Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak trochu pokrytectví? Prase mrdá, napsal profesor Knížák. Teď to „vysvětluje“ a trefuje se do prezidenta. Prdel, hovno, prošoustat, to je pro změnu kníže

12.11.2014
Tak trochu pokrytectví? Prase mrdá, napsal profesor Knížák. Teď to „vysvětluje“ a trefuje se do prezidenta. Prdel, hovno, prošoustat, to je pro změnu kníže

Foto: aTeo

Popisek: Tuto koláž nazval grafik aTeo Zemanovy Pussinky.

Do tábora kritiků prezidenta Miloše Zemana, kterým vadí vulgarity pronesené předminulou neděli v Hovorech z Lán, kolem nichž vypukla velká aféra, se po rozhovoru pro Lidovky.cz zařadil i umělec a bývalý ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák. Prezident si podle něj může dovolit sprosté slovo v rozhovoru s horníky, nikoliv v rozhlasovém projevu pro celý národ. Dalším mediálním „sprosťákem“ je kníže Schwarzenberg, tomu to ale nikdo nevyčítá… Celá aféra kolem Zemanových výroků také zaujala světové média, což se stává opravdu zřídkakdy, aby si Česka někdo v zahraničí všiml.

„Já od něj nic speciálního neočekávám. Jak jsem slyšel jeho oficiální projevy, tak mi připadaly, že v nich není nic. A od nuly k vulgaritě už je hrozně blízko,“ okomentoval Knížák prezidentovo jadrné vyjadřování. To, že prezident použil vulgární výroky, ho ale nepřekvapilo. Navíc mu připadá, že Miloš Zeman stále více potvrzuje určitou plebejskost, která s ním přišla na Hrad.

S použitým výrazivem české hlavy státu nesouhlasí. „Takové vulgarity se s úřadem prezidenta vůbec neslučují. Prezident má pochopitelně právo mluvit jasně a ostře, ale má povinnost mluvit slušně,“ myslí si Knížák, který pro mluvu prezidenta nemá pochopení ani s ohledem na jadrné skladby, které za komunistů napsal pro undergroundovou kapelu Aktual.  

Komunisty utlačovaný jedinec má na vulgarity právo - podle Knížáka

„Za prvé jsem nebyl ani zdaleka prezidentem, ale komunisty utlačovaný jedinec. A za druhé ty texty byly protestem proti tehdejší společnosti. Proto byly rázné, tvrdé a jadrné. Když ale přednáším na vysoké škole, tak podle toho volím jazyk. Každý musí zvolit jazyk podle toho, kde je a s kým mluví. Dovedu si představit, když přijde pan prezident na návštěvu dolu a bude tam žertovat s horníky, že si může dovolit sprosté slovo, ale v projevu pro celý národ do rádia, to v žádném případě ne,“ kategoricky prohlásil Knížák.

Písňový text Milana Knížáka a jeho kapely Aktual:

Staňte se prasetem

STAŇTE SE PRASETEM !!!!!!
STAŇTE SE PRASETEM !!!!!!
STAŇTE SE PRASETEM !!!!!!
STAŇTE SE PRASETEM !!!!!!

Prase si dobře žije,
jen žere a pije
a taky mrdá.

STAŇTE SE PRASETEM !!!!!!
STAŇTE SE PRASETEM !!!!!!
STAŇTE SE PRASETEM !!!!!!
STAŇTE SE PRASETEM !!!!!!

Prdel, hovno, hajzl, prošoustat, předposranost, bordel. Hovoří Karel Schwarzenberg

V reakci na mediální smršť, která se strhla kolem vulgárních výroků prezidenta Miloše Zemana v Hovorech z Lán, koluje po internetu seznam s rešerší peprných výroků Karla Schwarzenberga. Každý z nich redakce ParlamentníchListů.cz dohledala a lze konstatovat, že seznam je autentický.

