Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Desítky zemí kupují práva k Žantovského knize o Havlovi. Autor psal s láskou o svém příteli, ale finančně se mu to také zatraceně vyplatí

12.11.2014
Desítky zemí kupují práva k Žantovského knize o Havlovi. Autor psal s láskou o svém příteli, ale finančně se mu to také zatraceně vyplatí

Autor: Argo

Popisek: Michael Žantovský se svou knihou Havel

Václav Havel pohledem Michaela Žantovského: Už tím je podle vydavatele řečeno vše, co nová havlovská biografie přináší. Oba muži spolu dlouhá léta úzce spolupracovali, pojilo je blízké přátelství – a politický odkaz Václava Havla dodnes Michael Žantovský rozvíjí coby diplomat ve Velké Británii.

Jeho kniha nabízí nejenom autorův pohled „zevnitř“, protože Žantovský dokáže Havlovo působení vnímat i kriticky, s maximální možnou objektivitou a lidskou i odbornou erudicí. Už prvotní autorův nástřel, sestávající ze tří ukázkových kapitol, vzbudil v nakladatelském světě nefalšované nadšení a dnes jsou práva na šestisetstránkovou publikaci, již autor napsal anglicky a sám si ji coby oceňovaný překladatel přeložil do svého mateřského jazyka, prodána do deseti jazyků, přičemž další jazykové mutace jsou v jednání.

Michael Žantovský: Havel. Knihu začal psát hned po smrti prezidenta

Jedinečnou detailní monografii jednoho z největších Čechů 20. století z pera jeho blízkého spolupracovníka a přítele vydalo nakladatelství Argo, má 608 stran a stojí 498 Kč. Více než šestisetstránková publikace s unikátní fotografickou přílohou vyšla 23. října 2014.

Životopis svého přítele Václava Havla začal Michael Žantovský psát bezprostředně po jeho smrti v prosinci 2011 z potřeby se s touto událostí vyrovnat. Kniha se tedy zrodila ze zármutku a vděčnosti, jak píše autor v předmluvě k českému vydání. Knihu Michael Žantovský napsal nejprve anglicky (vydání ve Velké Británii a Spojených státech je oznámeno na 6. 11. 2014, vzápětí vyjde v dalších 10 zemích), překlad do češtiny dokončil během léta 2014. O knize už teď informují přední světová periodika.

Kniha mapuje celý Havlův život, ale větší prostor v ní mají 60. léta

Kniha mapuje celý Havlův život, ale větší prostor v ní mají 60. léta, kdy se Havel prosadil jako dramatik, přelom 70. a 80. let spojený s Chartou 77, převratné události roku 1989 i léta následující, kdy se z Havla disidenta stal Havel prezident. Právě tehdy s ním byl Žantovský v nejužším kontaktu. Informace k ostatním obdobím čerpal především z více než třiceti tisíc dokumentů digitalizovaných v pražské Knihovně Václava Havla a ze zhruba sedmdesáti rozhovorů s Havlovými přáteli, současníky i oponenty včetně Václava Klause.

Velký zájem budí Havlův životopis také proto, že Žantovský nic nezamlčuje, a přitom není ani v nejmenším skandální. Popisuje události střízlivě, objektivně, ale hlavně spravedlivě ke všem, kteří jsou přímými aktéry popisovaných událostí. Dalším přínosem Žantovského knihy je nadhled, s nímž je monografie napsána. Díky širokému kontextu, do kterého je životopis zasazen, bude text srozumitelný nejen pamětníkům, ale také nejmladším generacím, pro něž je Havel spíše značkou či ikonou než člověkem z masa a kostí. Svým psychologickým portrétem prokázal Žantovský Havlovi poslední velkou službu: v jeho knize naleznete přesně to, čeho si Václav Havel cenil nejvíce – pravdu.

Můj nejpyšnější okamžik s ním...

„Není však žádné pochyby o tom, že nám spolu bylo dobře a že jsme společně zažili mnoho legrace i chvíle smutku a podělili se o pár drinků i některé neuvěřitelné zážitky, než se stal prezidentem, když jím byl, i poté, co úřad opustil. Můj nejpyšnější okamžik s ním nebyl, když jsme „společně“ oslovovali společné zasedání obou komor amerického Kongresu, nebo když mě představoval britské královně, ale když mi 17. května 1989, poté co se vynořil z bočního východu pankrácké věznice po propuštění ze svého posledního trestu, dovolil odnést jeho osobní věci v síťovce domů,“ stojí v předmluvě autora.

Štafetové čtení z knihy Žantovského Havel: Happening

V pátek 14. 11. od 15 hodin v pražské pasáži Lucerna pořádají nakladatelství Argo a Knihovna Václava Havla happening Čtení z knihy Michaela Žantovského Havel. Čtení se zúčastní nejen známé osobnosti, ale také každý, kdo bude chtít zavzpomínat na Václava Havla.

Nezáleží na tom, kolik řádek přečtete, ale zda se zúčastníte, zvou pořadatelé. Profesionálové i amatéři, každý bude moci usednout ke stolu a zapojit se do řetězce čtenářů z knihy o bývalém prezidentovi České republiky. Michael Žantovský se bohužel nebude moci zúčastnit, ale pokud technika dovolí, spojí se do Lucerny telemostem, aby čtení ze své knihy Havel zahájil. Do předčítání z knihy se zapojí nejen přátelé autora, ale i přátelé, spolupracovníci a příznivci Václava Havla.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace