Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zloděj per, hnus, případ pro Chocholouška. Klaus to schytává za navážení se do Havla. Ať už si o prvním prezidentovi myslíme cokoliv, o mrtvých jen dobré, pane profesore!

04.11.2014
Zloděj per, hnus, případ pro Chocholouška. Klaus to schytává za navážení se do Havla. Ať už si o prvním prezidentovi myslíme cokoliv, o mrtvých jen dobré, pane profesore!

Autor: Hans Štembera

Popisek: Václav Klaus na aktuálním snímku

Václav Klaus byl jednou z ústředních postav postkomunistického Česka, a tak je logické, že při příležitosti pětadvacátého výročí sametové revoluce dostává velký prostor v médiích. Do dob minulých se vrátil i v rozhovoru pro deník Blesk, kde si neopomněl šťouchnout do svého někdejšího politického rivala Václava Havla.

Hned zkraje rozhovoru se exprezident pozastavil nad tím, že někdo může tvrdit, že před revolucí bylo lépe. „Ti lidé jsou hloupí, ti lidé mají zavřené oči. Nic věcného v tom být nemůže. Něco úplně jiného je říci, jestli to, co se dneska děje, je úplně v souladu s tím, co si ten či onen představoval. To mohl mít očekávání obrovská,“ prohlásil Klaus a dodal, že on sám se zcela určitě lépe neměl, jelikož jako údajný vůdce nemarxistických a nesocialistických sil strávil posledních dvacet let komunistického režimu na nedůležitých místech v bance.

S komunismem se údajně absolutně rozešel v šedesátých letech, která prožíval velmi intenzivně. „Spousta lidí svůj rozchod dává až k datu 21. srpna 1968, což pro mě bylo jen potvrzení všeho, co jsem si o komunismu myslel. Považuji za směšné, když celá řada lidí říká: No tam jsem prozřel. A já říkám: To brzy,“ uvedl někdejší český premiér a prezident.

Emigraci prý nikdy nezvažoval a při zpětném pohledu soudí, že udělal dobře. „Určitě bych mohl být nějakým profesůrkem na americké univerzitě, takovým panem Švejnarem…“ nadnesl.

Já jsem nebyl bohaté princátko jako Havel 

Podobně jako v jiných rozhovorech, které Václav Klaus při příležitosti pětadvacátého výročí sametové revoluce poskytl, došlo i na jeho politického rivala a předchůdce v prezidentském křesle Václava Havla. A Klaus opět nešetřil kritikou. Tentokrát se vymezil vůči Havlovu přirovnání paneláků ke „králíkárnám“.

„Já jsem nebyl princátko z velmi bohaté rodiny, které by žilo někde na Barrandově v překrásných vilách. Já jsem žil s rodiči v miniaturním bytě na Vinohradech v pátém patře činžáku. Ten byt byl menší než ten panelákový, neměl tekoucí vodu. Takže pro mě ten přechod do toho paneláku na sídliště nebyla taková urážka, jaká by to asi byla pro Václava Havla. Proto se na něho za to slovo králíkárna i nadále velmi zlobím,“ zdůraznil exprezident.

Velmi kriticky se vyjádřil i na adresu disidentů obklopujících Václava Havla. „Já se slovem disent neumím pracovat. Já jsem měl blízko k jiné skupině, než byla Charta, což byla Demokratická iniciativa. Také jsem v té době zkoušel vlastní iniciativy a v rámci Československé vědecko-technické společnosti, která nebyla tolik sledována režimem, pořádal kritický seminář, kam chodilo desetkrát více lidí než na schůzky takzvaných disidentů. Rozehnali nás roku 1968 a člověk kvůli tomu také zažil různá vyšetřování. Takže já odmítám, aby jedna skupina si pro sebe ukradla slovo disent a všechna ostatní označovala za kolaborující šedou zónu. Tento názor já odmítám,“ konstatoval. 

Klaus prozradil, co do smrti neodpustí Havlovi

Pětadvacáté výročí od listopadu 1989 je příležitostí pro bilancování a Václav Klaus coby hlavní tvůrce porevolučních poměrů je samozřejmě v těchto dnech velmi žádaným zbožím. Ve velkém rozhovoru pro MF DNES představil svou novou knihu, ve které čelí argumentům kritiků, a neobyčejně ostře promluvil o svém předchůdci Václavu Havlovi. Ten byl podle něj mentálním komunistou, který nesnášel tržní ekonomiku, která přitom jemu samotnému poskytla řadu výhod.

