Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kauza Opencard graduje: Právě obvinili radní v čele s primátorem

26.03.2013
Kauza Opencard graduje: Právě obvinili radní v čele s primátorem

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Policie ČR, ilustrační foto

Obviněni byli všichni pražští radní, jenž se účastnili rozhodnutí uzavřít s kontroverzní firmou Haguess další dvě nové smlouvy na podporu systému za celkem 74 miliónů korun.

Policie obvinila v úterý pražské radní přímo na jednání rady. Obviněna nebyla pouze radní Aleksandra Udženija (ODS), která se tehdejšího rozhodování rady nezúčastnila. 

Předsednictvo TOP 09, která je součástí vládnoucí pražské koalice, pokládá toto obvinění za nesmyslné: „Rada, která se pokoušela napravit rozsáhlé korupční chování svých předchůdců, je kriminalizována, zatímco původci korupčního chování se zdají být nepostižitelní. Předsednictvo TOP 09 garantuje bezúhonnost svých členů v Radě hlavního města Prahy a podporuje Radu jako celek. V žádném případě nedoporučuje členům Rady odstupovat a předat rozhodování o Praze „starým osvědčeným kádrům. Pokládáme to za nepochopitelnou kriminalizaci politického rozhodování demokraticky zvoleného orgánu.“

Topka protestuje, ČSSD se raduje 

V nejhorší pozici je radní Eva Vorlíčková (TOP 09), která návrh na další uzavření smlouvy podala. Eva Vorlíčková, která má projekt na starosti, se hájí tím, že projekt Opencard byl při jejím nástupu provozován bez smluvního zajištění. Bez smluv nebylo možné prodloužit 300 tisíc karet, kterým končila platnost. „Tyto vynucené změny jsme nemohli provést vlastními silami, ani prostřednictvím jiných firem, protože vinou špatných smluv uzavřených předchozím vedením radnice už v roce 2006, je firma Haguess stále výhradním držitelem licencí a jako jediná může vykonávat údržbu a úpravy software," uvedla v prohlášení Vorlíčková. Eva Vorlíčková k této nezáviděníhodné situaci dodala, že jejich jednání bylo podloženo souhlasem advokátní kanceláře s tvrzením korektního postupu. 

Naopak opoziční ČSSD postup policie, jak se dalo očekávat, vítá a vyzývá primátora Bohuslava Svobodu a radní Evu Vorlíčkovou k okamžité rezignaci, „jelikož nemohou dále nést politickou odpovědnost v situaci, když jsou obviněni Policií České Republiky z možného porušení zákona“. „Jsme svědky konce mýtu o bojovníkovi s korupcí. Primátor Svoboda brutálně zneužívá své funkce, jeho rada přijímá více než kontroverzní rozhodnutí, kauza Opencard je jen špičkou ledovce. Na předminulém zastupitelstvu jsme podali trestní oznámení kvůli zakázce na zajištění právních služeb pro emisi dluhopisů hlavního města, kterou opět bez výběrového řízení primátor zadal advokátní kanceláři WGM známé blízkými vztahy na premiéra Nečase. Primátor si zvyknul rozdávat zakázky z ruky svým známým a politickým spolupracovníkům bez ohledu na zákon," řekl předseda Klubu zastupitelů hl. m. Prahy za ČSSD Miroslav Poche.

Primátor podává stížnost 

„V tuto chvíli mohu potvrdit, že došlo ke sdělení obvinění z příčiny porušení povinností při správě cizího majetku členům Rady hlavního města Prahy vyjma Aleksandry Udženija, která nebyla jednání dne 3. 4. 2012 přítomna. Věc je v tuto chvíli v šetření policie. Po dohodě se všemi členy Rady hl. m. Prahy jsem se rozhodl podat stížnost na postup policie v této věci. V tuto chvíli bych rád důrazně vyzval média, aby odlišovala dva rozdílné úkony -  zahájení trestního stíhání, které v tomto případě iniciovala policie v Českých Budějovicích, a podání obžaloby, ke kterému zatím nedošlo. Zahájení trestního stíhání nemusí, a v minulosti se to již několikrát stalo, skončit podáním obžaloby. To znamená, že celá věc nemusí skončit před soudem. Je zarážející, že stíhání v tomto případě provádí policie v Českých Budějovicích,“ sdělil médiím Bohuslav Svoboda.   

Policie se zabývá kauzou předražené karty Opencard dlouhodobě. Na konci října loňského roku pražské státní zastupitelství obžalovalo pět úředníků z pražského magistrátu, kteří prý zvýhodnili jednu firmu v zakázkách předražených o desítky milionů korun. Opencard slouží také například jako tramvajenka, průkazka do knihovny a lze čerpat různé slevy. V počátcích projektu uzavřela Praha několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení. Kritizovaný projekt stál asi 1,25 miliardy korun. Celou kauzu má pod dohledem Městské státní zastupitelství v Praze.

SOUVISEJÍCÍ

Whistleblower v kauze Opencard? Napřed ho vyhodili, pak obžalovali

Simona Vorlová, Anna Vančová

Vložil: Anička Vančová