Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

K emigraci donutili svéráznou zpěvačku komunisté. Bojovala se zákazy, bratr spáchal sebevraždu, matka těžce onemocněla… Proč ji Češi nechtějí ani dnes? Tajnosti slavných

23.11.2014
K emigraci donutili svéráznou zpěvačku komunisté. Bojovala se zákazy, bratr spáchal sebevraždu, matka těžce onemocněla… Proč ji Češi nechtějí ani dnes? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: S problémy bojovala Jana Kratochvílová před emigrací a neustále na ně v rodné zemi naráží dál. Neustále bojuje s pocitem – nechtěli mě doma před listopadem 1989 a nechtějí mě tady ani teď.

Výrazný hlasový projev a extrémní výstřednost komplikovaly Janě Kratochvílové kariéru od prvopočátku. Jak komunisté donutili Janu Kratochvílovou k emigraci, s čím vším se musela vyrovnat a proč odmítla luxusní život popové hvězdy?

Byla první, kdo u nás začal zpívat ve stylu rock-reggae. Díky nezaměnitelné barvě hlasu se jí přezdívalo Schelinger v sukních, upozorňovala na sebe extrémní výstředností. Především mladá generace Janu  Kratochvílovou zbožňovala, a takový vliv se nehodil komunistům do krámu. A tak vymysleli fintu – pustili ji za hranice a vzápětí ji odsoudili v nepřítomnosti za údajnou emigraci.

Poznali byste ji? Takhle hezká byla mladičká Jana, když začínala zpívat

Poznali byste ji? Takhle hezká byla mladičká Jana, když začínala zpívat

První zákaz přišel ještě ve škole

Nejvýstřednější zpěvačka éry komunistické normalizace se narodila 14. ledna 1953 ve Zlíně. V dětství hrála na housle, dotáhla to dokonce jako první houslistka až k zahraničním turné, avšak v pubertě se chopila bratrovy kytary a její cesta změnila směr. Líbil se jí i tanec, takže gymnaziální léta protancovala v avantgardní skupině Franka Towena. V televizi se poprvé představila s Country Beatem Jiřího Brabce v roce 1973 v pořadu, určeném pro vojáky základní služby, poprvé však úřady její kariéru pozastavily, už když jí bylo patnáct.

Již v tak raném věku Jana začala skládat písničky a psát texty. „Měli jsme první kapelu s klukama, kde jsme byly dvě zpěvačky, a pak přišla skupina Matador a chtěla nás jako předkapelu. Já v tom dopise bráškovi psala, že to, co si k nám dovolují, si nenecháme líbit a že se prosadíme i bez nich. Pak však přišly další překážky,“ zavzpomínala v rozhovoru pro Novinky.cz. Tím to jen začalo, díky své osobitosti a nepřizpůsobivosti ji pak stíhaly jeden problém a zákaz za druhým.

Kvůli výraznému hlasu a interpretaci a výstřednímu vzhledu byla Jana od prvopočátku trnem v oku úřadů

Kvůli výraznému hlasu a interpretaci a výstřednímu vzhledu byla Jana
od prvopočátku trnem v oku úřadů

Domácí kariéra a velký podraz

Další Janina domácí kariéra byla velmi bohatá. Působila v divadle Dostavník, zpívala s Pražskými trubadúry, u Petra Hanniga, Josefa Laufera, se skupinami Variace, Jezinky, Bezinky, Expanze i s Jazz Q Martina Kratochvíla. V letech 1976 až 1978 pak následovaly tehdy populární Kroky Františka Janečka. V roce 1979 založila vlastní kapelu Motor s bluesově-rockovým soundem, jejímž členem byl mimo jiné Michal Pavlík z Čechomoru.

Od roku 1981 zpívala s legendární průkopnickou rock-reggae skupinou Heval. Začala být známá i v zahraničí, poté co vyhrála cenu publika na Yamaha festivalu v Tokiu, jí byl dokonce nabídnut zajištěný start na mezinárodní scéně. O nabídce, která jí mohla zcela změnit život, se však zpěvačka vůbec nedozvěděla. Přičinila se o to zřejmě její matka, nejspíš ze strachu, že by svou jedinou dceru mohla navždy ztratit. „U maminky doma v zásuvce jsem nedávno našla důležitý papír. Do Pragokoncertu pak totiž přišla nabídka od firmy Columbia včetně stipendia, protože si mě chtěli vychovat jako svůj talent, ale všechny ty materiály skončily v šuplíku a nikdo mi nic neřek’,“ posteskla si.

Provinila se tím, že příliš vyčnívala a odváděla mladou generaci k alternativním formám umění

Provinila se tím, že příliš vyčnívala a odváděla mladou generaci k alternativním formám umění

Jak se zbavit rebelky

Její výstřednost nebyla v socialistickém Československu vítána, a tak neustále bojovala s mnoha zákazy a omezováním umělecké dráhy. O to překvapivější byl fakt, že jí v roce 1983 úřady povolily účinkovat na hudebním festivalu v irském Dublinu. S kolegou muzikantem Pavlem Trnavským se vydali na cestu a čekal na ně mezinárodní úspěch. Vyhráli a navíc získali i cenu publika. Vzápětí po jejím odjezdu z Československa však bylo rozhlášeno, že emigrovala. Hudební nosiče byly staženy a Jana Kratochvílová přestala oficiálně existovat.

Zpráva o jejich údajné emigraci dostihla Kratochvílovou a Trnavského na zpáteční cestě, během zastávky v Londýně. Byli odsouzeni za nelegální opuštění země, takže jim nakonec nezbylo nic jiného než požádat britské úřady o azyl. V Československu by je totiž po návratu čekalo vězení. V roce 1984 se k Janě přidal i její přítel Jiří Hrubeš, bubeník kapel Pražský výběr a Žlutý pes. „Jaké to bylo? Hrozné, asi jako když vás rozpůlí zaživa. V Praze jsem měla svého miláčka Jirku, který za mnou za rok utek, a Pavel (Trnavský - pozn. red.) tam zanechal svou nevěstu. Byla to tragédie a zatím se nám nikdo ani neomluvil,“ prohlásila Jana.

Nepřehlédnutelná byla i v hudební komedii Zdeňka Podskalského Trhák

Nepřehlédnutelná byla i v hudební komedii Zdeňka Podskalského Trhák

Nejkrušnější chvíle v emigraci

Janiným nedobrovolným odchodem do Anglie trpěla celá její rodina, která v bývalém Československu zůstala. Situace se ještě zhoršila, když zpěvaččina maminka těžce onemocněla rakovinou. Byly to pro ni snad nejtěžší chvíle, které v emigraci prožila. Domů nemohla a s maminkou mluvila jen občas po telefonu. Nakonec se přece jen podařilo sehnat pro matku výjezdní doložku, a tak mohla odcestovat do Velké Británie. Jana se spojila s léčitelkou a nemocnou matku za ní přivedla. Po několika dalších návštěvách se maminka cítila lépe a začala se uzdravovat.

Další, asi nejbolestnější událost Janina života také úzce souvisí s emigrací. Její nejmladší bratr spáchal sebevraždu a jeho smrt si vyčítá dodnes. „Kdybych byla v Čechách, nikdy by se to nestalo, bráchovi bych pomohla…“ pootevřela své srdce před šesti lety v pořadu České televize 13. komnata Jany Kratochvílové. „Můj milovaný bratříček Mireček odešel ze života před sedmi lety za přítomnosti několika lidí a tomu se přece neříká sebevražda. I když na smrt nevěřím, nemohla jsem se z toho vzpamatovat, protože tu už s námi není. Teď o tom mluvím úplně poprvé, doteď jsem na to neměla sílu. Mireček byl o několik let starší, ale byl jako moje dvojče,“ prozradila před dvěma lety Novinkám.cz.

Nerozlučné tvůrčí trio Jana Kratochvílová, Pavel Trnavský a Jiří Hrubeš (vpravo)

Nerozlučné tvůrčí trio Jana Kratochvílová, Pavel Trnavský a Jiří Hrubeš (vpravo)

Popovou kariéru odmítla

V Londýně se naplno věnovala muzice, vystupovala pod různými jmény, která vystihovala různá „divoká“ období jejího života. V roce 1985 podepsala společně s Pavlem Trnavským a Jiřím Hrubešem exkluzivní smlouvu na LP Bohemian. Natáčeli v nejlepších studiích a na nahrávání hostoval také baskytarista skupiny Level 42 Mark King. Deska vyšla v roce 1986 v deseti zemích západní Evropy a v Japonsku, v samotné Anglii však vyšel pouze singl.Než došlo ke zrušení smlouvy, protože se Jana nepohodla s novým vedením Polydoru, stihla desítky  rozhovorů pro světový tisk, rádia a televizní stanice a několik živých vystoupení hlavně v Německu a Francii.

„V Anglii ze mě nejdřív chtěli udělat popovou hvězdu a nazvali mě Jana Pope, ale to jsem nechtěla,“ prozradila Novinkám.cz. Se spolupoutníky Trnavským a Hrubešem se v dalších letech dala na nezávislou dráhu, jistý čas studovala různé filozofie a obory alternativní medicíny, propojovala se se spoustou alternativních umělců, ať už to bylo ve stylu new age, anebo anarchistický hard core. Anonymně zpívala také ve velkých kostelních sborech.

Jak zjistila, že ji doma už nechtějí

V 90. letech natočila několik esoterických, rockových i popových nahrávek pod několika uměleckými jmény (Z. Goddess, Zuru, Heretyka), jezdila na vystoupení především po Velké Británii, po klubech a alternativních festivalech. „Jednoho dne přijel do Londýna jeden z mých milovaných bratříčků, to bylo už po revoluci, a začal říkat, že mě rodina a krev volá zpátky. Držel mě za ruku, až jsem se rozbrečela, a že se tedy vrátím,“ vzpomíná Jana. „Pak jsme hráli na heavymetalovém festivalu v Trutnově, kde jsem měla rytířský oblek s rohama na hlavě. V roce 2003 pak mého Jirku pozvali do Prahy, aby hrál na Pražském jaru na Memorial Tributu Franka Zappy, ale mě tam vůbec pustit nechtěli.“ Přesto se s Jiřím začali častěji vracet do vlasti a s novou skupinou Armadeica uskutečnili návrat na klubové a festivalové scény. V roce 2007 přejmenovali kapelu na Illuminatica. Své nejnovější hudební a duchovní směrování zpěvačka definuje jako písničky Světla a Lásky.

Jana Kratochvílová, to je ztělesněný soulad excentrické osobnosti s mimořádným hlasem, originální image a jedinečné muziky

Jana Kratochvílová, to je ztělesněný soulad excentrické osobnosti s mimořádným hlasem,
originální image a jedinečné muziky

Z běžné produkce Jana Kratochvílová vždy vyčnívala. Má nejen originální kostýmy a doplňky, ale především originální hlas neuvěřitelného registru, od něžného sopránu po metalové hloubky. A k tomu navíc ještě dynamickou spontánní pohybovou kulturu, mimiku a smysl pro humor. V současnosti žije s hudebníkem Jiřím Hrubešem v Londýně a do ČR jezdí příležitostně koncertovat. Těžce nese, že i po revoluci naráží ve své rodné zemi na problémy. Neustále bojuje s pocitem – nechtěli mě doma před listopadem 1989 a nechtějí mě tady ani teď. Janu Kratochvílovou uvidíme zase jednou na obrazovce v neděli večer, protože přijala pozvání do primáckého pořadu TGM – Talkshow Geni a Míši.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace