Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Český Krteček s čínskou Pandou. Kdo je dal dohromady: Prezident Zeman, nebo podnikavá vnučka? Obří byznys, plný skandálů

13.11.2014
Český Krteček s čínskou Pandou. Kdo je dal dohromady: Prezident Zeman, nebo podnikavá vnučka?  Obří byznys, plný skandálů

Foto: Mall.cz

Popisek: Tenhle Krtek je k mání v Mall.cz za bratru čtyři stovky...

V souvislosti s ostře sledovanou návštěvou Číny, kterou v říjnu absolvoval prezident Miloš Zeman s delegací významných českých podnikatelů, přišel na přetřes i Krtek. Světoznámou postavičku z rozkošných pohádek pro děti sice osobně propagoval prezident Zeman, ale zásluhu na tom, že se Krtek dostal do Číny, má někdo úplně jiný.

Výtvarník Zdeněk Miler, otec Krtečka, se musí v hrobě obracet.  Krtek, jeho alter ego, jak sám přiznává, je totiž mírumilovný dobrák od kosti, který bojuje proti bezpráví a všem pomáhá. Jenže,  po umělcově smrti se rozpoutala  válka o autorská práva, v níž jde o obrovské peníze. Na straně jedné ji vede Milerova vnučka Karolína, na straně druhé správkyně umělcova dědictví, advokátka Milena Fischerová a dlouholetá Milerova spolupracovnice. Ta se snaží u soudu dosáhnout toho, aby zneplatnil smlouvy mezi Zdeňkem Milerem a jeho vnučkou Karolínou. Na jejich základě totiž Milerová prodává licence různým firmám a umožňuje jim tak oblíbenou postavičku používat pro svůj byznys.  Kvůli inflaci licenčních smluv, ať už těch, co byly uzavřeny za života Zdeňka Milera nebo po jeho smrti, se roztomilý Krtek objevuje na všemožných výrobcích, od  mýdla, čokolády, nápojů, až  po dětské bazény. Souběžně vedou další spory již dosavadní majitelé licencí.

Matka versus dcera

Na celém, velmi složitém případu, je pikantní, že se na stranu advokátky Fischerové postavila matka Karolíny a dcera Zdeňka Milera Barbora Milerová. Celá kauza už je velmi komplikovaná a nepřehledná a všechny strany sporu zcela logicky urputně hájí svá práva.  Dosavadní výrobci hraček s motivy Krtka, kteří byli nuceni léta dodržovat velmi přísná pravidla, jsou doslova zděšení, že se na český trh valí na základě dalších licenčních smluv nekvalitní konkurence  z celého světa, která je poškozuje. Licencemi na Krtka se nyní dokonce zabývá také policie.

„Když si vzpomenu, co vše jsme museli udělat pro to, abychom licenci získali a nakonec jsme  uspěli jenom díky tomu, že se náš projekt velmi líbil panu Milerovi, nemohu uvěřit tomu, že ji dnes získá za pár korun každý. A hlavně, že se objevuje na výrobcích, které mohou děti poškodit,“ svěřila se nám zástupkyně jedné z firem, které získaly právo užívat postavičku Krtka na ekologických výrobcích, určených pro děti.  Přeje si však zůstat v anonymitě, aby firma neskončila, tak jako řada jiných, u soudu.

Vejce s překvapením. Opravdu!

Jako jeden z alarmujících příkladů výrobku sporné kvality lze uvést cukrovinku, tzv. pudinkovo-vanilková vejce, zpracovaná do podoby Krtka, která z trhu stáhla veterinární správa, protože obsahovala peroxid vodíku.  Výrobcem je německá firma. V souvislosti s tím se nabízí otázka, zda připravovaná expanze Krtka na čínský trh nebude znamenat ohrožení jeho výsostné pozice a celosvětovou záplavu výrobků s ním, o riziku kopírování ani nemluvě. To však zásadně odmítá Karolína Milerová. Právě ona nedávno v Číně podepsala s čínskou televizí CCTV smlouvu  o koprodukci při výrobě dalších dílů příběhů s Krtkem, v nichž bude společně s ním vystupovat Panda.

Obří byznys

Milerová uvedla, že Čína byla jasná volba, nepřistupuje prý ke koprodukcím  tak „mega komerčně“ jako USA. A zárukou kvality je prý Panda, ta je v Číně posvátná. Na otázku, proč netočí nové díly třeba Česká televize, odpověděla, že ČT byla vlažnější, než čínská strana.  Podle ní je čínská státní televize nejlepší obchodní partner na světě. Kontrakt může podle ní dosáhnout stovek milionů korun. Záměr natočit pokračování Krtkových příhod však v Česku vyvolává bouři nevole. Například hudební  skladatel  Vadim Petrov v České televizi  prohlásil, že Zdeněk Miler před tím, než zemřel, několikrát řekl, že si nepřeje, aby bylo v jeho díle pokračováno. Petrov sám prý se na ničem podobném podílet nebude. „Figurce jsme společně dali do vínku oduševnělý charakter malého českého dobromyslného uličníka, který má svůj rozum, bojuje proti bezpráví a pomáhá všem svým kamarádům,” prohlásil Petrov.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace