Hrozí jim kriminál, ale módní policie je na větvi: Nečasovi dorazili k soudu sladěni „v tónině antracitu“. Vše o jejich procesu i proč je soudkyně předmětem posměchu
25.11.2014
Autor: ČT, repro
Popisek: Takto dorazili manželé Nečasovi k soudu...
Soud minulý čtvrtek zahájil hlavní líčení v kauze Jany Nečasové, dříve Nagyové, obžalované ze zneužití Vojenského zpravodajství. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1 ji doprovodil manžel, expremiér Petr Nečas. Dorazili i ostatní obžalovaní, exšéfové rozvědky Milan Kovanda a Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek. Jejich outfitům se ale hlavní módní guru Blesku Františka Těšínská nevěnovala, tu zajímala jen a pouze ústřední dvojice celého dramatu…
Jednání se podle očekávání setkalo se značným zájmem veřejnosti. Na místě bylo také zhruba 20 novinářů, kteří s ostatními zájemci obsadili všechna místa k sezení v jednací síni, stejně jako spousta fotografů, kteří cvakali ostošest.
Dlouho očekávané první veřejné soudní líčení s bývalou šéfkou kabinetu premiéra skončilo už po necelých dvou hodinách. Státní zástupce Rostislav Bajger pouze stačil přečíst obžalobu Nečasové a tří důstojníků vojenské tajné, kteří jsou obžalováni ze zneužití armádní rozvědky. A po Bajgerově vystoupení se průběh soudu výrazně zkomplikoval a provázely ho zmatky, jak napsal server Aktuálně.cz.
Klíčovou roli sehráli advokáti a především prý značně nejistá soudkyně Helena Králová. Než kauzu odročila, dlouho váhala. Nejprve vyhlásila dvě přestávky a pak líčení ukončila. Přiznala přitom, že kauza, která skončila až pádem vlády Petra Nečase, je velmi složitá. „Já teď nevím, tohle je složité rozhodnutí, potřebuji chvíli čas," prohlásila Králová krátce před tím, než vyhlásila druhou přestávku. Soudkyně pak líčení odročila na leden. Chce, aby do té doby ministerstvo obrany rozšířilo zbavení mlčenlivosti vojenským důstojníkům.
Sladění pan a paní Nečasovi očima Františky: Odchod z politické scény jim prý prospěl!
„K zahájení procesu přišli Petr a Jana Nečasovi ruku v ruce a v pevném stisku. Ale také barevně sladění. Expremiér v obleku s vestičkou, s koženým opaskem a již tradičním strništěm, jeho manželka v kostýmkových šatech,“ napsala Františka Těšínská na Blesk.cz. A pokračovala: „Bývalý premiér Nečas zvolil vestou doplněný, dojem serióznosti umocňující vlněný oblek v britském stylu. Nahnědlé tóny luxusních polobotek jsou k světlému antracitu netradiční kombinací, jež outfit zajímavě odlehčí. Na rozdíl od pískového koženého opasku, který se v rozepnuté vestě vyjímá až příliš tvrdě. Barva košile sedí, brýle, účes a strniště vousů jednotnému stylu image nahrávají.
V tónině antracitu se nesou i rovné, se stylem Chanel koketující a křivky těla vykreslující kostýmkové šaty, jež obžalovaná paní Jana k soudu oblékla. Vzhledem k tomu, že jde o civilní záležitost, silné punčochy rozhodně projdou a hrubému reliéfnímu materiálu šatů konvenují stejně jako lodičky se silným podpatkem. Při pohledu na ženu, jejíž kauza stála nynějšího manžela, tenkrát tajeného milence, místo premiéra státu, nelze než konstatovat, že vypadá mnohem kultivovaněji, než v době kdy šéfovala Úřadu vlády a decentní look byl u ní mnohem více žádoucí.
K takovému dojmu přispěl i fakt, že se oprostila od loken, hřívy napletených vlasů, které decentně zkrátila. A mnohem vytříbenější je i styl bývalého předsedy vlády. V tomto směru oběma odchod ze scény prospěl, i když je to zjištění dosti bizarní,“ zhodnotila Františka manžele Nečasovy na začátku hlavního líčení.
Hrozí jim až tři roky natvrdo
Nečasová podle obžaloby zneužila v roce 2012, kdy šéfovala kabinetu tehdejšího premiéra Petra Nečase, který se s ní později oženil, rozvědku ke sledování Nečasovy manželky Radky. Kauza vedla k pádu jeho vlády.
Soudkyně Králová řešila údajné zneužití Vojenské rozvědky již letos v červnu. Nečasové tehdy udělila roční podmínku a případy Kovandy a Páleníka předala ministerstvu obrany kvůli případnému kázeňskému provinění. Pohůnkovo trestní stíhání zastavila. Žalobci podali proti rozhodnutím odpor a stížnosti a ohradil se také Páleníkův advokát. V případě podmínky Nečasové to znamenalo hlavní líčení, ostatní verdikty přezkoumal Městský soud v Praze, který případ soudkyni Králové vrátil, aby celou čtveřici projednala v hlavním líčení.
Exšéfové VZ i Pohůnek tvrzení o sledování odmítají. Akce byla podle nich tzv. kontrasledováním, kterým prověřovali údajně podezřelý pohyb kolem tehdejší manželky premiéra. Zadání se prý týkalo bezpečnostního rizika pro stát a úkol prý přišel „z nejvyšších míst".
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Anička Vančová