Na úvod rozhovoru exprezident zavzpomínal, jak v Prognostickém ústavu již po celý roku 1989 tušili, že se „něco“ stane. On sám se prý již pět dní před 17. listopadem účastnil nedělního diskusního pořadu v rakouské televizi.

Pak zavzpomínal, co zažil poté, když ve Federálním shromáždění obhajoval svou ekonomickou reformu. Po šesti hodinách nepřetržitých dotazů „plejády vedené Zemanem a Komárkem“ prý vyčerpán odcházel k autu, když k němu přistoupil bývalý komunistický premiér Adamec a řekl mu: „Pane ministře, neberte to tak špatně. To dobře dopadne, vy to zvládnete.“

Jak to ve skutečnosti dopadlo, to Klaus shrnul ve své nové knížce, kterou nazval „Chtěli jsme víc než supermarkety“. Nazval ji tak prý právě proto, že on a jeho spolupracovníci byli často napadáni, že zužují transformaci jen na ekonomickou dimenzi. Ve skutečnosti jej prý vždy mnohem více zajímala politická než ekonomická dimenze svobody.

Také, jak v předmluvě prozradil, uvažoval o názvu „Cesta tam a zase zpátky“. Tím by vyjádřil svůj dojem, že se společnost vrací do stavu, kdy se svobodě přistřihují křídélka. Sám prý v devadesátých letech věřil, že se mu podaří dovést zemi do takového stavu, že svobodný systém bude zajištěn bez ohledu na měnící se vlády. Věřil prý, že pokud jeho vláda vydrží do roku 2000, budou již změny nezvratné. Nepovedlo se to prý hlavně kvůli ambicím jeho koaličních partnerů Josefa Luxe a Jana Kalvody.

Mentální komunista Havel nenáviděl trh a přitom z něj prý tyl

Ještě před tím, na samém počátku devadesátých let, pak musel vybojovat souboj se skupinou kolem Občanského hnutí. Jejich prohra byla podle Klause jedním z klíčových faktorů našeho úspěchu. „Jsem přesvědčen, že bylo štěstí, že tito lidi vypadli. Štěstí pro celou naši zemi. To nebyli zodpovědní lidé a bylo štěstí, že tam v těch klíčových chvílích nebyli,“ říká.

Podobné to prý bylo i s vůdcem této názorové skupiny, prezidentem Václavem Havlem. „On nechtěl politickou demokracii standardního typu,“ říká na adresu svého předchůdce. „A zásadním způsobem odmítal tržní ekonomiku, ač si myslím, že z ní sám osobně velmi tyl,“ dodává a připomíná Havlovy výroky o trhu jako hokynářství.

On sám jej s ODS prý vždy na prezidenta podporoval jako symbol, ale ve skutečnosti jej vnímal jako „nutné zlo“. „On, ač samozřejmě nebyl komunista, tak mentálně v mnoha ohledech tím reformním komunistou byl,“ prohlásil Klaus.

Je však prý jedna věc, kterou Václavu Havlovi a jeho stoupencům nepřestane vyčítat až do konce svého života. „Nikdy neodpustím Václavu Havlovi a podobným lidem, že politické strany tak znesvěcovali a poškozovali svými výroky, že lidi od těch stran vlastně odháněli,“ říká. Téhle antipropagandě prý řada lidí uvěřila, a to vedlo k oslabení politických stran.

Mne jste tak jako Zemana nemilovali

Místo nich prý nyní nastal režim, který Klaus pojmenoval sobotkovsko-babišovsko-moravcovsko-janečkovský. Václav Moravec v něm prý zastupuje „médiokracii“ a Karel Janeček moc nevládních organizací, která už začíná být konkurencí pro samotnou vládu. Pátou „do party“ by prý mohla být státní zástupkyně Lenka Bradáčová, usilující o moc pro vyšetřovací složky.

Klaus vzpomínal, jak se v dubnu hádal s jakýmsi německým podnikatelem, který mu říkal, že se z Česka stahuje, protože tu vládnou oligarchové. Klaus jako patriot se s ním prý dvě hodiny hádal, že zde žádní oligarchové nevládnou, ale zpětně mu v řadě věcí dává za pravdu a jeho pocity prý v posledních měsících sílí.

A do toho všeho funguje prezident Zeman, kterému podle Klause prochází u novinářů mnohem více věcí než kdysi jemu. „Zeman je v podstatě miláček vás všech médií. Všechno mu promíjíte, všechno mu zkousnete. Mě byste neumožnili ani desetinu toho, co jemu,“ rýpal do redaktorů MF DNES.

Já jsem Havlovi v Americe netleskal, ujišťoval Klaus. A novináři mu ukázali jednu fotografii

Exprezident Václav Klaus se znovu vymezil proti svému předchůdci ve funkci, zesnulému Václavu Havlovi. V rozhovoru pro MF Dnes prohlásil, že by nepřeceňoval Havlovu roli. Např. jeho slavný projev v americkém kongresu z roku 1990 považoval prý již tehdy za absurdní a údajně mu již tehdy netleskal. Server Echo24.cz ale přináší důkaz, že Klaus neříká pravdu.

V roce 1990 tehdy ještě československý prezident Václav Havel pronesl na půdě Kongresu Spojených států amerických projev, který byl více než dvacetkrát přerušen mohutným potleskem naslouchajících kongresmanů a dalších hostů. Politolog Jacques Rupnik v pátečním Hyde Parku České televize řekl, že v roli prezidenta dokázal naši zemi vrátit na mapu Evropy, zviditelnit nás. Klaus má ale za to, že se tato Havlova role přeceňuje. A pokud jde o onen slavný projev v Kongresu, kterému byl Klaus také přítomen, prý se mu zdál absurdní, takže mu netleskal.

„Exprezident Klaus si však na tuto událost a svůj tehdejší postoj nepamatuje zcela přesně, z čehož ho usvědčuje videozáznam z Havlova projevu. Klaus na něm spolu s ostatními hosty a kongresmany zřetelně tleská,“ upozorňuje server.

Sluší se dodat, že Havel tehdy svůj projev pronášel česky a do anglického jazyka ho tlumočil Michael Žantovský, který nedávno dopsal Havlův životopis. I jeho překlad si Klaus v rozhovoru vzal na paškál. Podle jeho názoru nikdo z amerických kongresmanů nemohl chápat, o čem Havel mluví, a tleskali mu jenom jako symbolu.

Zloděj per, hnus, případ pro Chocholouška. Klaus to dále schytává za své hodnocení Havla

Exprezident Václav Klaus se i tři roky po smrti Václava Havla opakovaně vymezuje vůči svému předchůdci v úřadu hlavy státu. Naposledy tak učinil v rozhovoru pro MF Dnes, kde Havla označil za komunistu a muže, jehož přínos pro Česko za jeho hranicemi se přeceňuje. Nejen za tato slova si vysloužil tvrdá slova. Mezi jinými je to i „hnus“ z úst režiséra Jana Kačera.

Novinář a hudební i filmový kritik Jan Rejžek, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, bývalý ředitel ČT Ivo Mathé a režisér Jan Kačer serveru Lidovky.cz. řekli, co si myslí o slovech exprezidenta Václava Klause na adresu zesnulého prvního českého prezidenta Václava Havla. „Je to hnus, neúcta a neznalost,“ shrnul svůj názor režisér Kačer.

Připomeňme, že Klaus označil Havla za komunistu, který neměl rád politické strany a vymezoval se proti tržnímu hospodářství. Jako perličku dodal, že netleskal při Havlově slavném projevu v americkém Kongresu, protože pronášená slova považoval za absurdní. Novináři ale s pomocí dobových fotografií Klausovi ukázali, že neříká pravdu.

Kde by byl Klaus, kdyby nebylo Havla?

Rejžek poznamenal, že jde o další patologický projev nenávisti „zloděje per“, který je „zralý pro Chocholouška. Ivo Mathé je navíc toho názoru, že to byl právě Havel, který Klausovi otevřel cestu do politického života. Bez Havla by prý Klaus dělal asistenta na nějaké podřadné vysoké škole.

„Kdyby Václav Havel v listopadu 1989 fakticky nepozval Klause do veřejného života a politiky, byl by tehdy komunisty pravidelně volící Klaus dnes asistentem na nějaké podřadné vysoké škole. Asi by tak svým chorobným narcismem, nadutostí, ješitností, sobectvím a bohužel i lhářstvím méně ublížil české veřejnosti a státu,“ domnívá se Mathé.

A Schwarzenberg ostrou kritiku Klause uzavřel poznámkou, že jde jen o další z řady Klausových pokusů o zviditelnění. Tyto pokusy jsou podle jeho názoru křečovité a absurdní. A my dodáváme: Vážený pane Klausi, prezident Havel již odpočívá na hřbitově. Trefovat se do něj, když se nemůže bránit, je opravdu nevkusné!

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace