfa tzv. Panevropské pracovní skupiny od roku 1993 významně podílel na rozdělení Jugoslávie a odtržení Kosova. To stále vzbuzuje silné kontroverze a Kosovo - i díky své silné drogové kriminalitě, nelegálnímu obchodování s lidskými orgány odebíranými zajatcům a uneseným lidem (včetně několika Čechů) i spáchaným válečným zločinům tak třeba dodnes vůbec neuznává řada zemí světa, včetně Slovenska, Rumunska a Řecka z Evropské unie. Tento precedens později využily podkavkazské republiky Jižní Osetie a Abcházie k odtržení od Gruzie a části východní Ukrajiny a Krymu k odchodu od Kyjeva. Ještě předtím se ale Posselt zabýval koordinací činností undergroundových kapel v zemích bývalého východního bloku. Byl také mluvčím Otty Habsburského.
Petr Blahuš
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Redaktor KL