Karel Schwarzenberg měl pro šíření svých mnohdy peprných výrazů největší pole působnosti při svém angažmá v čele Ministerstva zahraničních věcí, které vedl od ledna 2006 do května 2009 a poté v období od července 2010 do července 2013. Ale zpátky se rozhodně nedržel a nedrží ani poté, co ministerstvo opustil.

Co přesně a kdy kníže řekl...

„Když už jsme naši republiku důkladně zkurvili, tak bychom do toho měli aspoň zavést pravidla. Zavírat oči a neřešit očividný problém, není řešení," odpověděl Schwarzenberg 30.7.2013 na dotaz týkající se legalizace prostituce.

V listopadu 2009 se Karlu Schwarzenbergovi podařilo rozčílit kolegy z KDU-ČSL, které nazval černoprdelníky. „Zaznamenávám při každé diskuzi, že způsob, jak se u nás politika dělá, se většině lidí hnusí, nehledě na to, jestli ji dělá modrý pták, socan či černoprdelník," prohlásil Schwarzenberg v rozhovoru pro deník Právo 21. listopadu 2009.

Později byl za svůj výrok kritizován a krajské sdružení KDU-ČSL z Hradce Králové jej v lednu následujícího roku vyzvalo, aby se za něj omluvil. Tehdejší předseda královéhradecké KDU-ČSL Jiří Veselý zmínil, že výraz černoprdelníci používali v 50. letech vězenští bachaři v komunistických kriminálech pro vězněné kněze a členy Strany lidové. Veselý označil Schwarzenbergovo vyjádření v tomto kontextu za trapné a nevkusné. Schwarzenberg na tuto výzvu reagoval tím, že výraz černoprdelníci se naučil u lidovců. Ale zároveň připustil, že jej mrzí, pokud někoho svými výroky urazil.

Po svém se Karel Schwarzenberg v rozhovoru z května 2010 pro Právo vyjádřil i o možnosti, že se bude v příštích volbách ucházet o prezidentský úřad. „A pak jsem viděl poslední volbu prezidenta, kdy lidé chodili na hajzl a uháněli tam poslance, aby volili toho či onoho. Já bych nerad byl na prodej, ať jsou ti nebo ti, to by mě moc nebavilo. Přímá volba je otevřený boj, spustit kšeftování stran ale nechci. To mě nezajímá. A hlavně ten džob znám," řekl kníže.

Schwarzenberg však nešetřil ani své koaliční partnery. Svérázně komentoval aféru svého ministerského kolegy Alexandra Vondry, který se stal terčem kritiky kvůli aféře ProMoPro. „Měl hned na začátku přiznat, že to neměl pod kontrolou. Hovno měl pod kontrolou," řekl Schwarzenberg v rozhovoru pro Lidové noviny 2. dubna 2011. Ve stejném rozhovoru se pak Schwarzenberg „lidově“ vyjádřil i k otázce, jestli místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek nejedná za jeho zády. „S odpuštěním, když je člověku přes sedmdesát, tak si přiznává, že nemá oči na prdeli.“

Výraz „prdel“ patrně onoho roku patřil k nejoblíbenějším vulgaritám Karla Schwarzenberga. V říjnu tehdejšímu ministru zahraničí vadilo usnesení z kongresu ODS, kde bylo odhlasováno, že před případným vstupem do eurozóny by mělo být vyhlášeno referendum. „To usnesení je jen z demonstrativních a vnitropolitických důvodů a znamená vystrčenou prdel, kterou jsme ukázali sousedům," prohlásil Schwarzenberg pro Právo 24. října 2011.

O několik dní později však oblíbený výraz ve Schwarzenbergově slovníku „prdel“ doplnila vulgarita těžšího kalibru. Ministr zahraničí České republiky použil slovo „prošoustat“, když komentoval politické kroky tehdejšího italského premiéra Silvia Berlusconiho týkající se provádění reforem. „Itálie vypadala tehdá ještě líp. Je pravda, že vláda Berlusconiho má vinu, že nezaváděla reformy. Berlusconi bohužel tu dobu prošoustal, místo aby ji využil na reformy," prohlásil Schwarzenberg na adresu Berlusconiho v rozhovoru publikovaném 29. října 2011 v sobotním vydání Lidových novin. O tyto výroky se následně zajímal italský velvyslanec Pasquale d`Avino, který požádal o přijetí na Ministerstvu zahraničních věcí. Dále už se však celá věc neřešila.

V pořadu České televize 168 hodin se ministr Schwarzenberg opět nechal ve svých vyjádřeních lehce unést a tentokrát to odnesla Julija Tymošenková. „Ona trpí tím, co mám také, plotýnky má v hajzlu. Pardon. A protože vím, jak je to bolestné, mám s ní naprostý soucit,“ glosoval Schwarzenberg v únoru 2012 zdravotní stav ukrajinské političky.

Jadrný výraz se nebál Karel Schwarzenberg použít ani ve svém vyjádření pro Český rozhlas, které šéf TOP 09 učinil 20. května 2012 v Chicagu. „Na světě je hovno a žádná spravedlnost," glosoval citátem z Haškova Švejka Schwarzenberg zavedení vízové povinnosti pro občany České republiky, ke kterému přikročila z důvodu zvýšeného počtu žádostí o azyl Kanada.

Vloni na konci května zase šéf TOP 09 utrousil cosi nepěkného na adresu české povahy, když se vyjadřoval v rámci setkání s občany v pivnici U Kalendů k případu ruského podnikatele Alexeje Torubarova. „U nás je podivná vlastnost, pro kterou má český jazyk vynikající výraz, předposranost. A z ní často pramení ten bordel," prohlásil otevřeně kníže.

Vskutku lidovou mluvou zhodnotil na volebním štábu TOP 09 Karel Schwarzenberg i nepříliš lichotivé volební výsledky své strany. „Politická scéna se po volbách změní, ale nezlepší se. Někdy to jde nahoru, někdy to jde dolů. Je to, jak jsem očekával, že solidně dostaneme na prdel," prohlásil 26. 10. 2013 Schwarzenberg.

Na poslanecké schůzi konané 21. ledna letošního roku přišel Schwarzenberg se svojí vulgární troškou v souvislosti se snahou ministra financí Babiše v rámci služebního zákona k odpolitizování státní služby. Tentokrát zvolil kníže zajímavé přirovnání, ve kterém se objevila když už ne přímo vulgarita, tak alespoň její zdrobnělina. „Služební zákon, ano, souhlasím, byl nanejvýš nutný. Bylo opomenuto jej dlouho uzákonit. Ale s odpuštěním řečeno, i nejlepší víno, když do něj dáte kus hovínka, tak je zkažené," prohlásil předseda topky.

Před přibližně dvěma týdny si zase kniže Schwarzenberg posteskl nad pádem Nečasovy vlády v rozhovoru pro Lidové noviny a opět mu přitom „ujelo“ jedno nepěkné slovíčko. „Nejen úspory, ale smutný konec Nečasovy vlády se na nás lepí jako hovno na košili. Bude trvat dlouho, než se z toho zotavíme," prohlásil šéf TOP 09 v Lidových novinách. Ke kritizovanému vystoupení prezidenta Zemana v Hovorech z Lán se pro ČTK vyjádřil i Schwarzenbergův stranický kolega Miroslav Kalousek. „Věřím, že každý dokáže posoudit míru noblesy, kterou kolem sebe šíří Karel Schwarzenberg, a míru noblesy, a toto slovo říkám v uvozovkách, kterou kolem sebe šíří pan prezident Zeman." Zároveň Kalousek vyjádřil znepokojení nad tím, že se dle jeho názoru takto „z Hradu a lánského zámku dělá čtvrtá cenová skupina“.

Světová média si všímají pozdvižení, vyvolaného Zemanovými výroky

Média v různých zemích světa se stále vracejí k vulgárním výrokům českého prezidenta Miloše Zemana v nedělním rozhlasovém pořadu Hovory z Lán. Citují názory českých politiků i komentátorů a připomínají znechucenou veřejnost a množství stížností adresovaných mediálním kontrolním orgánům. Skandálu si mimo jiné povšimli novináři v Austrálii, ve Spojených státech či v Makedonii.

Australský rozhlas o Zemanovi informuje jako o „sprostém sedmdesátiletém bývalém levičákovi, který se až do loňského zásahu lékařů vyznačoval zálibou v pití a v kouření".

Britské noviny upozorňují na vysokou pokutu, která rozhlasu údajně hrozí.

Britský The Telegraph poznamenává, že český prezident svým interview prošpikovaným sprostými slovy veřejnost šokoval. List zároveň upozornil, že pokud kontrolní orgány dospějí k názoru, že nedělní Hovory ohrozily morální vývoj dětí, může Český rozhlas dostat pokutu až 281.000 liber (deset milionů korun).

Prezident Zeman v nedělním přímém přenosu Českého rozhlasu použil výrazů „kunda", „zkurvit", „hovno" a „kurvy". Hrad později prohlásil, že Zeman tak otevřel klíčové téma, zda je přípustné takové výrazy v politice používat, a že není důvod, aby se prezident za svá slova omlouval.

The Washington Post informuje o stovkách stížností, kterými na Hovory z Lán zareagovali posluchači, a věnuje se možným zdrojům Zemanova chování. List píše, že český prezident je známý svým vulgárním slovníkem, ale je také častým konzumentem alkoholu. Deník přitom popsal loňský incident, při němž Zeman na veřejnosti vypadal jako opilý a své nejisté pohyby dodatečně vysvětloval chřipkou.

Situace v ČR je prý problematická

The Washington Post také věnuje pozornost názorům českých komentátorů, kteří výroků z Hovorů použili k širšímu hodnocení Zemanova působení na Hradě. Americký list přitom cituje Jiřího Peheho, podle něhož „Zeman si prezidentský úřad zprivatizoval, a fakt, že si to mohl dovolit, je částečně dán slabostí českých politických stran".

The Washington Post současně hodnotí situaci v Česku 25 let po pádu berlínské zdi jako problematickou. „Přetrvává korupce a ekonomika mnoha zemí východní Evropy je stále slabá. Loni kvůli obvinění z úplatků musel odstoupit český premiér (Petr Nečas). Navíc byla jeho milenka obviněna z využívání vládních prostředků ke sledování premiérovy manželky."

Smířlivěji se k Zemanovu vystoupení postavila makedonská tisková agentura MINA. „Politiky mohly Zemanovy výroky rozzlobit, avšak my bychom měli ocenit, že český prezident stejně jako jeho předchůdce umí jasně říci, co si myslí, a to je v dnešním politickém světě rarita."

Od Zemana nelze očekávat diplomatickou citlivost

Německý zpravodajský server taz.de se zmiňuje o Zemanově kritice vlády kvůli přijatému služebnímu zákonu, který prezident hodlá napadnout u Ústavního soudu, a píše, že každý, kdo je byť vzdáleně obeznámen se Zemanovým stylem, u něj nemůže očekávat diplomatickou citlivost. Server se také ptá, zda za nedělním vystoupením českého prezidenta - „konzumujícího denně nejméně šest sklenic vína a tři sklenky tvrdého alkoholu" - je fakt, že nemá sám sebe pod kontrolou, nebo zda vulgarita byla záměrná ve snaze zastřít špatný dojem ze Zemanovy návštěvy Číny. Server připomíná, že na Facebooku se už přihlásilo 3000 lidí, kteří chtějí přijít na demonstraci proti Zemanovi plánovanou na 17. listopad, tedy v den 25. výročí sametové revoluce. „V zemi, kde je prezident nedotknutelným symbolem státnosti, je to skoro nová revoluce," poznamenává taz.de.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová